Kopernik. Rewolucje – spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim!

Kopernik. Rewolucje – spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Orlińskim, autorem książki „Kopernik. Rewolucje”. W roku 2023 obchodzimy 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika, jednej z najjaśniejszych postaci w historii nauki, a właśnie wokół niej zbudowane jest spotkanie autorskie na Miasteczku Naukowym. Dzięki brawurowej opowieści Orlińskiego, Kopernik, znany nam głównie jako astronom, odsłania przed nami także swoje inne oblicza – ekonomisty, lekarza, a nawet szpiega. Jakim cudem półsierota z Torunia mógł, a nawet musiał, zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Ta fascynująca opowieść sprawia, że Kopernik staje się nam bliski jak nigdy wcześniej.

Książka „Kopernik. Rewolucje” nie tylko bada naukowe osiągnięcia Kopernika, ale również rzuca światło na dramatyczne czasy, w których żył. Wojny, intrygi, romanse, i wielka polityka – to kontekst, w którym nasz bohater musiał działać. Odkrywany na nowo, zaskakuje skromnością i pokorą, ale również uporem i słabościami. Jest człowiekiem pełnym pasji, miłości, a także kontrastów i sprzeczności, które mogły go zaprowadzić do lochów Watykanu.

Spotkanie z Wojciechem Orlińskim to okazja nie tylko do zgłębienia sylwetki Kopernika, ale także do refleksji nad rolą Polski i Warmii w największej naukowej rewolucji wszechczasów. Co więcej, jest to moment, aby zastanowić się, dlaczego to właśnie w Polsce inkwizycja była mniej agresywna wobec naukowych odkryć, a biskup warmiński fundował w katedrze fromborskiej tablicę ku czci Kopernika. Jakie warunki sprzyjały temu, że taka rewolucja mogła mieć miejsce na naszych ziemiach?

Wojciech Orlinski
fot. Albert Zawada

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, aby lepiej poznać jedną z najważniejszych postaci w historii Polski i świata. To także doskonała okazja, aby zetknąć się z twórczością Wojciecha Orlińskiego, dziennikarza i pisarza o wielu talentach, który w sposób mistrzowski potrafi połączyć fakt z narracją, tworząc opowieści, które trudno jest odłożyć. Do zobaczenia na Miasteczku Naukowym XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki!