Spotkajmy się w Zgorzelcu 12-13 października

Spotkajmy się w Zgorzelcu 12-13 października

Przygraniczne miasto Europejskie Zgorzelec posiada różnorodną i szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową, z Niemcami, Czechami, Ukrainą, Litwą i Francją. Należy podkreślić, miasta graniczne Zgorzelec i  Görlitz  jako nieliczne na naszym kontynencie są bezpośrednimi świadkami historii XX wieku. 

Ponad 70 rzemieślników z różnych regionów Niemiec uczestniczyło w 21 Śląskim Jarmarku Garncarskim w Goerlitz. Pokazy rzemieślnicze, kramy z różnorodnościami, wodne zabawy dla dzieci, folkowa muzyka i teatralne popisy najmłodszych cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.

W dniach 23-24 lipca 2022 roku odbyła się XXIV edycja Festiwalu Piosenki Greckiej. Tradycyjnie już do Zgorzelca zawitali wszyscy, którzy czuli się związani z kulturą grecką.

Zgorzelec miasto, które fascynuje urokiem i romantyczną atmosferą, zaprasza na edycję regionalną Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Złe powietrze. O smogu i jego zabójczych skutkach

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do nasilenia objawów astmy, obturacyjnej choroby płuc, zakażeń układu oddechowego. Winę ponosi pył zawieszony, ozon, tlenki azotu, dwutlenek siarki i rakotwórcze substancje z grupy WWA. Badania wykazały, że długofalowe skutki smogu obejmują między innymi chroniczny kaszel/niewydolność płuc/przewlekłe zapalenia oskrzeli. To trujące powietrze rujnuje nam zdrowie. Sprzyja zapaleniu, infekcjom oddechowym, alergiom, astmie, chorobie Parkinsona, demencji, chorobom układu krążenia, nowotworom, pogarsza rozwój nienarodzonego dziecka. Festiwalowy gościu skorzystaj z okazji, „wstąp” na wykład Złe powietrze. O smogu i jego zabójczych skutkach dowiesz się również o tym, że ze smogiem powiązano już wzrost zaburzeń o charakterze depresyjnym, rosnącą liczbę samobójstw i większą skłonność do przemocy.

Nowoczesna biblioteka

Współczesne biblioteki nie przypominają swoich wcieleń sprzed lat. Przestały świecić pustkami, zajmować się gromadzeniem archiwów, oferować publikacje mało atrakcyjne. Dzisiaj instytucje te wkroczyły dumnie w XXI wiek i dużo z nich jest nowoczesnymi centrami kultury, gdzie znajdziemy nie tylko książki, ale i inne atrakcje. Skorzystamy z największych zasobów literatury i prasy. Nowoczesne biblioteki oferują wiele ciekawych imprez niekoniecznie literackich, ale również animujących życie kulturalne w mieście. Instytucje te prężnie się rozwijają i starają się nadążyć za rozwijającą się technologią oraz potrzebami współczesnych czytelników. Zapraszam na spotkanie Nowoczesna biblioteka. Dziś oferta kulturalna bibliotek jest różnorodna i bogata w wydarzenia, począwszy od spotkań autorskich, skończywszy na warsztatach z różnych dziedzin. Książka jest tu jedynie punktem wyjścia.

Eliksir życia. O wodzie w naszym organizmie i środowisku

Woda jest najbardziej rozpowszechnionym, równocześnie najważniejszym związkiem chemicznym na naszej planecie. Woda, jako ciecz i lód pokrywa 70% powierzchni Ziemi, a jako para wodna jest istotnym składnikiem otaczającej atmosfery. Odgrywa ważną rolę w przyrodzie, w życiu człowieka. W organizmie ludzkim jest jej około 75%. Naukowe i techniczne zainteresowanie wodą jest większe niż jakąkolwiek inną substancją. Woda jest bezpośrednio spożywana przez nas jako składnik napojów oraz pożywienia. Ogólna zawartość wody w organizmie człowieka mieści się w przedziale 50–75% masy ciała. Obniżenie zawartości wody w organizmie o 20% może doprowadzić do śmierci.

Zapraszamy, wykład Eliksir życia. O wodzie w naszym organizmie i środowisku będzie okazją do szerokiej dyskusji również o podstawowym jej znaczeniu w medycynie i kosmetyce, jak również o wodzie jednej z elementarnych substancji stanowiących bazę do produkcji kosmetyków i leków.

Drugi kot(d) czyli rzecz o epigenetyce

Epigenetyka to niezwykle ważna dyscyplina nauki zajmująca się badaniem zmian ekspresji genów, które nie są związane ze zmianami w sekwencji nukleotydów w DNA. Ekspresja ta może być modyfikowana przez czynniki zewnętrzne i podlegać dziedziczeniu. Wszystkie komórki organizmu wielokomórkowego zawierają (praktycznie) identyczną informację genetyczną/identyczny genotyp, to jednak komórki różnych tkanek znacznie się różnią, wykazują odmienny fenotyp. Z czego TO wynika, posłuchaj wykładu Drugi kot(d) czyli rzecz o epigenetyce, a dowiesz się co wpływa na nasze cechy osobnicze, nawyki, podatność na choroby, dlaczego nawet bliźnięta jednojajowe nie są identyczne i jak można zmieniać jakość swojego życia?

Od prototypu do przemysłu

Wynalazek to nowatorskie/oryginalne rozwiązanie problemu technicznego. Za najwcześniejsze wynalazki przyjmuje się proste narzędzia kamienne/kościane, którymi posługiwały się hominidy (rodzina ssaków naczelnych) już ponad 3 mln lat temu. Wykład Od prototypu do przemysłu wskazuje drogę jaką pokonują wynalazki, żeby dotrzeć od pomysłodawcy do szerokiego zastosowania w przemyśle względnie w życiu publicznym. Dowiesz się dlaczego proces legalizacji wynalazków trwa tak długo, o tym czy trudno jest wprowadzić np. nowy lek i szczepionkę, jak również o tym kto pokrywa wszystkie koszty związane z wdrażaniem wynalazków?

Zapraszamy!

To tylko niektóre z zaplanowanych propozycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bolesławcu. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

Profesor Jadwiga Sołoducho

Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu