Spotkajmy się w… Głogowie (2-4.10)

Spotkajmy się w… Głogowie (2-4.10)

Głogów, jedno z najstarszych miast w Polsce słynnie z ciekawej architektury. Głogów może się pochwalić bogatą, wielokulturową historią. Dla jego rozwoju kluczowe były nie tylko wpływy polskie i niemieckie, lecz również czeskie, żydowskie, szwedzkie i francuskie. Uwagę turystów przyciąga Zamek Książąt Głogowskich – dawna siedziba władców księstwa głogowskiego, a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

W pogoni za cieniem. Opowieść łowcy zaćmień – wykład inauguracyjny

Zaćmienie Słońca – zjawisko astronomiczne powstaje kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. O pogoni za całkowitym zaćmieniem Słońca, jednym z najbardziej ulotnych zjawisk astronomicznych opowie Karol Wójcicki – popularyzator nauki, podróżnik i fotograf.

Wyczekiwany festiwalowy gościu, odwiedź młodych Głogowian, posłuchaj o fascynującym zjawisko astronomicznym, gdy tarcza słoneczna zostaje przesłonięta przez księżyc.

Pamięć głogowskich kamieni

Ekspozycja  przedstawia zabytki sztuki kamieniarskiej odnalezione i ocalone podczas prac prowadzonych na Ziemi Głogowskiej. Zaprezentowane zostały płyty nagrobne z żydowskiego cmentarza.

Na wystawie możesz zobaczyć czternastowieczny tympanon z kościoła Świętego Mikołaja oraz żydowskie macewy. Jest to ekspozycja dzięki której można zwiedzić podziemia Zamku Książęcego.

Kosmos w moich oczach

Kosmos jest wszechświatem, wszystkim co możemy dotknąć poczuć,  wykryć. Obejmuje żywe istoty, planety, gwiazdy, światło, a nawet czas. Kosmos od lat nas fascynuje. Woń unosząca się w przestrzeni kosmicznej przypomina zapachy, które można poczuć podczas wyścigów samochodowych lub motocyklowych.

Weź udział w konkursie plastycznym adresowanym do uczniów klas młodszych, a następnie wystawie tych prac.

Let’s visit Scotland

Szkocja – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Przyjdź na spotkanie z kulturą Szkodzką. Wyspa Skye to jedna z największych i najpiękniejszych naturalnych atrakcji Szkocji.  W Saint Andrews znajduje się najstarsze pole golfowe na świecie, a tutejszy uniwersytet jest najstarszym w Szkocji. 

Warto odwiedzić również prawdziwą destylarnię whisky i oczywiście stolicę Szkocji – Edynburg.

Programowanie robotów przemysłowych

Robot to dowolny program komputerowy automatyzujący pewne zadania. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się czynnościach. Roboty opisane są w literaturze jako stworzenia, które pomagają ludziom, jak i próbują przejąć kontrolę nad światem. 

W ramach spotkania członkowie koła naukowego CybAiR zaprezentują techniki programowania manipulatorów i robotów przemysłowych. Będzie okazja do sterowania robotem Mitsubishi i Universal Robot.

Wielcy ludzie żyli w brudzie

Dzieje brudu – a także jego zwalczania  stanowią niezmiernie ciekawą i fascynującą część naszej kultury i obyczajów. Na przestrzeni epok zmieniały się poglądy na „brud”, co ściśle łączyło się z koncepcjami prywatności, zdrowia i choroby, śmierci i innymi problemami/poglądami. Instytucje państwowe, kościelne, lekarze, pisarze, autorytety moralne różnie podchodzili do dbania o czystość, raz gloryfikując, raz przeklinając ideę „mycia się”.

Skąd się wzięło mydło? Która narodowość czyściła zęby uryną? Jak wyglądała poranna toaleta Ludwika XIV, Króla-Słońce? Zapraszamy, posłuchaj o dziejach brudu…

Ewergeci: rewolucja, której nie było

Związek Ewergetów (Evergetenbud) był tajną organizacją masońską, która powstała w Siedlisku lub Głogowie jesienią 1793 r. Towarzystwo to od dyskusji literackich ewoluowało w kierunku dysput politycznych, inspirowanych przede wszystkim przez rewolucję francuską. W 1793 roku Towarzystwo Czytelnicze przekształciło się w tajną organizację masońską o charakterze politycznym, pod mianem „Gutesthuer“ (Evergetenbud).

Zapraszamy na wykład regionalisty z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, posłuchaj o protagonistach zachwyconych ideami rewolucji francuskiej.

Kuchnia Molecoolarna

Dobre jedzenie często kojarzy nam się z domowym ciepłem i prostymi, swojskimi daniami.  Gastronomia molekularna to naukowe podejście do żywienia z perspektywy chemii. Kuchnia molekularna bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach, którym nadaje oryginalną formę poprzez umiejętne wykorzystywanie wiedzy o zjawiskach chemicznych i fizycznych. 

Odwiedź warsztaty kuchni molekularnej. Przekonasz się, że  nie da się przygotować posiłku bazując na popularnej metodzie „na oko”. Składniki należy odmierzać z ogromną precyzją, bo czasami nawet kropla jednego z nich może zmienić oczekiwany efekt.

Wycieczka – Wieża zamkowa i jej tajemnica

Głogów to miasto, w którym relikty przeszłości można znaleźć niemal na każdym kroku. Wciąż jednak trafić można na rzeczy nieznane,  takie o których wie niewielu. Wieża Głodowa, chyba wszyscy głogowianie znają to miejsce, każdy z nich rozpozna ten charakterystyczny, cylindryczny kształt o wysokości 24 m i średnicy prawie 9 m. 

Podczas spotkania – wycieczki, kulturoznawca przybliży historię zamkowej, murowanej strażnicy, powstałej w drugiej połowie XIII wieku, nazwanej w późniejszym okresie Wieżą Głodową. Tutaj rozgrywały się wydarzenia znanej głogowskiej legendy.

Cały program DFN w Głogowie znajduje się tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho – Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora DFN ds. regionu