Spotkajmy się w… Legnicy (26-27.09)

Spotkajmy się w… Legnicy (26-27.09)

Legnica to prężny ośrodek kulturalny i artystyczny Dolnego Śląska. W mieście działa Muzeum Miedzi, Galeria Sztuki – specjalizująca się w wystawach srebra artystycznego, Legnickie Centrum Kultury, Legnicka Orkiestra Symfoniczna.

W Programie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w tym mieście znalazły się między innymi takie spotkania jak:

Nauczania wybranych elementów wojskowego systemu walki. Zabawa z oporem własnego ciała

Proponowane zajęcia będą dotyczyły gier i zabaw ruchowych , które wykorzystuje się do nauki podstawowych elementów walki obrony w różnych stanach zagrożenia. Zademonstrowane będą obezwładnienia przeciwnika  oraz zachowania w sytuacji zagrożenia.

Pokaz strażacki

Festiwalowy gościu, chcesz poznać prace strażaka, zakres jego działań ratowniczych, w tym ratownictwem chemicznym i ekologicznym, technicznym, medycznym? Jak również obowiązki strażaka związane z ratowaniem życia oraz zdrowia ludzi, zwierząt, a także ratowaniem mienia,  zapraszamy. Będzie również niepowtarzalna okazja do  obejrzenia pokazów  sprzętu strażackiego. Zapaszmy na Pokaz strażacki

Samochody elektryczne

Studenci Koła naukowego  Politechniki Wrocławskiej Rancing Team zapraszają na pokaz bolidu elektrycznego. To najbardziej ambitny projekt w historii koła naukowego. Bolid wyposażony jest w systemy jazdy autonomicznej.  Należy zaznaczyć, 90 procent komponentów bolidu studenci zaprojektowali samodzielnie (m.in. silniki, pakiet baterii, przekładnie planetarną czy systemy percepcji).

Broń nieśmiercionośna – narzędzie bezpieczeństwa czy tortur?

Do broni masowego rażenia zalicza się broń nuklearną/biologiczną/chemiczną. Jest to obecnie najgroźniejszy ze środków bojowych możliwy do zastosowania przez siły zbrojne poszczególnych państw. Czy zastosowanie tej broni przyniesie poprawę bezpieczeństwa państw i obywateli, czy może jest ona narzędziem w rękach terrorystów? Jaka będzie  rola broni w przyszłych konfliktach zbrojnych? Zapraszamy na wykład o wzrastającym zastosowaniu tego rodzaju broni.

Wybredny smakosz, czyli zaburzenie odżywiania u dzieci

Liczba przypadków zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży stale rośnie. W opinii lekarzy problem najczęściej ma podłoże psychiczne, spowodowane brakiem ciepła i miłości. Nie bez znaczenia jest również wpływ mediów społecznościowych oraz tak zwany „kult celebrytów”. Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży mogą spowodować niedobór niezbędnych witamin oraz makro- i mikroelementów. Podczas wykładu zaprezentowana zostanie historia chłopca chorującego na ARFID oraz wyjaśnienie granicy między niejadkiem, a poważnym zaburzeniem w odżywianiu. Zapraszamy, przyjdź posłuchaj o zaburzeniu żywienia u dzieci powodującego osłabienie, trudności w nauce, brak chęci do wysiłku fizycznego, czy apatię co może doprowadzić nawet do depresji.

Zdrowie i życie puszczone z dymkiem… o szkodliwości palenia tytoniu i e-papierosów

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palenie już w młodym wieku powoduje wysokie ryzyko zachorowania na nowotwory przełyku/krtani/gardła/płuc. Zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Wypalenie jednego papierosa pobudza receptory nikotynowe rozmieszczone w wielu obszarach mózgu. Badania wykazały że e-papierosy generują kilkukrotnie niższe stężenie szkodliwych substancji niż klasyczne papierosy. Jednak to nie oznacza, że e-papierosy są obojętne dla naszego zdrowia. W płynach stosowanych do e-papierosów znajdują się m.in. glikol propylenowy i gliceryna. O tych i innych aspektach szkodliwości palenia papierosów dowiesz się podczas wykładu Zdrowie i życie puszczone z dymkiem.. o szkodliwości palenia tytoniu i e-papierosów.

Twardy jak stal… ale czy na pewno wytrzymały? Rzecz o pękaniu materiałów

 Do typowych materiałów kruchych należą między innymi beton/ceramika/szkło/żeliwo/skały. Materiały sprężyste jak np. stal również stają się kruche po przekroczeniu pewnego progu naprężenia. Substancje uważane za kruche pozostają sprężyste przy niewielkich odkształceniach. Organizatorzy zapraszają na zajęcia laboratoryjne podczas których uczniowie będą mieli możliwość zmierzenia wytrzymałości niektórych wybranych typów materiałów.

Roboty przyszłości, jak zmienią naszą rzeczywistość?

Inteligentne roboty (społeczne/domowe) od dawna egzystują w opowiadaniach dawnych wizjonerów czy w filmach science fiction. Technologia „posuwa się” do przodu, możemy już dzisiaj oglądać niezwykłe roboty, które znakomicie odwzorowują ludzką mimikę, potrafią wchodzić w interakcje z człowiekiem. Roboty mogą też wspomagać leczenie różnych schorzeń i wykonywać wiele innych zadań. Robot – potrafi działać samodzielnie – ma czujnik (zmysły), ma komputer (mózg) dzięki któremu może dobrze funkcjonować. Oczekiwany festiwalowy gościu – zapraszamy. Posłuchasz o inteligentnych domach budowanych  w taki sposób, aby same stały się dużymi robotami.

Czy malarstwo może informować lekarza o stanie zdrowia pacjenta? – studium przypadku

Badania wykazały, że kojące obrazy wpływają pozytywnie na proces zdrowienia pacjenta, obniżając jego ciśnienie krwi i wyrównując tętno, co pozwala zmniejszyć ilość spożywanych leków przeciwbólowych jak również skrócić czas pobytu w szpitalu. Równocześnie należy pamiętać o tym, że wydarzenia artystyczne, organizowane wystawy/wernisaże/performance i inne fascynujące pokazy dzieł sztuki mogą stanowić drogę do postawienia diagnozy medycznej.

W programie festiwalowych spotkań znalazła się niezwykła prezentacja Czy malarstwo może informować lekarza o stanie zdrowia pacjenta? – studium przypadku, którego autorem prezentowanych „dzieł” jest  nastolatek. Jego heroiczna walka z przewlekłą chorobą, towarzyszące jej  zmiany emocjonalne przedstawiają rysunki autorstwa młodego bohatera.

Zapraszamy na wyjątkową wystawę rysunków 15-nastolatka walczącego z przewlekłą chorobą – steroid terapią.

Pełny program znajdziecie tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho – Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora DFN ds. regionu