Spotkajmy się w Lubinie 19-20 października

Spotkajmy się w Lubinie 19-20 października

Lubin związany jest z przemysłem wydobywczym i przetwórczym rudy miedzi, której najbogatsze złoża znajdują się w Europie. W lubińskich kopalniach należących do KGHM Polska Miedź SA wydobywa się również srebro.

Lubin zaprasza, festiwalowy gościu otwieramy przed Tobą kopalnię wiedzy.

1013 hPa – opowieść o powietrzu – interaktywne show – wykład inauguracyjny

Heweliusze nauki podczas jubileuszowej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Lubinie zaprezentują eksperymenty związane z tematyką powietrza, głównie ciśnienia i ruchu. Wokół zagadnień związanych z aerodynamiką skupia się wątek przewodni pokazu. Wykład/pokaz przeprowadzony będzie w sposób angażujący widownię nie tylko do patrzenia, ale również interakcji z prowadzącym. Organizatorzy Jubileuszowej Edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Lubinie serdecznie zapraszają na spotkanie inauguracyjne 1013 hPa – opowieść o powietrzu – interaktywne show – wykład inauguracyjny, które poprowadzą laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2019, w kategorii Zespół (organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis Nauka w Polsce). Jest to najwyższe wyróżnienie w dziedzinie popularyzacji nauki przyznawane w Polsce. Zapowiada się głębokie przeżycie w sferze ducha, duchowości i nie tylko.

Wystawa 25-lecia historii fotografii komórkowej

Współczesne smartfony to urządzenia mobilne, które mają dużo możliwości. Dzięki nim pozostajemy już nie tylko w stałym kontakcie z rodziną/znajomymi, ale możemy także skorzystać z nawigacji czy zrobić dobre zdjęcia. Wystawa 25-lecia historii fotografii komórkowej dotyczyć będzie 25-lecia historii fotografii komórkowej. Jej początek przypada na 11 czerwca 1997 roku. Zaprezentowane będą pierwsze przełomowe modele tamtej historii. Niektóre z nich będą użyte do wykonania fotografii. Zapraszamy na wspomnienia o „tamtej” fotografii.

Język jak nóż – też może zranić

Komunikacja międzyludzka ma niewątpliwie charakter społeczny, jest umiejętnością przydatną i niezbędna w życiu. Dzięki niej jesteśmy w stanie nawiązać pozytywne relacje, pomaga nam w każdej dziedzinie życia. Od niej zależy, jak jesteśmy postrzegani i odbierani.  Wykład Język jak nóż – też może zranić poświęcony będzie komunikacji międzyludzkiej, w szczególności werbalnej, językowej. Analizie poddany zostanie sposób budowania wypowiedzi, który określamy jest mianem „mowy nienawiści”. Wskazane zostaną także negatywne konsekwencje społeczne takiego sposobu komunikowania. Zadbaj, aby Twoja komunikacja i jej jakość była jak najlepsza. Rozwijaj się w tym, analizuj, ucz się na błędach.

Trzeci rok pandemii koronawirusa

Po drugiej fali pandemii, w Polsce schodzimy obecnie z fali zakażeń wywołanej przez wariant Omikron. Przez świat przetaczała się kolejna fala, wywołuje ją głównie podwariant BA.2. W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie stanie się podwariantem dominującym. Jednocześnie musimy się przygotować na to, że nastąpią u nas kolejne wzrosty liczby zakażeń. Pojawianie się kolejnych odmian wirusa jest zjawiskiem naturalnym, podlegającym prawom ewolucji. Podczas wykładu Trzeci rok pandemii koronawirusa zostaną przedstawione uwarunkowania zmienności ewolucyjnej wirusów w kontekście aktualnego stanu rozwoju pandemii i prognoz na przyszłość. Zwrócona zostanie uwaga na znaczenie szczepień profilaktycznych, zarówno obecnie, jak i w perspektywie kolejnych lat.

O intymnym życiu roślin

W świecie roślin rozmaitość relacji seksualnych jest niemal nieograniczona. Okazuje się, że rośliny nie tylko stworzyły bogatsze niż ludzkość sposoby rozmnażania, ale potrafią manipulować zwierzętami, a nawet ludźmi, aby zapewnić pojawienie się kolejnych pokoleń. Dwupłciowość (hermafrodytyzm), jest cechą charakterystyczną większości otaczających nas roślin. Nie każdy wie, że rośliny korzystają również z „usług” ślimaków, gadów, ptaków oraz licznych grup ssaków, odwdzięczając się im pożywieniem w postaci nektaru. Posłuchaj o tym jak rośliny w wyniku ewolucji wykreowały niezwykłą rozmaitość zachowań seksualnych, pozwalających im na przetrwanie, ekspansję i zasiedlenie najdalszych zakątków naszej planety. Czasem seks nie wystarcza, wtedy pojawia się rozmnażanie wegetatywne za pomocą bulw/cebul/kłączy. Zapraszamy na wykład O intymnym życiu roślin.

Chemia przez doświadczenia

Obserwacja eksperymentów, samodzielne odkrywanie pewnych zasad, to jeden ze sposobów zdobywania przez nas wiedzy chemicznej. To eksperymenty pokazują nam jak bardzo fascynujący jest chemiczny świat. To sposób na zdobywanie wiedzy w praktyce. Laboratorium Chemia przez doświadczenia to możliwość wykonania prostych, ciekawych doświadczenia, które mogą zadziwić każdego małego odkrywcę. Podobają się dzieciom, ponieważ można je powtórzyć w domu. Podczas spotkania Chemia przez doświadczenia, dzieci wykonują doświadczenia samodzielnie, obserwują zachodzące reakcje i wyciągają wnioski.

Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu

Zwalczanie zmiany klimatu jest kluczową kwestią dla Parlamentu Europejskiego. Zmiana klimatu już teraz wpływa na Europę w różnych formach, w zależności od Regionu. Skutki mogą być fatalne, np. utrata bioróżnorodności, pożary lasów, zmniejszenia zbiorów, podwyższenia temperatur. Może również wpływać na zdrowie ludzi. UE pracuje również nad przejściem na gospodarkę o obiegu zamkniętym do 2050 roku, stworzeniem zrównoważonego systemu żywnościowego oraz ochrony bioróżnorodności i owadów zapylających. Posłuchaj wykładu o nowej polityce czystej energii przyjętej przez Parlament w 2018 roku, o zwiększeniu udziału zużywanej energii odnawialnej (do 32% do 2030 roku) o stworzeniu możliwości produkowania przez ludzi własnej zielonej energii. Ponadto UE chce poprawić efektywność energetyczną, a jak można pomóc, posłuchaj wykładu Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu.

Którędy do dźwięku – warsztaty z zakresu edukacji muzycznej z wykorzystaniem sensorów ruchu

Słuchanie muzyki wcale nie jest taką prostą sprawą. Czy wiesz, że najinteligentniejszy człowiek w historii ludzkości Albert Einstein grał na skrzypcach przez całe życie? Poziom wykształcenia muzycznego w Polsce ludzi niezajmujących się zawodowo muzyką jest alarmująco niski. Podczas warsztatów Którędy do dźwięku – warsztaty z zakresu edukacji muzycznej z wykorzystaniem sensorów ruchu nie będziemy ani śpiewać, ani grać na instrumentach. Poszukamy dźwięków poruszając się pomiędzy obiektami rozstawionymi na podłodze. W każdym z tych obiektów ukryte są dźwięki. Zajęcia zawierają wprowadzenie do rytmu w muzyce, naukę „liczenia” miar w takcie, naukę obsługi sensorów i ćwiczenia czytania mapek. Na zakończenie wykonujemy utwór muzyczny z żywiołowo rozbieganym finałem.

Zapraszamy!

To tylko niektóre z zaplanowanych propozycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bolesławcu. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

Profesor Jadwiga Sołoducho

Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu