Nauki społeczne – człowiek jako istota społeczna

Nauki społeczne – człowiek jako istota społeczna

„Nauki społeczne” to kolejny panel na Dolnośląskim Festiwalu Nauki, tym razem podkreślający znaczenie zrozumienia złożonych struktur społecznych i ich wpływu na nasze życie. W przeciwieństwie do innych dziedzin nauki, a zwłaszcza nauk humanistycznych, które skupiają się na interpretacji i zrozumieniu ludzkiego doświadczenia, nauki społeczne dążą do systematycznego i obiektywnego badania społeczeństw i zachowań społecznych. Ten panel to okazja do zrozumienia, jak nauka pomaga nam zrozumieć, jak społeczeństwa funkcjonują, jak ludzie interakcją ze sobą i jak te interakcje kształtują nasz świat.

Na XXVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki będziecie mogli uczestniczyć w ponad siedemdziesięciu zajęciach z zakresu nauk o społeczeństwie. Chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak działają ludzie z perspektywy grupy, społeczeństwa? To właśnie panel dla Was!

W ramach nauk społecznych organizujemy wydarzenia takie, jak

  • Biznes po akademicku” to zajęcia oparte o grę planszową, polegającą na określeniu podejścia do ryzyka dla różnych wariantów inwestycyjnych. Gra ma na celu zapoznanie uczestników z teorią decyzji oraz podkreślenie znaczenia ryzyka. Nauka poprzez zabawę, zwłaszcza dla dorosłych!
  • Język i storytelling w reklamie jako środek perswazji” to wykład o środkach wyrazu, znaczeniotwórczych i kulturotwórczych w reklamie komercyjnej. Słowa są potężnym narzędziem, zwłaszcza jeśli mowa jest o marketingu!
  • Wykład „Przestępstwo i kara” porusza podstawowe zagadnienia dotyczące prawa karnego i jego miejsca w systemie nauk penalnych w nawiązaniu do potrzeby odróżniania pojęcia prawa karnego materialnego od prawa karnego procesowego i innych gałęzi takich jak prawo wykroczeń czy prawo karne skarbowe, a także innych nauk takich jakich kryminologia czy kryminalistyka. Brzmi skomplikowanie? Wszystko zostanie wyjaśnione.
  • Zawody przyszłości” to zajęcia w formie dyskusji, której celem będzie wskazanie zmian na rynku pracy spowodowanych rozwojem techniki i zmianami społecznymi. Zadaniem uczestników będzie wspólne wypracowanie wymagań stawianych przyszłym pracownikom oraz próba odpowiedzenia na pytanie, czy obecnie popularne, głównie wśród osób młodych, zajęcia np. influencer, bloger, to moda, czy też „fach w ręku”.

Nauki społeczne są niesłychanie ważną dziedziną nauk, jeśli chcemy zrozumieć otaczający nas świat oraz nasze motywacje i potrzeby zbiorowe.

Zapraszamy!

Pełen wykaz wydarzeń z tego panelu znajdziecie TUTAJ!