Spotkajmy się w… Dzierżoniowie (28-29.09)

Spotkajmy się w… Dzierżoniowie (28-29.09)

Nazwa miasta pochodzi od nazwiska arcymistrza pszczelarstwa księdza Jana Dzierżonia. W powojennej historii Dzierżoniów słynął z produkcji w zakładach radiowych DIORA, których ważnym aspektem działalności była produkcja na eksport. DIORA produkowała urządzenia dla firm jak Thomson czy Brandt.

W programie DFN w rym mieście znalazły się w tym roku takie wydarzenia jak:

Co możemy zrobić aby zapobiec zachorowaniu na nowotwór złośliwy?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że choroby nowotworowe nie są schorzeniami nowożytnymi, czy też dotyczącym wyłącznie człowieka. Mutacje genów w DNA zdrowych komórek są zasadniczą przyczyną powstawania komórek nowotworowych i następnie rozwoju choroby. Obecnie poznanie budowy komórki, jej cyklu, odczytanie i zrozumienie informacji zawartej w ludzkim DNA pozwalają coraz lepiej i skuteczniej wykrywać i leczyć choroby nowotworowe.

Wstąp na wykład profesor Alicji Chybickiej Co możemy zrobić aby zapobiec zachorowaniu na nowotwór złośliwy? i posłuchaj o przestrzeganiu prostych zasad zdrowego stylu życia i możliwości  w znaczący sposób obniżenia ryzyka wystąpienia nowotworu. 

Sztuczny człowiek – nowoczesne implanty  medyczne

Implant to ciało obce wszczepiane do organizmu w celu odtworzenia naturalnej funkcji lub estetyki uszkodzonego organu. Najczęściej stosowane są implanty zastępujące tkanki twarde. Szeroko stosowane są również implanty zastępujące kość lub stawy. Implanty stosowane są także w chirurgii estetycznej.

Podczas wykładu/spotkania przewidziana jest prezentacja nowoczesnych implantów medycznych np.  rekonstrukcji rdzenia kręgowego i kości jak również informacja o nowoczesnych protezach usprawniających leczenie i regenerację organizmu.

Nie tylko święci lepili garnki… archeologicznie o średniowiecznych rzemieślnikach

Archeologiczne działania mają na celu odkrycie rozpoznanie, udokumentowanie i zabezpieczenie zabytku archeologicznego. Kluczem do poznania przeszłości są badania znalezisk archeologicznych, w tym pomaga znajomość historii/fizyki/chemii.

Posłuchaj historii o śladach  pozostawionych po działalności człowieka w przeszłości, o monetach, fundamentach dawnych osad i cmentarzyskach.

Globalne ocieplenie hamuje wzrost gospodarki na świecie?

Obecnie wpływ działalności człowieka (przemysłu, transportu, rolnictwa) na środowisko naturalne przynosi widoczne konsekwencje, tym samym zwracając uwagę na konieczność stosowania zasad zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Klimat daje nam coraz wyraźniejsze sygnały i przekazuje informacje, które świadczą o konieczności podjęcia zdecydowanych kroków hamujących negatywne zmiany. Powstrzymanie zmian klimatu jest zadaniem kluczowym, którego sukces jest uzależniony od decyzji politycznych i gospodarczych, działania każdego z nas. Jednym z istotnych elementów jest zmiana kierunku polityki energetycznej – przejście od tradycyjnych paliw kopalnych w kierunku zeroemisyjnych źródeł energii.

Zapraszamy na spotkanie z „efektem cieplarnianym”, głównej sile napędowej zmiany klimatu.

Ziemia – planeta głodu?

Światowy system walki z głodem „jest uszkodzony”. Priorytetem naszych działań muszą być skoordynowane na poziomie światowym wysiłki mające na celu rozwiązanie zarówno krótkoterminowych jak i długoterminowych aspektów kryzysu głodowego. Zmiany klimatyczne, wyjątkowe susze, fale upałów i powodzie już zagrażają rolnictwu w regionach takich jak Afryka, Stany Zjednoczone.

Wspólna inicjatywa dla systemów transformacji żywnościowych na świecie jest zadaniem dla całej społeczności.

Kot, pies czy fretka? Jak wybrać najlepszego przyjaciela?

Świat dzieli się na miłośników kotów i miłośników psów. Każda ze stron jest przekonana o wyższości swojego ulubionego czworonoga. Jeśli lubimy zwierzęta i świadomie decydujemy się na ich obecność w domu, czujemy się zdrowsi i radośniejsi.

Obecność psa, kota czy innego mniejszego stworzenia pomaga radzić sobie ze stresem i zadbać o kondycję. Pies to zwierzę, które od wieków jest najlepszym przyjacielem człowieka. Potrafi być bardzo towarzyski i lubi spędzać czas z ludźmi.

A co o naszych pupilach mówi nauka? Sprawdź, kto jest najlepszym przyjacielem człowieka? Zapraszamy na warsztaty Jak wybrać najlepszego przyjaciela dla Ciebie?

Serce jako pompa układu krwionośnego

Serce, jako główny narząd całego układu krwionośnego, odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Jest pompą, która bez przerwy przetacza krew w całym organizmie. Przez ten niesamowity narząd tylko w ciągu jednej minuty przepływa średnio pięć litrów krwi. Poznaj budowę i mechanizm pracy serca człowieka. Organizatorzy zapraszają na spotkanie Serce jako pompa układu krwionośnego.

Z całym programem DFN w Dzierżoniowie można zapoznać się tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho – Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora DFN ds. regionu