Elektroniczne spojrzenie na ludzkie serce – IMER Systems na DFN

Czy wiesz, że pierwsze EKG powstało dzięki obserwacjom… meduzy? A dzisiejsze rozruszniki serca są tak małe, że w całości mieszczą się wewnątrz ludzkiego serca? XXVIII Dolnośląski Festiwal Nauki zaprasza na dwa niezwykłe wydarzenia, które przybliżą Wam fascynujący świat biomedycyny, inżynierii i technologii medycznych. Oba poprowadzi Przemysław Musz – inżynier biomedyczny, elektroradiolog, wynalazca i popularyzator nauki, związany z firmą IMER Systems i czasopismem Elektronika Praktyczna.

🔴 Sercowe rewolucje: od pierwszego EKG do niewidzialnych rozruszników
To wykład dla wszystkich, których fascynuje historia odkryć medycznych. Dowiecie się, jak przypadkowe eksperymenty, błyskotliwe pomysły i niespodziewane inspiracje ukształtowały technologię wspomagającą, regulującą, a czasem nawet zastępującą ludzkie serce. Wspólnie z prowadzącym cofniemy się do pionierskich czasów elektrofizjologii i dotrzemy aż do najnowszych osiągnięć współczesnej kardiologii.

🔵 Jak widzą nas urządzenia medyczne? Cyfrowe spojrzenie w głąb ciała
To nie tylko wykład, ale również prezentacja na żywo, podczas której będzie można zobaczyć działanie urządzeń, które na co dzień badają nasz organizm w szpitalach i gabinetach lekarskich. Jak wygląda nasze ciało z perspektywy elektronicznej aparatury? Jakie zasady rządzą pracą tych urządzeń? To wyjątkowa okazja, by dosłownie zajrzeć do wnętrza technologii – i siebie!

Niemniej, to nie wszystko! Na miłośników techniki czeka także jeszcze jedno wydarzenie organizowane przez IMER Systems na Miasteczku Naukowym, związane już nie z biomedycyną, a elektroniką.

🔴 Pobaw się elektroniką – Warsztaty. Buduj z nami układy elektroniczne!
Nauka poprzez zabawę! Dzięki tym zajęciom będzie można skonstruować własne układy elektroniczne, których działanie zostanie pokazane i wytłumaczone na żywo podczas Miasteczka Naukowego organizowanego na Papieskim Wydziale Teologicznym na Ostrowie Tumskim. Zostań elektronikiem i zbuduj coś własnoręcznie! Warsztaty poprowadzi dla Państwa prof. dr hab. Krystian Kubica.

Przemysław Musz, autor i współautor 10 patentów, współtwórca zestawu edukacyjnego MAGBITS od IMER Systems oraz pasjonat popularyzacji wiedzy technicznej, potrafi mówić przystępnym językiem i z ogromną pasją o złożonych sprawach. Jego wystąpienia są nie tylko pouczające, ale i pełne naukowej przygody. Nie przegapcie tych wydarzeń – to idealna propozycja dla ciekawych świata uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych technologiczną stroną współczesnej medycyny.

Prof. dr hab. Krystian Kubica jest biologiem i fizykiem z prawie 40-letnim doświadczeniem w dydaktyce akademickiej. Prowadził m.in. zajęcia z biofyzki, fizjologii, pomiarów wielkości cieplnych, podstaw elektroniki, programowania i modelowania procesów biologicznych. Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu z niebywałą łatwością łączy różne dziedziny nauki, wskazując na praktyczne aspekty wiedzy w codziennym życiu. Profesor Kubica jest także współautorem zestawu edukacyjnego MAGBITS.