Porusz Serce – nie każdy bohater nosi pelerynę

Porusz Serce – nie każdy bohater nosi pelerynę

PORUSZ SERCE to akcja społeczna Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu mająca na celu uświadamiać o skutkach nagłego zatrzymania krążenia (NZK) i uczyć, jak pomóc osobie z jego objawami. W Polsce jedynie połowa osób z doświadczeniem NZK może liczyć na pomoc świadków tego zdarzenia. To o wiele za mało! U naszych sąsiadów Czechów odsetek ten wynosi ok. 80%.

Nagłe zatrzymanie krążenia prowadzi do niedotlenienia i upośledzenia pracy wielu narządów, w tym głównie mózgu. Osoba, której nie udzielono pomocy na czas umiera. Każdy z nas chciałby w takiej sytuacji, by przystąpiono natychmiast do ratowania jego życia lub życia bliskich mu osób. I to jest do zrobienia!

Akcja PORUSZ SERCE to szereg mniejszych i większych wydarzeń popularyzujących wiedzę na temat resuscytacji, tego jak ją przeprowadzić bezpiecznie i skutecznie:

– Zamierzamy pojawiać się na dużych wydarzeniach sportowych, w przestrzeni publicznej Wrocławia, mediach i social mediach. Planujemy również eventy we wrocławskich przedszkolach i szkołach – wyjaśnia dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator programu „Porusz serce”, ratownik medyczny. – Mamy też deklaracje największych wrocławskich uczelni, które chcą przystąpić do projektu i wspólnie informować oraz uczyć wrocławian, jak poruszać serca. Cieszę się, że udało nam się połączyć tyle instytucji w jednym, bardzo ważnym celu, jakim jest przekazywanie wiedzy na temat skutecznego ratowania ludzkiego życia.

Także w czasie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki będzie można uczestniczyć w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Już 16 września w Miasteczku Naukowym odbędą się warsztaty i pokazy:

Do akcji włączyli się partnerzy społeczni:

  • Gmina Wrocław, reprezentowanej przez Jarosława Delewskiego, dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego i Dorotę Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego,
  • Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, reprezentowanej przez komendanta nadinsp. Dariusza Wesołowskiego,
  • Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, reprezentowanej przez komendanta nadbryg. Marka Kamińskiego,
  • Straż Miejska Wrocławia, reprezentowanej przez zastępcę komendanta Wojciecha Sołtysa,
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, reprezentowanego przez p.o. dyrektora Marcina Drozda.

O wydarzeniach będziemy informować za pośrednictwem naszej strony i mediów społecznościowych.

I Ty możesz zostać superbohaterem i uratować ludzkie życie!

Więcej informacji znajdziesz także tutaj:

https://www.umw.edu.pl/pl/aktualnosci/porusz-serce-i-uratuj-ludzkie-zycie

https://www.rmf24.pl/regiony/wroclaw/news-porusz-serce-we-wroclawiu-rusza-kampania-edukacyjna,nId,6978743#crp_state=1

https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/kampania-porusz-serce

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/132997/Porusz-serce-nowa-kampania-spoleczna

https://wroclaw.tvp.pl/72181809/rusza-akcja-edukacyjna-o-resuscytacji-po-zatrzymaniu-krazenia-porusz-serce