Bystrzyca Kłodzka – Dolnośląski Festiwal Nauki online – edycja regionalna

Bystrzyca Kłodzka – Dolnośląski Festiwal Nauki online – edycja regionalna

Bystrzyca Kłodzka  to malownicza miejscowość historyczna słynąca z ciekawych zabytków z unikatową zabudową tarasową. Oryginalny pręgierz zdobi Mały Rynek – najbardziej okazałą budowlę na głównym placu Bystrzycy. W zabudowaniach dawnego zboru ewangelickiego jest jedyne w Polsce muzeum poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia. Organizatorzy festiwalu nauki w Bystrzycy Kłodzkiej zapraszają do udziału w licznych spotkaniach. Zainteresuj się, czeka na Ciebie bogata oferta tematyczna.

Czy stres nas motywuje czy niszczy?

Stres w różnej formie jest obecny w naszym życiu. Stres odpowiedzialny jest między innymi za spadek efektywności pracownika. Nie ulega wątpliwości, że mało efektywny pracownik może popaść w konflikt z przełożonym oraz ze współpracownikami. Stres w dużej mierze wpływa również na zdrowie pracownika. Może powodować depresje/nerwice/stany lękowe. Ale stres posiada również pozytywne skutki np. potrafi motywować nas do działania. To stres motywuje zwierzęta do ucieczki przed drapieżnikiem i do zdobycia pokarmu. W trakcie wykładu będzie okazja dowiedzieć się  jakie fizjologiczne zmiany zachodzą w naszym organizmie kiedy zaczynamy odczuwać stres, a także o  metodach radzenie sobie ze stresem. Niektóre z nich poznamy w ramach krótkich warsztatów.

Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce i ich prawa

Mniejszości narodowe stanowią niewielki odsetek ludności. Polska w stosunku do innych państw europejskich charakteryzuje się stosunkowo małą liczbą mniejszości narodowych. Podczas  wykładu Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce i ich prawa omówione zostaną również kwestie stosunku państwa do tych mniejszości i zakresu przysługujących im praw. Poruszona zostanie również sprawa Ślązaków – osób o wyraźnej polskiej tożsamości narodowej którzy mieszkają na Śląsku, ale ich przodkowie pochodzili z innych regionów Polski.

Jak działałby Ziemia gdyby powstała w Hollywood?

To co wzrusza w naszej planecie to przede wszystkim piękno. Podczas wykładu porównane zostaną informacje naukowe o tym jak działa nasza planeta z wyobrażeniami twórców filmów różnej klasy. Przykładów jest dużo, wszystkie fascynują, ale również przerażają.  Oto kilka z nich – w centrum Los Angeles do życia budzi się wulkan, Tomy Lee Jones stara się uratować Los Angeles przed wulkanem. A może jednak zainteresuje Ciebie Dwayne Johnson łatający ogromny uskok w Hollywood? A może bomba pozwalająca zatrzymać trzęsienia ziemi w Korei?  Organizatorzy spotkania Jak działałaby Ziemia gdyby powstała w Hollywood? zapraszają, daj się ponieść wyobraźni.

Animaloterapia – czy zwierzęta mogą leczyć?

 Animaloterapia to najmilsza terapia z udziałem zwierząt. To metoda wspomagająca leczenie oraz rehabilitację osób z niepełnosprawnością, polegająca na bliskim/naturalnym kontakcie ze zwierzętami. Zwierzęta coraz częściej odgrywają istotną rolę, pomagając ludziom powrócić do zdrowia albo towarzysząc im w trudach rehabilitacji, leczeniu. Dzieci uwielbiają wszystkie zajęcia ze zwierzętami, a rodzice są szczęśliwi, że przynoszą upragniony skutek. Zwierzęta stały się także nieocenionymi pomocnikami osób, których dotknęło inwalidztwo. Na czym polega rola zwierząt? Co powoduje, że terapia z ich udziałem staje się skuteczniejsza? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi.

Challenges for climate protection           

W XX wieku światowe wykorzystanie paliw kopalnych, wydobycie zasobów materiałowych uległy wielokrotnemu zwiększeniu. Surowce, woda, powietrze, bioróżnorodność oraz ekosystemy lądowe, wodne i morskie są zagrożone. Sektory europejskie, takie jak budownictwo/chemia/ motoryzacja/lotnictwo/maszyny i urządzenia, które zatrudniają około 30 milionów osób, są uzależnione od dostępu do surowców. Czy wyjątkowo ciepłe zimy, wymykające się spod kontroli pożary i lodowce topniejące szybciej, niż się spodziewano – to nasza bliska przeszłość? Zapraszamy na  wykład o konsekwencjach zmian klimatu (Challenges for climate protection) posłuchaj, oceń.

Sekrety gwiazd i Wielkiego Wybuchu

Wielki wybuch (ang. Big-Bang), uważany jest jako gwałtowna eksplozja bardzo gorącego i skondensowanego Wszechświata 15-20 mld lat temu, po której rozpoczęła się jego ewolucja. Wielki wybuch to cała grupa zagadnień, dociekań i przypuszczeń z których część została udowodniona. Podczas wykładu Sekrety gwiazd i Wielkiego Wybuchu omówione zostaną skutki Wielkiego Wybuchu oraz powstania gwiazd we Wszechświecie. Przedstawione zostaną procesy, które towarzyszą formowaniu się, życiu i umieraniu gwiazd o różnych masach. Czy prawdą jest że Wszechświat wcale nie powstał w wyniku wybuchu, ale początkiem było „coś”, co zainicjowało proces rozszerzania się przestrzeni, a więc rozszerzania się Wszechświata? Podyskutujemy podczas wykładu…

Złe powietrze. O smogu i jego zabójczych skutkach

Smog uznaje się za rodzaj chmury, która unosi się nad miastem/wsią zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Smog rujnuje nam zdrowie, sprzyja infekcjom oddechowym, alergiom, astmie, chorobie Parkinsona, chorobom układu krążenia, nowotworom, nawet pogarsza rozwój nienarodzonego dziecka. Co jest największą przyczyną powstawiania smogu i źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce, czy faktycznie palenie w piecach i ogrzewanie domów śmieciami? Czy prawdą jest, że najgorsze powietrze jest w Krakowie? Czy rośliny naprawdę oczyszczają powietrze? Czy palącym problem zanieczyszczenia powietrza i smogu w skali całego kraju jest ubóstwo energetyczne? Jak najsłynniejszy smog na świecie, nazywany londyńskim, zabił w ciągu 5 dni aż 4 tysiące osób? Odpowiedzi na te  i inne pytania usłyszysz podczas wykładu Złe powietrze. O smogu i jego zabójczych skutkach.

Fake newsy – czym są, skąd się biorą i jak im nie ulegać?

W ostatnich latach ogromną karierę zrobiło wyrażenie fake news. Najczęściej definiowane jest ono jako fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym. Paul Levinson amerykański medioznawca,, komentator mediów, autor powieści science fiction określił fake newsy mianem wirusa, który stał się częścią naszego życia społecznego. Komisja Europejska mierzy się z problemem dezinformacji, ale nie zajmie się nieuczciwą konkurencją. Problem widzi polski rząd, jednak na twarde prawo trzeba będzie poczekać. Podczas wykładu Fake newsy – czym są, skąd się biorą i jak im nie ulegać? zostanie przedstawiona geneza tego pojęcia oraz sposoby przeciwdziałania fałszywym wiadomościom. Ich całkowite wyeliminowanie jest trudne, ale walka z nimi jest konieczna.

Pułapki oceniania – świadomość zniekształcania ocen

Świadomość zjawisk związanych z wpływem czynników emocjonalnych i społecznych na opinie/oceny  jest warunkiem rzetelnej, wspierającej uczenie się  praktyki oceniania. Dyskusja na temat tych zjawisk skłania do refleksji nad jednym z trudniejszych zadań nauczycieli, jak również przyczynia się do tworzenia w szkole korzystniejszych warunków pracy/nauki dla uczniów i nauczycieli. Świadomość zniekształceń jakim można ulec w procesie oceniania, pomaga uzyskać większa trafność, rzetelność i obiektywizm ocen. Zapraszamy na wykład Pułapki oceniania – świadomość zniekształcania ocen, weź czynny udział w dyskusji nad społecznymi aspektami procesu nauczania.

Zanzibar moimi oczami

Zanzibar – oszałamiająca wyspa na oceanie Indyjskim o malowniczych krajobrazach, pięknych plażach, urzekająca fauną i florą, oceanie z niezwykle  barwną rafą koralową.  Prelegent spotkania Zanzibar moimi oczami zaprasza do  wysłuchania wspomnień z podróży do Afryki. Zobacz filmy i fotografie, czekają nagrody z przygotowanego  Quizu o tej bajecznej wyspie położonej na Oceanie Indyjskim.

Cuda świata – konkurs geograficzny

Organizator spotkania Cuda świata – konkurs geograficzny zaprasza na konkurs o tematyce geograficznej polegający na połączeniu w pary nazwy cudownego obiektu z jego opisem i fotografią. Konkurs stworzony został przy pomocy strony WordWall – ściany słów, narzędzia czytania i pisania zorganizowanego ze zbioru słów, które są wyświetlane są na ścianie/tablicy ogłoszeń itp. Uczestnicy konkursu pracują  w grupach dwu osobowych. Na zwycięzców czekają nagrody!

Kreatywność w rozwiązywaniu problemów jako cecha dowódców wojskowych

Dotychczasowe przygotowanie zawodowe kadry dowódczej wymaga logicznego, organizacyjno-merytorycznego przewartościowania, zgodnego z aktualnymi priorytetami polityki obronnej Rzeczpospolitej Polskiej. Należy również uwzględnić kierunki przemian edukacyjnych oraz praktyki wojskowej,  a przede wszystkim oczekiwania współczesnego rynku pracy. Warsztaty Kreatywność w rozwiązywaniu problemów jako cecha dowódców wojskowych poświęcone będą kreatywności w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych.

Kuchenny escape room

Odżywianie jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poprzez właściwe dobieranie produktów, dostarczymy organizmowi składniki konieczne do zachowania pełni zdrowia. Niebagatelne jest również zadbanie o regularność w spożywaniu posiłków. Zajęcia Kuchenny escape room przeprowadzone zostaną w formie online. Uczniowie będą mieli za zadanie rozwiązać zagadki związane z prawidłowym odżywianiem. Będą tworzyć wirtualne potrawy, wykonywać różnorodne interaktywne zadania, poszerzać wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, by przejść wirtualny edukacyjny pokój zagadek.  Zapraszamy, dowiesz się o zróżnicowanej diecie, produktach pełnoziarnistych zabezpieczających nas przed przejadaniem się i otyłością.

Pozyskanie drewna – zrąb na żywo

Pozyskiwanie drewna jest  procesem produkcyjnym związanym z wyrębem lasu lub plantacji drzew szybkorosnących. Prowadzący spotkanie  Pozyskanie drewna – zrąb na żywo przybliży pracę leśnika do którego zadań należy nadzór nasiennictwa, hodowli, ochrony i użytkowania lasu, jak również organizowanie szkółek leśnych oraz sprzątanie lasu po klęskach żywiołowych. Wykład podczas którego dowiesz się jak pozyskuje się  drewno, będzie także  możliwość podpatrzenia pracy maszyn leśnych oraz innych prac na żywo. Zapowiada się ciekawie o pozyskaniu drewna.

Nowe technologie. Czy świat oszalał

Technologia jest  metodą przygotowania oraz prowadzenia procesu wytworzenia/ przetwarzania np. informacji. Nowoczesne technologie w naszym życiu są coraz częściej obecne, to między innymi komputery, laptopy, telefonia komórkowa,  sieć o globalnym zasięgu – internet, roboty. W trakcie wykładu Nowe technologie. Czy świat oszalał poruszone zostaną nowoczesne rozwiązania technologiczne m.in.: roboty pomagające w codziennym życiu, ubrania zmieniające kształty i kolory pod wpływem różnej temperatury ciała, produkty bazujące na jadalnych owadach, tatuaże informujące o stanie zdrowia człowieka.

10. Brygada Kawalerii w wojnie obronnej

W bogatym programie festiwalowych spotkań w Bystrzycy Kłodzkiej organizatorzy polecają pokaz multimedialny Brygada Kawalerii w wojnie obronnej opisujący powstanie, organizację oraz szkolenie 10 Brygady Kawalerii dowodzonej  przez legendarnego oficera Stanisława Maczka. Głównym tematem prezentacji będzie udział brygady w walkach w 1939.

Na tropie nieśmiertelności

Różne zespoły  naukowe  pracują nad możliwością oszukania  biologicznego zegara i opóźnienia procesu starzenia. Nawet chwalą się, że im się to udało, ale  na razie u myszy. Zespół amerykańskich badaczy podaje że dzięki manipulacjom genetycznym zdołali oszukać mechanizm spowalniający z upływem czasu działanie komórek mysiej wątroby. Swoje sukcesy badacze mają nadzieję wykorzystać w przyszłości do walki z chorobami Alzheimera i Parkinsona., a być może do przedłużenia ludziom młodości. Czy nieśmiertelność  jest możliwa i czy chcemy być nieśmiertelni? Przecież, jednym z najgorętszych pomysłów na osiągnięcie nieśmiertelności jest krionika. Wykład Na tropie nieśmiertelności zapowiada się interesująco,  tym bardziej, że  nie zabraknie dyskusji o najnowocześniejszej technologii, dzięki której możemy stać się wszystkim tym czym chcemy.

Środowisko naturalne Małych Pienin

Małe Pieniny rozciągają się we wschodniej części pasma od Dunajca w Szczawnicy po przełęcz Rozdziele. Na obszarze Małych Pienin występują skały pochodzenia wulkanicznego – andezyty na górze Jarmuta, można tu również zobaczyć wapienne skały. Charakterystycznym elementem tego krajobrazu są pasące się stada owiec. O wartości przyrodniczej Pienin świadczy utworzenie na tym obszarze parku narodowego, pięciu rezerwatów przyrody oraz ustanowienie pięciu obszarów Natura 2000. Pienińskie rezerwaty mają charakter krajobrazowy. Zapowiada się interesujące spotkanie o środowisku naturalnym Małych Pienin, systemie monitorowania i ochrony przyrody w tym regionie. Zapraszamy…

Ochrona środowiska naturalnego – Rezerwaty czy pan-parki?

W Polsce jest ponad 1400 rezerwatów przyrody. Obszar chronionego krajobrazu to jedna z najmniej restrykcyjnych powierzchniowych form ochrony przyrody w Polsce.   Sieć Obszarów Chronionych PAN-Parks jest siecią wyróżniających się obszarów europejskiej dzikiej przyrody, której celem jest poprawa sposobu zarządzania obszarami chronionymi. Ważnym celem jest także wprowadzenie znaku jakości PAN-Parks, który będzie gwarantował wysoką jakość ochrony przyrody oraz będzie łatwo rozpoznawalny przez wszystkich Europejczyków. Osoby zainteresowane działalnością w obszarze  podejmowana działań w celu zachowania możliwie naturalnego charakteru środowiska przyrodniczego – zapraszamy. Przewidziana jest dyskusja  o ciągłości przebiegu istotnych procesów zachodzących w biosferze oraz utrzymanie środowiska w stanie zapewniającym optymalne warunki bytowania człowieka.

Cały program DFN w Bystrzycy Kłodzkiej dostępny jest tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho (Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora ds. regionu)