Spotkajmy się w Wałbrzychu 20-28 października

Spotkajmy się w Wałbrzychu 20-28 października

Wałbrzych to znany ośrodek przemysłowy, akademicki i naukowy Polskiej Akademii Nauk. Wałbrzych jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, na terenie którego istnieje 7 parków miejskich, oraz 2 parki krajobrazowe. Na obrzeżach miasta znajduje się Książański Park Krajobrazowy i rezerwat przyrody Przełomy pod Książem. Miasto, które może pochwalić również jedną z niewielu palmiarni w Polsce – Palmiarni w Lubiechowie zaprasza na naukowe spotkania organizowane w związku z 25-leciem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Inaugurację dni nauki W Wałbrzychu otworzy wykład Robot Chirurgiczny da Vinci w dobie pandemii profesora Wojciecha Witkiewicza – światowej sławy chirurga, angiochirurga i transplantologa. Robot chirurgiczny da Vinci – robot medyczny zbudowany został przez amerykańską firmę Intuitive Surgical. To najnowocześniejsza technologia na świecie wykorzystywana od ponad 20 lat do precyzyjnego wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną (między innymi w kardiologii, chirurgii ogólnej, urologii). Specjalista wykonujący zabieg z zastosowaniem robota da Vinci nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli. W wielu dziedzinach chirurgii robot ceniony jest przede wszystkim za krótki okres rekonwalescencji po operacji, mniejszą utratę krwi oraz mniejsze prawdopodobieństwo komplikacji. Pandemia i zagrożenia związane z COVID – 19 pokazują zalety robotyki chirurgicznej jak np. możliwość zachowania dystansu, wykonywania zabiegu na odległość. Gościu festiwalowy zapraszamy, posłuchaj profesora Wojciecha Witkiewicza – „lekarza o wielkim sercu, dla którego najważniejszy jest pacjent”.

Warsztaty programowania mikrokontrolerów 32-bitowych

Rozwój technologii półprzewodnikowej pozwolił na konstruowanie urządzeń zawierających jeden układ scalony (zamiast całego ich zestawu). Spotkanie Warsztaty programowania mikrokontrolerów 32-bitowych będą składały się z krótkich bloków wykładowych, w tym  ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Uczestnicy będą mieli dostęp do makiet dydaktycznych bazujących na nowoczesnych mikrokontrolerach. Ilość materiału jest ogromna, dlatego zainteresowani tematem otrzymają kilka dni wcześniej listę oprogramowania do zainstalowania oraz zestaw materiałów do samodzielnego przerobienia  przed zajęciami. Zapraszamy, mikrokontroler PSoC nie da się ominąć szerokim łukiem, to bardzo ważny rozwojowy  temat.

Świat chemicznych eksperymentów  

Eksperymentowanie jest narzędziem dydaktycznym, pobudza aktywność intelektualną, werbalną i emocjonalną ucznia. Przełamuje stereotypy, że chemia jest nauką skomplikowanych wzorów i reakcji, których nie można wytłumaczyć w sposób prosty i zrozumiały. Proponowane zajęcia laboratoryjne Świat chemicznych eksperymentów adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem nadrzędnym spotkania jest prezentacja ciekawych doświadczeń chemicznych, które przeniosą uczestników spotkania w magiczny świat chemii. Znany chemik i laureat Nagrody Nobla A. Butenandt napisał: „Oswajać młodzież z przyrodą, pobudzać ją i zapalać, otwierać oczy na własne spostrzeżenia i istotę przyrodniczej analizy otaczających zjawisk – to nieustające i ważne zadanie’’.

Ostrożnie! Fotoszopka! – jak uniknąć błędów przy korekcie zdjęć?

Niejednokrotnie fotograf przeglądając swoje zdjęcia odczuwa rozczarowanie. Spostrzega ich niedostatki – czasem wynikające z niewystarczająco dobrego ustawienia sprzętu, jednak czasem z powodu swojego błędu (samego fotografa). Dla wszystkich, którzy nie zamierzają pogodzić się z fotograficznymi wpadkami przygotowano unikalny e-kurs. Niestety, zdarza się czasem, że błędy korekty zamiast poprawić naszą pracę, psują cały efekt. Uczestnicy spotkania Ostrożnie! Fotoszopka! – jak uniknąć błędów przy korekcie zdjęć? będą mieli okazję poznać zasady profesjonalnej korekty oraz zobaczyć udane i nieudane przykłady. Zapraszamy, posłuchaj o fotograficznych  błędach i sposobach ich eliminacji.

Siecioholizm. Jak wyjść z sieci

Zespół uzależnienia od Internetu (ZUI) to, zespół zależności polegający na wielogodzinnym korzystaniu z sieci, które nie tylko jest dla osoby źródłem dystresu (negatywna reakcja organizmu na stres), ale również negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie w sferze fizycznej/psychicznej/interpersonalnej/społecznej, rodzinnej. Napotyka się również inne terminy: patologiczne używanie internetu, problematyczne używanie internetu, kompulsywne używanie internetu. Kimberly Young z University of Pittsburgh (USA), pionierka badań nad uzależnieniem od komputera i sieci internetowej, stwierdziła, że osoby uzależnione spędzają przy komputerze średnio 35 godzin tygodniowo (poza obowiązkami wynikającymi z zatrudnienia). Specyficzną formą uzależnienia od Internetu jest coraz bardziej popularny wirtualny świat – Second Life polegający na śledzeniu cudzych historii życia opisywanych na stronach internetowych lub opisywaniu własnych historii. Zapraszamy na wykład Siecioholizm. Jak wyjść z sieci, posłuchaj o uzależnieniu od blogów jak również o formie uzależnienia od Internetu – hakerstwie.

Meteoryty – zapisy w historii i w kulturze

Posłuchaj  wykładu o naturze meteorytów,  o charakterystycznych cechach ich wyglądu, składzie i klasyfikacjach. Wykład Meteoryty – zapisy w historii i w kulturze jest bogato ilustrowany fotografiami. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz różnych typów meteorytów i impaktytów (impaktyt skała, która powstała lub została poważnie zmieniona pod wpływem uderzenia meteorytu).

Konkurs przedsiębiorczości – IV edycja

Zapraszamy licea i technika na spotkanie  Konkurs przedsiębiorczości – IV edycja – Sławni ludzie biznesu – osoby zainteresowane sławnymi, światowymi liderami biznesu. W regulaminie konkursu można przeczytać wszystkie szczegóły dotyczące uczestnictwa w konkursie. Zapraszamy 5-cio osobowe zespoły reprezentujące szkołę do sprawdzenia swojej wiedzy na temat najbardziej ciekawych, wpływowych osób ze świata  biznesu – Henry Ford, Walt Disney, Robert Lewandowski, Piotr Krupa.

Wykorzystanie UAV (bezzałogowych statków powietrznych – dronów) w budownictwie i konserwacji zabytków

Technologie bezzałogowych statków powietrznych muszą dotrzymywać kroku wymaganiom jakie stawia rynek. Polscy producenci sięgają po rozwiązania unikatowe w skali świata. Drony z powodzeniem wykorzystywane są między innymi w geodezji, górnictwie czy budownictwie. Dzięki zastosowaniu bezzałogowych statków powietrznych różne zadania mogą być wykonywane precyzyjnie/regularnie/bezpiecznie, jak również na skalę, która nie byłaby możliwa do realizacji z pomocą metod tradycyjnej obserwacji prowadzonej przez człowieka. Zapraszamy na wykład Wykorzystanie UAV (bezzałogowych statków powietrznych – dronów) w budownictwie i konserwacji zabytków.

Co tworzenie gier ma wspólnego z nauką i jak je tworzyć?

Z czym mierzyli się programiści ubiegłego wieku podczas tworzenia gry? Jak stworzyć własną grę? Jak współcześnie podchodzi się do problematyki tworzenia gier? Wykład i panel dyskusyjny obejmie tematyką wstęp do wytwarzania oprogramowania i zademonstruje proste przykłady oparte na istniejących grach.

Naukowe, festiwalowe spotkania w Wałbrzychu to koniec wspaniałej przygody z nauką akademicką w miastach Dolnego Śląska. To wyjątkowy na skalę europejską przykład upowszechniania wiedzy i popularyzacji nauki.

Należy zauważyć, że popularyzacja nauki może stać się nowym kierunkiem nauczania, wymagającym kompleksowej wiedzy w wielu obszarach. Popularyzacja nauki to po prostu kreowanie społeczeństwa opartego na wiedzy, a cały proces nauki ma na celu wzbudzenie chęci dalszego kształcenia się.

To tylko niektóre z zaplanowanych propozycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Wałbrzychu. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

Profesor Jadwiga Sołoducho

Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu