Spotkajmy się w… Bolesławcu (19-20.10)

Spotkajmy się w… Bolesławcu (19-20.10)

Bolesławiec to patronimiczna nazwa wywodzącą się od słowiańskiego imienia Bolesław. Imię to oznacza „bardzo sławny” i nadano ją miastu na cześć fundatora Bolesława I Wysokiego. Bolesławiec słynie przede wszystkim z przepięknej, tradycyjnej ceramiki, która jest znanym na świecie polskim towarem eksportowym i ważnym elementem naszego narodowego dziedzictwa.

Organizatorzy zapraszają na naukowe spotkania w mieście. Pamiętaj, wiedza to potęgi klucz – stara zasada, która dalej działa. Dzięki wiedzy lepiej sobie radzimy w życiu.

Planetobus, czyli mobilne planetarium dla Ciebie w Bolesławcu

„Nauka dla Ciebie” to program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest popularyzacja nauki w tych szkołach, które mają utrudniony dostęp do centrów nauki. W ramach programu organizowane są wyjazdy wystaw (Naukobus i O matmo!) oraz mobilnego planetarium (Planetobus) dla placówek edukacyjnych w całej Polsce.

Podczas spotkania  w szkole w Bolesławcu będzie okazja do obejrzenia pokazów astronomicznych – pełnego gwiazd nieba, Układu Słonecznego i innych obiektów astronomicznych stanowiących skupisko powiązanej grawitacyjnie materii.

Na czym polegał przewrót kopernikański i jakie były jego konsekwencje

Mikołaj Kopernik jest najbardziej znanym astronomem, twórcą heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Wybitny astronom jest autorem dzieła De revolutionibus orbium coelestium przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Zapraszamy na wykład o teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika, która zmieniła postrzeganie wszechświata.

W drugiej części wykładu omówiony zostanie proces upowszechniania kopernikowskiej wiedzy i jej znaczenie dla postępu cywilizacyjnego.

Spacer z bolesławieckimi naukowcami

Bolesławiec to miasto naukowców, lekarzy, psychiatrów, teologów i wielu innych. Ślady ich obecności w mieście będzie można odkryć podczas zwiedzania miasta, które poprowadzi historyk Dariusz Gołębiewski.

Zapraszamy na spacer… Spacer z bolesławieckimi naukowcami.

Fotografować gwiazdy każdy może – warsztat fotografii Mateusza Wilka

Fotografia jest artystycznym i społecznym dialogiem z otaczającą nas rzeczywistością. Fotografia umożliwia podróż w kierunku odkrywania prawdy o człowieku i tym, co go otacza. Wystawa zatytułowana Fotografować gwiazdy każdy może – warsztat fotografii Mateusza Wilka to zbiór fotografii autorstwa absolwenta I LO w Bolesławcu. Spotkanie połączone będzie z zajęciami w terenie, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość obserwacji nieboskłonu przez teleskop.

Jak oszukać apetyt i nie zajadać stresów – te i inne zagadki naszego ciała

Jeśli chcemy być zdrowi i „filigranowi”,  należy zmniejszyć apetyt na jedzenie. Zadbajmy, żeby przerwy pomiędzy posiłkami trwały od 4 do 5 godzin. Zbyt długie oczekiwanie na jedzenie może skutkować spadkiem energii, natomiast regularne przyjmowanie pożywienia pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. 

Ponadto trzeba zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki, pamiętać  o nawodnieniu organizmu (pragnienie może być odbierane jako głód), spożywać dania z wysokim indeksem sytości, a niskim indeksem glikemicznym.

Zapraszamy, posłuchaj i o tym, że stres uznany jest za największego winowajcę żywieniowych grzechów!

W Układzie Słonecznym wiruje Ziemia, czyli jak Kopernik wywrócił Świat do góry nogami

Podczas warsztatów edukacyjnych organizowanych dla dzieci, uczestnicy poznają narzędzia, którymi  posługiwał się Mikołaj Kopernik prowadząc naukowe badania. Poznają również teorię heliocentryczną   mówiącą o tym, że Słońce pozostaje względnie nieruchome, a Ziemia i pozostałe ciała niebieskie obracają się wokół niego. 

W programie zajęć, będzie okazja do przyjrzenia się Drodze  Mlecznej – galaktyce spiralnej z poprzeczką, w której znajduje się między innymi Układ Słoneczny. 

Czego kino szuka w Kosmosie? Bliskie i dalekie spotkania ze wszechświatem

Interaktywny pokaz połączony z prezentacją wybranych wątków filmowych dotyczących kosmosu i nauki. Zapraszamy, to jeden ze sposobów przybliżenia słuchaczom science fiction… o kosmosie?

Z pełnym programem DFN w mieście możesz zapoznać się tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho – Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora DFN ds. regionu