Spotkajmy się w Legnicy 27-28 września

Spotkajmy się w Legnicy 27-28 września

LGOM – Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy  jest głównym ośrodkiem przemysłu miedziowego w Polsce, jednym z największych ośrodków eksploatacji miedzi na świecie.

W LGOM – Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy  –  znajdują się zakłady należące do KGHM Polska MiedźLegnicka Specjalna Stref Ekonomiczna oraz Legnicki Park Technologiczny.

W mieście, organizacje pozarządowe (np. Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, Fundacja Teatr AVATAR, Legnickie Conversatorium Organowe) odgrywają coraz większą rolę w sferze kultury.

Organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki wszystkich zainteresowanych nauką – wiedzą najlepszą, najbardziej adekwatnie opisującą rzeczywistość i nie tylko, zapraszają na wielotematyczne wykłady/prezentacje.

Jubileuszową edycję  Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Legnicy otworzy koncert muzyczny w wykonaniu Zespołu Szkół Muzycznych.

Zainteresowanym motoryzacją organizatorzy zapraszają na Pokaz aut elektrycznych hybrydowych wybranych firm. Pamiętajmy,  samochód z napędem hybrydowym najczęściej wyposażony w silnik spalinowy oraz jeden/kilka elektrycznych. Obecność napędu elektrycznego ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa albo zwiększenie mocy samochodu.

Witaminy & cenne minerały & rośliny lecznicze – w trosce o nasz zdrowie

Ostatnio bardziej  świadomie dbamy i troszczymy się o nasze zdrowie. W życiu człowieka ono jest najcenniejsze. Naturalna siła uzdrawiająca w każdym z nas jest największym źródłem dobrego samopoczucia.

Do prawidłowego rozwoju organizm człowieka potrzebuje nie tylko węglowodanów, białek, składników mineralnych. Tłuszcze zawarte w pożywieniu są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna, a także balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem, to filary zdrowia. Jednak podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zdrowe odżywianie.

Niezwykle ważne jest regularne dostarczanie wszystkich składników mineralnych. Polskie łąki i lasy są bogate w zioła lecznicze o rozmaitych wartościach zdrowotnych.

 Zapraszamy na wykład Witaminy &  cenne minerały & rośliny lecznicze – w trosce o nasze zdrowie, naturalne remedium na nasze dolegliwości czasem jest w zasięgu ręki.

Rozsądni ludzie nie stosują diet

Często przechodząc na dietę, rozczarowani jesteśmy kolejnymi nieudanymi próbami schudnięcia. Słuchając wykładu Rozsądni ludzie nie stosują diet dowiesz się, jak nie rezygnując ze słodyczy i przekąsek, zredukować wagę. W trakcie wykładu zostaną obalone popularne dietetyczne mity, natomiast i zaproponowane zostaną trafne decyzje żywieniowe. Wykładowca pokaże jak uniknąć frustracji towarzyszącej kolejnym nieskutecznym kuracjom,  w jaki sposób wykluczyć szkodliwe nawyki i jak zmienić negatywne nastawienie do swojego ciała.

Czego potrzebuje nasz mózg, a co mu szkodzi

Mózg ludzki rozwija się najszybciej w pierwszych pięciu latach życia. Aby nasz mózg był w dobrej formie całe życie, musimy go trenować, jak również odpowiednio karmić. Zdrowe jedzenie oznacza siły witalne i zdrowie psychiczne. Mózg jest bardzo „żarłoczny” i tak jak serce, płuca czy mięśnie wymaga dostarczenia odpowiednich składników odżywczych. Coraz więcej doniesień naukowych potwierdza, że niewłaściwa dieta może wywoływać ogólne niezadowolenie, apatię, poczucie znużenia lub rozdrażnienia, trudności z uczeniem się a nawet depresję. Nasz mózg musi być w dobrej formie, należy GO trenować, jak również  odpowiednio karmić.

Model uczenia się, doskonalenia i rozwoju

Uczenie się, zdobywanie wiedzy, nie zawsze jest łatwe. Są różne metody poznania wiedzy, David Kolb – amerykański teoretyk metod nauczania jest najbardziej znany z teorii uczenia się przez doświadczenia.

Podczas wykładu Model uczenia się, doskonalenia i rozwoju z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej pozwoli poznać słuchaczom drogę od nieuświadomionej niekompetencji do świadomej kompetencji. Wykładowca w atrakcyjny sposób przedstawi budowanie struktur poznawczych z uwzględnieniem czynników kontekstowych i filarów edukacyjnych.

Nowoczesne silniki

Współczesny turbinowy silnik lotniczy jest obiektem niezwykle skomplikowanym.  Statystyki wykazują, że gdyby nie awarie spowodowane np. zasysaniem ciał obcych/zderzeniami z ptakami, silnik turbinowy byłby jednym z najbardziej niezawodnych elementów współczesnego samolotu.

Nowe technologie stosowane w produkcji lotniczych silników turbinowych, mają istotny wpływ na ich jakość i niezawodność. Wizja komercyjnego lotu na Marsa stała się nieco bardziej rzeczywista po tym, jak sukcesem zakończył się krótki lot testowy pojazdu mającego zabrać ludzi na Czerwoną Planetę.

Chcesz dowiedzieć się jak postęp w konstruowaniu i diagnozowaniu,  stosowaniu nowych technologii produkcyjnych, a tym samym lotów na inną planetę, wpływa na przyszłość lotnictwa, zapraszamy na wykład Nowoczesna silniki.

Prezentacja-BOLID-PWr Racing Team

W 2009 roku w celu zaspokojenia potrzeb młodych konstruktorów i menadżerów powstał zespół PWR Racing Team. Na swoim koncie ma jedenaście niepowtarzalnych modeli, z czego każdy kolejny jest w stanie z łatwością pokonać poprzedni. Jako pierwszy polski zespół zwyciężyli całą edycję zawodów Formula Student Italy. Zaciekawionych „nietuzinkową” motoryzacją, zapraszamy na spotkanie z młodymi konstruktorami – ze studentami koła naukowego, którzy od lat urzeczywistniają swoje „twórcze” marzenia.

Wielcy ludzie żyli w brudzie – krótka historia brudu

Brud od zawsze towarzyszył człowiekowi i często powodował zdziesiątkowanie ludzkiej populacji. Na przestrzeni epok zmieniały się poglądy na „brud”,  związane to było z koncepcjami prywatności, zdrowia/choroby,  koncepcjami dotyczącymi sensu życia. Dzieje brudu stanowią ciekawą i fascynującą część naszej kultury i obyczajów.

Obecnie, jednym ze szczególnie brudnych przedmiotów codziennego użytku jest klawiatura komputerowa.

Zapraszamy na wykład  Wielcy ludzie żyli w brudzie – krótka historia brudu, będzie możliwość posłuchać o tym jak sobie radzono z tym „niewidzialnym wrogiem”, jak zmieniały się wytyczne, dotyczące higieny osobistej, jak również zapoznać się nie tylko z chorobami zakaźnymi związanymi z brudem, ale także z chorobami psychicznymi.

To tylko kilka propozycji z programu DFN w Legnicy. Zapraszamy do zapoznania się z całością!

Profesor Jadwiga Sołoducho

Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu