XXVI DFN 2023 – NAUKA PORUSZA!

XXVI DFN 2023 – NAUKA PORUSZA!

Rozpoczynamy zbieranie zgłoszeń do programu XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki!

NAUKA PORUSZA! – tegoroczne hasło nawiązuje do Roku Mikołaja Kopernika i tematy z tym związane będą motywem przewodnim 26. edycji DFN.

W 2023 r. Festiwal odbędzie się w dniach:

Interaktywne pokazy w szkołach 12-15 września

Edycja wrocławska 16-22 września, w tym:

Miasteczko Naukowe wraz z Inauguracją 16 września w godz. 10-16 (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wydział Farmacji, ul. Borowska 211)

Imprezy Organizatorów i Współorganizatorów 16-22 września

Dolnośląska Noc Naukowców 22 września, od godz. 17.00

Edycja regionalna 26.09-27.10, w tym:

Legnica 26-27.09

Dzierżoniów 28-29.09

Głogów 2-4.10

Bystrzyca Kłodzka / Ziemia Kłodzka 5-6.10

Jelenia Góra 9-10.10

Ząbkowice Śląskie 10-12.10

Lubin-Polkowice 17-18.10

Bolesławiec 19-20.10

Zgorzelec 21-24.10

Wałbrzych 23-27.10

Formularz zgłoszenia imprezy można wypełnić na naszej stronie. Usprawni to pracę osobom wpisującym informacje do bazy danych – uzupełnianie informacje automatycznie pojawiają się w programie. Wypełniony i pobrany formularz należy, jak do tej pory, przesłać do odpowiedniego koordynatora, który zbiorcze zestawienie wszystkich zgłoszeń przesyła do Biura DFN. Przesłane zgłoszenie w formacie .doc lub docx jest oficjalnym dokumentem (wraz z każdą zgłoszoną formalnie poprawką) i podstawą do umieszczenia imprezy w programie.

Zgłoszenia przyjmujemy od 20 lutego do 14 kwietnia. Formularz zgłoszenia imprezy znajduje się w sekcji Dla Organizatorów oraz pod linkiem. Tutaj znajdziesz instrukcję jego wypełniania.

Zachęcamy do zgłaszania aktywności w ramach Miasteczka Naukowego. Wzorem odbywającego się przez kilka lat Parku Wiedzy (Promenada Staromiejska przy Teatrze Lalek) chcemy połączyć prezentacje uczelni z uroczystą Inauguracją Festiwalu. W sobotę 16 września na terenie UMW przy ul. Borowskiej planowana jest organizacja stoisk z pokazami, warsztatów oraz kilku wykładów przygotowanych przez wrocławskie uczelnie i współorganizatorów.

Kolejną nowością jest pilotażowa wersja Dolnośląskiej Nocy Naukowców. W kolejnym roku chcemy pozyskać środki z Komisji Europejskiej na organizację tego wydarzenia. Chcemy sprawdzić czy znajdziemy osoby chętne do przygotowania spotkań w piątkowe popołudnie i wieczór oraz czy Dolnoślązacy będą uczestniczyć w tych spotkaniach. Zachęcamy pracowników uczelni i współorganizatorów, a także instytucje w miastach regionu do wzięcia udziału w próbnej wersji Nocy. W innych miastach Europy projekt ten odbywa się zawsze w ostatni piątek września. Jeśli projekt zostanie zakwalifikowany do finansowania to termin Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zostanie zapewne przesunięty na ostatni tydzień września. Dodatkowe informacje znajdują się tutaj.

Czekamy na zgłoszenia do wspólnego z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia projektu Interaktywne pokazy w szkołach. Projekt jest finansowany przez Urząd i polega na przeprowadzeniu zajęć bezpośrednio w placówkach szkolnych (podstawowych i ponadpodstawowych). Zgłoszenia przyjmuje Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora ds. IPwS prof. Irena Maliszewska (irena.helena.maliszewska@pwr.edu.pl) oraz koordynatorzy uczelniani/wydziałowi.

Powracają zajęcia dla dzieci z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei. Poszukujemy chętnych osób do przeprowadzenia zajęć. Specyfika kliniki wyklucza użycie jakichkolwiek materiałów organicznych. Ostateczną decyzję o przyjęciu zgłoszenia i terminie zajęć podejmuje koordynator w Klinice, biorąc pod uwagę temat, możliwości kliniki oraz wiek i samopoczucie małych pacjentów. Zgłoszenia przyjmuje Biuro DFN (festiwal@uwr.edu.pl) oraz koordynatorzy uczelniani/wydziałowi.

Zapraszamy wrocławskich pracowników naukowych do zgłaszania się z ofertą do miast regionu, zwłaszcza warsztaty cieszą się ogromną popularnością wśród dolnośląskiej młodzieży. Biuro DFN pokrywa koszty przejazdu. Festiwal w regionie jest wyjątkową okazją do spotkań i popularyzowania nauki w środowisku pozawrocławskim. Zgłoszenia proszę przesłać do Pełnomocniczki Środowiskowego Koordynatora ds. regionu prof. Jadwigi Sołoducho (jadwiga.soloducho@pwr.edu.pl) oraz koordynatora uczelnianego/wydziałowego do 31 marca br.

Wciąż poszukiwani są sponsorzy. Możliwe jest wsparcie całości DFN lub poszczególnych wydarzeń. Sponsorów zapraszamy do zapoznania się z ofertą tutaj, a indywidualnych wspierających zapraszamy na tę stronę.

Pytania dotyczące tegorocznej edycji prosimy kierować do zespołu Biura DFN.