Spotkajmy się w… Lubinie i Polkowicach (17-18.10)

Spotkajmy się w… Lubinie i Polkowicach (17-18.10)

Lubin to przede wszystkim Zakłady Górnicze, posiadające podziemną kopalnię miedzi, z której co roku wydobywa się około 7 milionów ton rud, oprócz głównie wydobywanej miedzi, również srebro, nikiel, kobalt i inne. Zagłębie Miedziowe to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych. Warto o tym pamiętać, żeby region nie kojarzył się tylko z przemysłem, ale również z walorami przyrody i pamiątkami historii.

The  Rubber duck show – wykład inauguracyjny

Tak zwane „kaczki debugaczki” są wszechobecne w świecie programistów, jednak nie każdy wie, jakie jest ich faktyczne zastosowanie. Kaczka debugaczka jest elementem metody debugowania kodu (Duck debugging). Jej obecność ułatwia zlokalizowanie i pozbycie się niedużych błędów w kodzie i tych na pozór nierozwiązywalnych. „Kaczki debugaczki” służą do wesołej zabawy, debugowanie przy wykorzystaniu kaczki opiera się o monolog, którego “słuchaczem” ma być gumowa kaczka. Wykorzystując bogatą gamę form i kolorów Heweliusze nauki zaprezentują widowni fascynujące widowisko z fizyki, matematyki i nie tylko.

Organizatorzy zapraszają na pokaz, który zajął trzecie miejsce w Genewie w konkursie „European Science Show Competition – Science Me! 2022”.

Jak zostać naukowcem – historia prawdziwa: od dziecięcych zainteresowań po staż w Oksfordzie

Naukowiec, wynalazca, badacz, eksperymentator, określenia te charakteryzują tych, dla których dociekliwość jest naturalną czynnością. Naukowiec zagadnienia dogłębnie analizuje, wzbogacając je o nowe wnioski uzyskane w wyniku przeprowadzonych testów i obserwacji.

Zapraszamy na spotkania z naukowcem specjalistą w swojej dziedzinie – naukach chemicznych, który na  przykładzie własnych doświadczeń pracy w Polsce i Unii Europejskiej podzieli się swoim doświadczeniem.

Naukobus – mobilne laboratorium + Pracownia wirtualnej rzeczywistości

Naukobus to jedyne w Polsce mobilne laboratorium zaprojektowane z użyciem najnowszych technologii. „Wehikuł” wyposażony jest w system nagłośnienia, zestaw oświetlenia UV i LED. Pojazd dostosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy widowiska zapraszają, odkryjesz tajemnice luminescencji, fluorescencji, światła  UV. Poznasz niezwykłe rośliny świecące w ciemności. Bądź naszym wyczekiwanym gościem, daj się ponieść wyobraźni…

Co możemy zrobić, aby zapobiec zachorowaniu na nowotwór złośliwy

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rocznie odnotowuje się ponad 160 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz około 100 tysięcy zgonów. Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia jesteśmy w stanie w znaczący sposób obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia poprzez propagowanie i wprowadzenie w społeczeństwach zdrowych nawyków można uniknąć nawet 50% przypadków wszystkich nowotworów. 

Organizatorzy zapraszają na wykład profesor Alicji Chybickiej, niekwestionowanego autorytetu, wieloletnią „szefową” kliniki Przylądek Nadziei i Honorowym Obywatelem Wrocławia. Słuchając wykładu Co możemy zrobić, aby zapobiec zachorowaniu na nowotwór złośliwy, dowiesz się jak działa chemioterapia nowotworów i o tym, co zamiast chemii, a także o cytostatykach, które niszczą zbuntowane komórki rakowe.

Roboty przyszłości, jak zmienią naszą rzeczywistość

Najbardziej zaawansowany na świecie robot, humanoidalna maszyna Ameca twierdzi, że ludzie nie powinni obawiać się robotów, ponieważ one mają za zadanie nam służyć i pomagać.

Nie ma powodów do obaw, maszyny nigdy nie przejmą władzy nad światem, tak czy nie?

Poradnik młodego podróżnika – jak zaplanować podróż

Lubimy podróżować, bez względu na to, czy są dalekie czy bliskie, wyprawy zawsze są przyjemne. Podczas  wycieczek można poznać nowych ludzi, zwiedzić ciekawe miejsca, nawiązać znajomości.

Miłośniku  festiwalowych spotkań, odwiedź Etno warsztaty, wysłuchaj wykładu podróżniczego Poradnik młodego  podróżnika – jak zaplanować podróż?, poznaj wskazówki dotyczące organizacji wyjazdu za granicę.

Rzecznik prasowy – sito, zderzak, piorunochron

Rzecznik prasowy reprezentuje firmę w mediach,  jest odpowiedzialny za kontakt ze wszystkimi środkami przekazu. Osoba pełniąca tę funkcję powinna doskonale orientować się we wszystkim co dzieje się w instytucji/przedsiębiorstwie, w którym jest zatrudniona i umiejętnie, w razie potrzeby, przekazywać te informacje.

Zapraszamy…

Chemia przez doświadczenia

Eksperymenty/doświadczenia to jeden ze sposób zdobywania przez nas wiedzy poprzez obserwacje, eksperymentowanie i samodzielne odkrywanie pewnych zasad. Chemia jest bardzo ciekawą dziedziną nauki. Niestety, samo zapisywanie chemicznych wzorów na kartce papieru nie sprawia, że czujemy się zafascynowani tą dziedziną nauki. Eksperymenty pokazują nam, jak bardzo ciekawy jest chemiczny świat. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia zdobywanie wiedzy w praktyce. 

Podczas warsztatu Chemia przez doświadczenia młodzi słuchacze wykonują eksperymenty samodzielnie, obserwują zachodzące reakcje, a następnie wyciągają wnioski.

Jak komórki naszego organizmu rozmawiają ze sobą?

Kontakty między ludźmi rozwijają się dynamicznie. Okazuje się, że komórki nieprzerwanie komunikują się ze sobą za pomocą swojego własnego języka – białek sygnałowych zwanych cytokinami. Jednym z ciekawych sposobów „pogaduszek” międzykomórkowych są mikropęcherzyki pochodzenia komórkowego. Zapowiada się fantastyczny wykład, posłuchaj (a nie pożałujesz?) o tym, jak komórki naszego organizmu „ucinają sobie pogawędki”, a język, którym się posługują, opiera się na czynnikach wzrostu i cytokinach.

Nasz prywatny mikrokosmos – tajemnice bakterii jelitowych

Przyjdź na wykład Nasz prywatny mikrokosmos wspólnie podyskutujemy… o tajemnicach bakterii jelitowych, o których wiemy zbyt mało, a tych bakterii są biliony.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) może doprowadzić do zdarzeń zagrażających istnieniu ludzkości – przestrzegają eksperci. Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni rynek pracy. Około 85 procent organizacji jest przekonanych, że wdrażanie nowoczesnych technologii pozostanie kluczowym motorem ich rozwoju biznesowego w najbliższym czasie.

Ogromną transformację na rynku pracy dokona sztuczna inteligencja. Czy aż takie zmiany się dokonają w najbliższej przyszłości? Posłuchaj wykładu jak sztuczna inteligencja może zmienić rynek pracy.

Cały program DFN w Lubinie i Polkowicach dostępny jest tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho – Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora DFN ds. regionu