Dolnośląskie Podcasty Nauki

Dolnośląskie Podcasty Nauki

Zobacz nowe podcasty wyprodukowane w ramach XXVI DFN:

Czym zajmuje się współczesna optyka? Czy pojęcie czasu jest nam w ogóle potrzebne? Czym są świetlne szczypce? M.in. na te pytania odpowiada nasz dzisiejszy gość dr inż. Ewa Frączek z Politechniki Wrocławskiej!


Jak sztuczna inteligencja wspomaga filologów? Czy grozi nam brutalizacja języka? Kim jest Mieczysław Dąb i dlaczego może uprzykrzyć nam życie? M.in. na te pytania odpowiada nasz dzisiejszy gość Jan Krzywdziński ostatni z wielkich romantyków!


Podcast dostępny także na:

Spotify: https://open.spotify.com/show/1bYv1FN…

Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast…

Anchor: https://anchor.fm/dolnolski-festiwal-…

RSS: https://anchor.fm/s/b2b7c778/podcast/rss

Liczy się Nauka!

Odcinek #1 Jak (przypadkiem) powielać komórki? Czy istnieje Święty Graal immunologii? Jak zaadoptować laboratoryjną mysz? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: dr inż. Aleksandra Bielawska-Pohl, immunolog pracująca w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnych PAN!

Odcinek #2 Czy owady to superfood? Kiedy i czy trafią na nasze talerze? Czy naturalne jedzenie zawsze oznacza lepsze? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: prof. Agnieszka Orkusz, technolog żywności pracująca na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu!

Odcinek #3 Skąd się bierze atrakcyjność? Dlaczego rozsądni ludzie nie stosują diet? Czy można wyleczyć chorobę Alzheimera? M.in. na te pytania odpowiada gość: dr Marta Sochocka, wirusolog pracująca w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnych PAN!

Odcinek #4 Czy sposób opowiadania jest ważniejszy od opowieści? Czym jest grafika artystyczna? Jak średniowieczny giermek wynalazł druk wklęsły? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: dr Mariusz Gorzelak, grafik pracujący na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu!

Odcinek #5 Jak sprawnie podróżować rowerem wykorzystując pociągi? Jak kolej zmienia się dla rowerzystów? Czy za niedługo po torach będą sunąć pociągi na wodór? M.in. na te pytania odpowiada gość: Bartosz Jungiewicz, dyrektor ds. handlowych Kolei Dolnośląskich!

Odcinek #6 Czym zajmuje się biblistyka? Jak tłumaczenia wpłynęły na wygląd Biblii? Jak obecnie bada się Biblię? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: ks. prof. Sławomir Stasiak, Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu!

Odcinek #7 Jak wysoko skaczą krowy? Jak dogadać się z kotem? Jak wyglądają nowoczesne hodowle bydła? Czym jest syndrom Bambiego? M.in. na te pytania odpowiada gość: weterynarz Tadeusz Stefaniak, Profesor pracujący na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu!

Odcinek #8 Jakie wymagania muszą spełniać dowódcy Polskich Sił Zbrojnych? Jak wygląda szkolenie wojskowe oficerów? Dlaczego warto studiować na Akademii Wojsk Lądowych? M.in. na te pytania odpowiada gość: major Artur Zielichowski, pracujący w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu!

Odcinek #9 Jak tworzy się scenariusze akcji ratowniczych na potrzeby wirtualnej rzeczywistości? Jak poprawnie skompletować apteczkę podręczną? Co robi komisarz sanitarny na meczu żużlowymi? M.in. na te pytania odpowiada gość: dr Paweł Gawłowski, ratownik medyczny pracujący na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu!

Odcinek #10 Dlaczego czwartek w Polsce to zupełnie inny czwartek od tego w Anglii? Dlaczego archeolodzy uwielbiają toalety? Skąd wzięły się @@@ (małpy) i portale? M.in. na te pytania odpowiada gość: Katarzyna Mikosz z Muzeum Miejskiego Wrocławia!

Odcinek #11 Jak to jest przewidzieć pracę i naukę zdalną na długo przed ich rozpowszechnieniem? Czy powinniśmy uważać na nasze dane osobowe w internecie? Czy sztuczna inteligencja odbierze nam pracę? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość pasjonat nowoczesnych technologii dr Krzysztof Hauke pracujący na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu!

Odcinek #12 Jak przypadek przekuć w sukces? Jak wydobyć potencjał ze studenta? Na czym polega synteza leków? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska, profesor Politechniki Wrocławskiej pracująca na Wydziale Chemicznym PWr!

Odcinek #13 Do czego może się nam przydać przewrót w przód? Czy ćwiczenia z YouTubem to dobry pomysł? Jak powinna wyglądać skutecznie przeprowadzona lekcja WFu? Jaka historia stoi za piłkami edukacyjnymi EDUball BRAINball? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość prorektor AWF Wrocław dr Ireneusz Cichy!

Odcinek #14 Jak odkrywa się tajemnice znalezisk archeologów? Czy można odkryć jaki napój pito ze znalezionego starożytnego naczynia? Czy każdy zabytek da się zbadać? M.in. na te pytania odpowiada dzisiejszy gość: Prof. Beata Miazga kierownik pracowni Archeometrii i Konserwacji Zabytków Archeologicznych.

Odcinek #15 Co można wyczytać ze zwłok? Jak wiele powiedzieć nam może zwykły siniak? Czym zajmuje się medycyna sądowa? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość lekarz medycyny sądowej Jędrzej Siuta pracujący na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu!

Odcinek #16 Co łączy rezonans magnetyczny, latające pociągi i reaktor fuzji jądrowej? Czy mamy szansę na nadprzewodzące sprzęty AGD? Do czego mogą przydać nam się bardzo niskie temperatury? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość fizyk z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN dr hab. Tomasz Zaleski!

Odcinek #17 Ile plastiku znajduje się w oceanach? Czy grozi nam brak wody? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: Kamil Chmiel z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu!

Odcinek #18 Jak fizyk teoretyk korzysta ze smartfona? Co wspólnego mają naczynia krwionośne w mózgu z sekwoją? Jak połączyć naukę z biznesem? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: fizyk programista profesor Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego!

Odcinek #19 Czy warto znać się na muzyce? Czym jest teoria muzyki? Jakie były kulisy powstawania muzyki klasycznej? M.in. na te pytania odpowiada dzisiejszy gość: dr Aleksandra Pijarowska, zajmująca się teorią muzyki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu!

Odcinek #20 Czy należy bać się onkologa? Walczymy z rakiem, czy go leczymy? Jak dynamicznie zmienia się onkologia? M.in. na te pytania odpowiada dzisiejszy gość: dr Marcin Ekiert, onkolog pracujący w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu!

Odcinek #21 W czym może pomóc muzykoterapia i na czym polega? Jak muzyką opisać sztukę kulinarną? Co warunkuje wrażliwość muzyczną? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: dr Daniela Colonna-Kasjan muzykoterapeutka z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu!

Odcinek #22 Czy mowa kształtuje rzeczywistość, czy ją odzwierciedla? Poprawna polszczyzna – czyli jaka? Czym jest Mobilna Poradnia Językowa? Jak obcokrajowcy uczą się języka polskiego? M.in. na te pytania odpowiada nasz gość: dr Marta Śleziak z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego!

Odcinek #23 Jak wrocławskie uczelnie pracują na rzecz zielonego Wrocławia? Jak ludzkim nosem mierzy się zanieczyszczenie powietrza? Dlaczego nie zawsze warto ufać rankingom miast z najgorszą jakością powietrza? M.in. na te pytania odpowiada nasz dzisiejszy gość prof. Izabela Sówka zajmująca się chemią powietrza na Politechnice Wrocławskiej!

Odcinek #24 Czym jest Akademia Młodych Odkrywców? Jak w dziecku rozpalić iskierkę ciekawości? Czy eksperymenty z efektem “wow” są zawsze pożądane? M.in. na te pytania odpowiada nasz dzisiejszy gość prof. Anna Hajdusianek fizyk i popularyzatorka nauki z Politechniki Wrocławskiej!

Odcinek #25 Czym jest Dolnośląski Festiwal Nauki? Jak wygląda od kuchni? Ile czasu trwa jego przygotowanie? M.in. na te pytania odpowiada nasz dzisiejszy gość Bogumiła Okręglicka z Biura Dolnośląskiego Festiwalu Nauki!

już wkrótce

Chcesz nam coś powiedzieć? Podzielić się swoją opinią? Napisz do nas na festiwal@uwr.edu.pl i daj nam znać co myślisz.