Nauki rolnicze

Nauki rolnicze

„Nauki rolnicze” to unikalny panel na Dolnośląskim Festiwalu Nauki, który rzuca światło na niezwykłe połączenie nauki i praktyki w rolnictwie. Te specjalistyczne dyscypliny, w odróżnieniu od innych dziedzin nauki, skupiają się na zastosowaniu nauk biologicznych, fizycznych i społecznych w produkcji, zarządzaniu żywnością, włóknem oraz produktami roślinnymi i zwierzęcymi. Panel „Nauki rolnicze” to okazja do zrozumienia, jak nauka współgra z naturą, aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby, a jednocześnie chronić i zrównoważyć nasze środowisko.

W ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy Wam osiem niesamowicie ciekawych zajęć z dziedziny nauk rolniczych. Są to między innymi:

  • Warsztaty „Sekrety mleka”,  na których poznacie odpowiedzi m.in. na pytania: czy każde mleko jest takie same? Ile w nim tłuszczu, a ile białka? Za co odpowiada laktoza? W jakiej temperaturze zamarza mleko? Odpowiedzi zdradzą naukowcy, dla których badanie mleka to codzienność!
  • Warsztaty „Dżem dobry” zapoznające z jedną z metod przetwarzania i utrwalania owoców na przykładzie produkcji dżemów. Uczniowie dowiedzą się jak wyprodukować atrakcyjny dżem
    o obniżonej zawartości cukru bogaty w dodatki funkcjonalne oraz wcielą się w profesjonalnych testerów sensorycznych.
  • Wykład „Odkrywamy tajemnice pszczelego ula i jego mieszkańców” opowiadający o pszczole miodnej jako mieszkance społeczności owadziej oraz jej przystosowaniach i możliwościach do zapewnienia dobrobytu i bezpieczeństwa rodziny pszczelej. Pszczoły są kluczowe dla ludzkości!

Jeśli interesują Was tematy kluczowe dla naszego Środowiska jak i dotyczące spożywanej na co dzień żywności – nie zwlekajcie ani chwili dłużej!

Pełen wykaz wydarzeń z tego panelu znajdziecie TUTAJ!