Spotkajmy się w Ząbkowicach Śląskich 17-19 października

Spotkajmy się w Ząbkowicach Śląskich 17-19 października

Ząbkowice Śląskie, niezwykła miejscowość na Dolnym Śląsku, w którym swoje korzenie ma straszna historia o Frankensteinie.

Obecnie na Dworze rycerza Kauffunga (najstarszy budynek mieszkalny w Ząbkowicach) można zasiąść na ławie oskarżonych wśród grabarzy, zwiedzić laboratorium dr Victora Frankensteina, zobaczyć gabinet Mary Shelley.

Gościnna Ząbkowicka ziemia zaprasza na festiwalowe atrakcje, gościem specjalnym będzie profesor Alicja Chybicka niekwestionowany autorytet, Kawaler Orderu Uśmiechu, ambasador Wrocławia.

Zdrowie uchodźców wojennych z Ukrainy – wykład inauguracyjny

Od początku ataku Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 6,4 mln uchodźców z Ukrainy. WHO chce wesprzeć monitorowanie stanu zdrowia uchodźców, żeby dokładnie określić jaka pomoc jest potrzebna (np. w przypadku pojawienia się chorób zakaźnych). Prowadzone są akcje informacyjno-edukacyjne, które mają zapoznać uchodźców z polskim systemem ochrony zdrowia, jak również zachęcić do szczepień. Zgodnie ze specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy, którą przyjął rząd i Sejm, uciekający przed wojną w Ukrainie mogą w łatwiejszy sposób zalegalizować swój pobyt w Polsce. Również są objęci pakietem różnych świadczeń, mogą korzystać z ochrony zdrowia i nauki.

Organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu nauki w Ząbkowicach Śląskich zapraszają na wykład Zdrowie uchodźców wojennych z Ukrainy. Profesor Alicja Chybicka – członkini Polskiej Akademii Nauk, rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” zaprezentuje różne formy pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Zwiedzanie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach

Jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego ma swoją siedzibę w budynku ziębickiego ratusza. Obok bogatych zbiorów związanych ze specjalizacją muzeum m.in.: żelazka XVII–XX w., chłodziarki, pralki XIX–XX w., naczynia mosiężne i miedziane XVIII–XX w., można tu obejrzeć zbiory śląskiego rzemiosła artystycznego.

Zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z piękniejszych atrakcji w Polsce, to po prostu „dolnośląskie Eldorado”. Główne atrakcje to trasy turystyczne zorganizowane w sztolniach dawnej kopalni złota i arsenu. Na trasie turystycznej zorganizowano rożne atrakcje, między innymi przepływ łodziami częściowo zalaną sztolnią, zwiedzanie sztolni „Czarnej”, w której jest podziemny wodospad, płukanie złota, wystawa minerałów i inne. Uwagę zwiedzających przykuwa jedyny w Polsce podziemny wodospad, z którego wyjeżdża się Pomarańczowym Tramwajem.

Zapraszamy na spotkanie z bajkowym światem stworzonym pod ziemią – Zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Nietuzinkowy sposób oprowadzania wielu turystów zwiedzających Dolnośląskie Eldorado wprowadzi w zachwyt i zadowolenie.

Zostań znawcą minerałów – warsztaty mineralogiczne

Minerał to pierwiastek lub związek chemiczny będący ciałem krystalicznym, którego struktura ukształtowała się w toku procesów geologicznych. Rozpoznanie minerałów wymaga skorzystania z narzędzi innych niż kolorowe zdjęcia. Tymi narzędziami są cechy fizyczne minerałów jak twardość, pokrój, łupliwość i przełam. Na terenie Polski znajdowane są setki minerałów, to jednak większość skał zbudowanych jest z kilku podstawowych minerałów skałotwórczych. Warsztaty Zostań znawcą minerałów – warsztaty mineralogiczne obejmują naukę rozpoznawania kilku najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie minerałów na podstawie ich właściwości fizycznych. Zajęcia będą poprzedzone krótkim wykładem, w którym zostaną przedstawione charakterystyczne cechy minerałów wybranych do rozpoznania.

Liczy się Nauka! – 25 lat Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Umiejętność szybkiej i efektywnej nauki daje ogromną przewagę w karierze zawodowej/biznesie. Jak przygotować się do zdobywania wiedzy by nauka była skuteczniejsza, jak mądrze zorganizować naukę, jak zyskać czas na rozwijanie własnych zainteresowań? Poznasz wyjątkowe techniki umożliwiające zapamiętywanie informacji od razu eliminując konieczność nużących powtórek. Czasy są niezwykle dynamiczne i praktycznie każdy dobrze płatny zawód wymaga nieustannego podwyższania umiejętności.

25 Lat wędrówki z Festiwalem Nauki otworzyło zakamarki wiedzy, pokazało, że nauka jest potrzebna, należy JĄ pielęgnować i uprawiać. A jak to w niedalekiej przyszłości będzie, zależy od nas wszystkich. Gorąco zapraszamy na kolejne spotkanie z wszechobecną wiedzą, drogę wskaże również wykład Liczy się Nauka! – 25 lat Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Witaminy & cenne minerały & rośliny lecznicze – w trosce o zdrowie

Styl życia uznawany jest za główny czynnik decydujący o zdrowiu człowieka. W ostatnich latach pojęcie stylu życia zyskało na znaczeniu. Świat medyczny apeluje, należy odżywiać się prawidłowo, zadbać o właściwy bilans energetyczny, wybierać naturalne świeże produkty. Wyeliminować z diety żywność wysoko przetworzoną, ograniczyć spożywanie mięsa, zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców bogatych w witaminy, minerały. Drogi festiwalowy gościu „wstąp” na wykład Witaminy & cenne minerały & rośliny lecznicze – w trosce o zdrowie, posłuchaj o zasadach zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także sprawność i kondycję.

Różnorodny świat protistów

Protisty to nazwa organizmów, które nie są ani bakteriami, ani grzybami, ani roślinami, ani zwierzętami. Protisty to sztucznie utworzona grupa słabo spokrewnionych ze sobą organizmów. Niektóre prawdopodobnie dały początek zwierzętom i grzybom. Zwyczajowo protisty dzieli się na zwierzęce, roślinopodobne i grzybopodobne. Protisty pełnią ważną rolę w przyrodzie jako producenci, saprobionty i pasożyty. Występują we wszystkich miejscach na Ziemi, najczęściej jednak w wodach i miejscach wilgotnych. Mogą być samożywne lub cudzożywne. Część z nich oddycha tlenowo, a część beztlenowo. Organizatorzy zapraszają, posłuchaj wykładu Różnorodny świat protistów wyróżnianych w ostatnich hierarchicznych systemach klasyfikacji organizmów.

Zwiedzanie zabytków Barda – Miasta Cudów

Zwiedzając Bardo, mamy wrażenie, że na każdym kroku zdarzyło się coś wyjątkowego. Miasto to jest również nazwane Złotymi Wrotami do Kotliny Kłodzkiej. Malowniczo położona w Górach Bardzkich Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny — Sanktuarium Maryjne w Bardzie od wieków przyciąga pielgrzymów oraz turystów. Cudowna Figurka Matki Bożej Bardzkiej – najstarsza drewniana, romańska rzeźba na Dolnym Śląsku oraz obrazy największego malarza śląskiego baroku Michała Willmanna, to prawdziwe perełki Kotliny Kłodzkiej i nie tylko. Zapraszamy do zwiedzania Miasta cudów, spotkanie zakończy wizyta i degustacja pierników w dawnej Fabryce Pierników Roberta Gerlicha i Maxa Prause. Wycieczka z przewodnikiem po niezwykłym mieście pozostanie na długo w pamięci.

Historia pewnego szkieletu – warsztaty antropologiczne dla dzieci

Antropologia jest zlepkiem dwóch słów greckich anthropos – człowiek i logos czyli nauka. Antropologia bada człowieka w kontekście historycznej zmienności, biorąc pod uwagę warunki socjalno-ekonomiczne oraz kulturowe. Antropolodzy potrafią odczytać i zrekonstruować historię życia człowieka bazując na jego kościach i zębach. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy antropologa, odbyć podróż w głąb ludzkiego ciała i dowiedzieć się między innymi jak zbudowany jest szkielet, a nawet poczuć się jak prawdziwy badacz, zapraszamy na spotkanie Historia pewnego szkieletu – warsztaty antropologiczne dla dzieci.

To tylko niektóre z zaplanowanych propozycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ząbkowicach Śląskich. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

Profesor Jadwiga Sołoducho

Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu