Nauki humanistyczne

Nauki humanistyczne

„Nauki humanistyczne” to wyjątkowy panel na Dolnośląskim Festiwalu Nauki, który podkreśla znaczenie humanistyki w naszym społeczeństwie. W przeciwieństwie do nauk ścisłych czy przyrodniczych, nauki humanistyczne skupiają się na zrozumieniu i interpretacji ludzkiego doświadczenia, kultury, historii i wartości. Ten panel stanowi doskonałą okazję do odkrycia, jak humanistyka porusza nasze myśli i emocje, kształtuje naszą kulturę i wpływa na nasze społeczeństwo!

W ramach tego panelu organizujemy ponad osiemdziesiąt różnorodnych wydarzeń popularnonaukowych. Skupiamy się na najważniejszych aspektach ludzkiego życia, biorąc pod uwagę przesłanie tegorocznego hasła „Nauka porusza!”.

W obrębie tego panelu Uczestnicy Festiwalu będą mogli zapoznać się z takimi spotkaniami
i dyskusjami jak „Czy grozi nam nieśmiertelność?” – jest to wykład, podczas którego zostaną omówione możliwości uzyskania długowieczności oraz skutki społeczne i etyczne pozyskania ewentualnej nieśmiertelności. Czy warto wiecznie żyć…?

Piękno a nauka i nowe technologie” to spotkanie, na którym zadamy sobie szereg pytań, m.in. czy nowe technologie mogą być rozpatrywane w świetle kategorii piękna – nie tylko na poziomie estetyki ich wytworów? Czy istnieją jakieś głębsze związki między sztuką a nauką? Z pewnością taki temat wywoła arcyciekawą dyskusję!

Równie inspirująco jawi się wykład pt. „Problem tożsamości człowieka u P. Ricoeura”. Tożsamość to we współczesnym społeczeństwie niesłychanie płynna i paląca kwestia, która dotyczy w zasadzie każdego. Poprzez jakie działania możemy poznawać samych siebie? Co ulega przemianie, a co opiera się zmianom? Czym jest „tożsamość narracyjna”? Te i inne pytania towarzyszyć nam będą w trakcie wykładu i późniejszej dyskusji.

To tylko przykładowe wykłady w ramach panelu „Nauki humanistyczne”. Z pewnością jest o czym myśleć…!

Pełen wykaz wydarzeń z tego panelu znajdziecie TUTAJ!