Wałbrzych – Dolnośląski Festiwal Nauki (edycja regionalna)

Wałbrzych – Dolnośląski Festiwal Nauki (edycja regionalna)

Wałbrzych to ważny  ośrodek  przemysłowy, akademicki i naukowy Polskiej Akademii Nauk, również o funkcjach przemysłowo-handlowo-usługowych z rozwijającymi się funkcjami ośrodka turystycznego. Miasto to z pięknym Centrum Nauki i Sztuki –zlokalizowanym na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Julia,  zaprasza na festiwalowe naukowe harce…

Od FUTURO do REALA, czyli o tym jak LEM przepowiedział przyszłość

Stanisław Lem to możliwe, że jest  pierwszym autorem science fiction, który przewidział zmierzch książek papierowych i nadejście ery formatów elektronicznych jak również czytników e-booków. Przewidział także audiobooki, które nazywał lektonami. W jego twórczości występują wytwory technologii, które zdaniem wielu, stały się obecne w codziennym życiu. Wprawdzie roboty nie zastąpiły jeszcze księgarzy, ale potrafimy już dostosować tempo odtwarzania audiobooków i podcastów.  Jakie wizje mistrza urzeczywistniły się,  uczestnicy zajęć spróbują odpowiedzieć na to pytanie. Na spotkaniu Od FUTURO do REALA, czyli o tym jak LEM przepowiedział przyszłość będzie okazja, aby lepiej poznać powieściopisarza najbardziej znanego z literatury science fiction.

Człowiek dla państwa czy państwo dla człowieka?

Wykład interaktywny skierowany jest do młodzieży i dorosłych. Podejmuje ważny dylemat relacji państwo – jednostka. Ma na celu przedstawienie różnych podejść doktrynalnych, z uwzględnieniem ewolucji historycznej. Celem wykładu jest ukazanie wpływu tradycji na współczesne podejście do państwa. Kanwą narracji będzie perspektywa liberalna w zestawieniu z konserwatywną perspektywą.

Was möchtest du von Beruf warden? Kim chciałbyś zostać z zawodu?

Lekcja dotyczy nazw zawodów – zespołów czynności wyodrębnionych w wyniku społecznego podziału pracy. Zainteresowani tematem zobaczą krótki film o odpowiednich kompetencjach, wiedzy, umiejętnościach dotyczących zawodów.  Będzie okazja do utrwalenia słownictwo poprzez gry i zabawy językowe. Zapraszamy!

Życie codzienne oficerów II Rzeczypospolitej

Honor i służba są to pojęcia od wieków związane z polską kulturą, historią, konstytuujące naszą państwowość. Pokaz multimedialny Życie codzienne oficerów II Rzeczypospolitej nawiązuje do barwnego życia, ale i ciężkiej codziennej służby elity społecznej II Rzeczypospolitej, jaką byli polscy oficerowie. Słuchacze będą mogli zapoznać się również z ówczesnym kodeksem honorowym. Podchorążowie opowiedzą jaką rolę odgrywa etos oficerski armii II RP w ich osobistych motywacjach dotyczących służby i nauki w Akademii Wojsk Lądowych.

Między fikcją a nauką, czyli przegląd literatury science fiction na przestrzeni wieków

Literatura przez wieki pozwalała czytelnikom przenosić się do świata wyobraźni. Czasem wyobraźnia ponosiła ich tak daleko, że zaglądali w bardzo odległą przyszłość… Czy książki, które kiedyś karmiły nas opowieściami o pasjonujących podróżach na księżyc są jeszcze aktualne? Czy są jeszcze fikcją naukową, czy już tylko fikcją? Wykład między fikcją a nauką – przybliża słuchaczom fascynującą literaturę science fiction na przestrzeni wieków! Zapraszamy, zanurz się w fantastykę literacką.

Nauka i jej język

Współczesne teorie fizyczne dopuszczają możliwość podróży w przód w czasie, zmniejszając szybkość upływu czasu. To po prostu jest możliwe, od wyobraźni i futurystycznych koncepcji do podróży w czasie! Warsztaty językowe przybliżą uczniom fantastykę naukową w literaturze, filmie i grach komputerowych oraz zjawisko zapożyczeń z języka angielskiego we współczesnym języku nauki i nie tylko.

Matematyka w pięknie przyrody

Świat roślin i zwierząt fascynuje naukowców, artystów, architektów, a nawet matematyków od dawna. Przecież natura skrywa w sobie tajemnice, które warto odkrywać. Różne inspiracje i projekty architektoniczne/artystyczne powstały dzięki natchnieniu pochodzącemu z obserwacji roślin. Wykład z prezentacją pokazuje jaki jest związek świata przyrody z zasadami, twierdzeniami i wzorami matematycznymi/fizycznymi. Zapraszamy, posłuchaj o fascynującej fuzji matematyki i przyrody, dzięki której możemy dostrzegać piękno tego świata.

Wynalazcy i ich wynalazki

Wykład na temat wynalazców i ich wynalazków, które zrewolucjonizowały świat. Dyskusja na temat jednej z największych cech człowieka jaką jest zdolność wymyślania niesamowitych i czasami genialnych rzeczy. Rozmowa o znanych odkrywcach, którzy zmienili bieg historii. Przyjdź, posłuchaj o nowatorskich, oryginalnych rozwiązaniach problemu technicznego w naukach inżynieryjnych i badaniach produktowych. Pamiętaj, wynalazek najczęściej przybiera postać nowego urządzenia lub jego elementu. W programie  będzie okazja do rozwiązania tematycznego  quizu.

Leonardo, Walt i ja wspólnie marzymy, myślimy i tworzymy

Uczestnicy zajęć odbędą pasjonującą wirtualną podróż do świata nauki i kreatywności. Organizatorzy warsztatów zapraszają na „spotkanie” z  Leonardo da Vinci – człowiekiem renesansu, rzeźbiarzem, malarzem, również wynalazcą i artystą. W bogatym programie zajrzymy do świata Walta Disneya – jednego z największych twórców przemysłu rozrywkowego, legendy animacji i filmu. Niecodzienną podróż słuchacze zakończą we własnej kuchni lub na swoim uczniowskim biurku.

Konkurs „Od science fiction do science”

Konkurs przeznaczony dla uczniów szkół średnich, pasjonujących się grafiką. Celem konkursu jest wykonanie elektronicznej grafiki obrazującej hasło tegorocznego DFN oraz wpisujące się w Rok Stanisława Lema –  pisarza gatunku hard science fiction, filozofa, futurologa, krytyka. Cele konkursu- to zainteresowanie literaturą Stanisława Lema, rozwijanie talentów graficznych, promocja utalentowanych grafików.

Jak smakuje dziennikarski chleb

Niełatwa i bardzo odpowiedzialna jest praca dziennikarska. Pracujący w tym zawodzie muszą umieć szybko i sprawnie przetwarzać informacje, jak również  poprawnie i kompetentnie prezentować. O wadach i zaletach pracy w zawodzie reportera (wraz z pokazem zdjęć) opowie Bartłomiej Nowak, wieloletni dziennikarz „Tygodnika Wałbrzyskiego”, portalu „walbrzych24.com”, tygodnika „30 minut”, wcześniej Polskiego Radia Wrocław, Słowa Polskiego. Bartłomiej Nowak  na co dzień pracuje w Zespołu Szkół Nr 5 w Wałbrzychu.

Inteligentna automatyzacja – roboty

Inteligentna  automatyzacja – Robotic Process Automation od kilku lat zdobywa uznanie firm na całym świecie. „Katalizatorem” szczególnego zainteresowania inteligentną automatyzacją okazała się pandemia COVID-19, która dotknęła prawie każdą sferę życia, w tym działalności biznesowej. Interesujesz się technologiami RPA i AI, które uzupełniają się nawzajem, tworząc zupełnie nową jakość w procesach automatyzacyjnych, zapraszamy na wykład.

Animaloterapia – czy zwierzęta mogą leczyć?

Zwierzęta coraz częściej odgrywają istotną rolę, pomagając ludziom powrócić do zdrowia albo towarzysząc im w trudach rehabilitacji, leczenia. Stały się także nieocenionymi pomocnikami osób, których dotknęło inwalidztwo. Głównym celem animaloterapii jest poprawa funkcjonowania w sferze poznawczej, emocjonalno-społecznej oraz motorycznej. Na czym polega rola zwierząt? Co powoduje, że terapia z ich udziałem staje się skuteczniejsza? Na te i inne pytania odpowiedzą organizatorzy spotkania Animaloterapia – czy zwierzęta mogą leczyć?

Transhumanizm – ciało ludzkie a zdobycze medycyny

Rewolucja informatyczna w medycynie już się dzieje. Komputery wkraczają coraz szybciej do wszystkich dziedzin życia. Istnieje wiele urządzeń do diagnostyki medycznej wykorzystujących wyrafinowane metody komputerowe. Najlepszym przykładem jest tomograf komputerowy, bez komputerowej syntezy obrazu i analizy sygnałów nie da się zbudować takiego urządzenia. Techniki komputerowe staną się wkrótce podstawą działania wszelkiej aparatury medycznej? W jaki sposób zmienią one medycynę? Zapraszamy na wykład o wykorzystaniu nauki i techniki np. w neurotechnologii, do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej.

Całość programu dostępna jest tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho (Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora ds. regionu)