Nauki medyczne i nauki o zdrowiu

Nauki medyczne i nauki o zdrowiu

„Nauki medyczne i nauki o zdrowiu” to kluczowy panel Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który podkreśla ogromne znaczenie medycyny i zdrowia w naszym społeczeństwie. W przeciwieństwie do innych dziedzin nauki, nauki medyczne i nauki o zdrowiu koncentrują się na zrozumieniu i poprawie zdrowia ludzi, zarówno na poziomie jednostkowym, jak i populacyjnym.

Ten panel stanowi doskonałą okazję do odkrycia w jaki sposób medycyna i nauki pokrewne dbają
o to, byśmy byli coraz zdrowsi i żyli coraz dłużej, coraz lepiej rozumiejąc nie tylko nasze organizmy, ale też psychikę. Wszak zdrowie psychicznie jest równie ważne!

W tej kategorii zorganizowaliśmy oszałamiającą liczbę ponad dwustu trzydziestu zajęć. Jak ważne są nauki medyczne i higiena zdrowotna nie trzeba nikomu przypominać – wciąż pamiętamy (choć na szczęście już nie z takim strachem) czasy pandemii. Niemniej, inne zagrożenia dla naszego dobrostanu czyhają za każdym rogiem!

W ramach tego panelu oferujemy wydarzenia popularnonaukowe takie jak:

  • Łączy nas krew, która ratuje życie” – Czy wiedzieliście, że o dwie minuty ktoś na Dolnym Śląsku potrzebuje transfuzji krwi? Krew jest niezbędna dla dzieci i dorosłych walczących
    z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny i wielu innych. Odwiedźcie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, aby dowiedzieć się co tak naprawdę płynie w naszych żyłach!
  • Dlaczego otyłość jest epidemią XXI wieku?” to wykład, podczas którego ostaną poruszone następujące problemy: jak rozpoznajemy otyłość? Czy jest zawsze jest to stan chorobowy, czy może także styl życia, sposób odżywiania? Co należy robić by ten problem nie narastał?
  • Jak nie zagubić się w świecie mediów społecznościowych?” – ten wykład jest niezwykle  ciekawą odpowiedzią na problem naszych czasów. Szczególnie znaczenie mają informacje dotycząca zdrowia, pozwalające na rozpoznawanie fake newsów wpływających na poczucie bezpieczeństwa młodego człowieka. Jest to wiedza fundamentalna dla współczesnego rodzica.

Oczywiście, to zaledwie mały wycinek wiedzy, którą zaprezentują nasi popularyzatorzy nauki w ramach XXVI DFN 2023. Jeśli chcecie być zdrowi – poświęćcie chwilę na zdobycie tej wiedzy!

Wszystkie wydarzenia z tego panelu znajdziecie TUTAJ!