AMBASADORZY Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

AMBASADORZY Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Rolę Ambasadora Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przyjęły wyjątkowe osobowości reprezentujące nasz region. Łączy nas idea dzielenia się wiedzą i popularyzowania nauki. Poniżej przedstawiamy Wam sylwetki naszych Ambasadorów:

prof. Jan Miodek

Prof. dr hab. Jan Miodek – rocznik 1946, emerytowany prof. zwycz. Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1989-2016 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, w latach 2002-2016 kierownik Zakładu Historii Języka Polskiego, członek Rady Języka Polskiego, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego, znany z telewizyjnych programów „Ojczyzna polszczyzna” (1987-2007), „Prof. Miodek odpowiada” (1995-2006) i „Słownik polsko@polski” (od 2009) (fot. Marcin Miodek)

prof. Alicja Chybicka

prof. dr hab. Alicja Chybicka – Urodziła się 10 maja 1951 r. w Wałbrzychu. W 1975 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 1979 r. uzyskała specjalizację I stopnia, a w 1982 r. – II stopnia z pediatrii. Zdobyła także specjalizację z hematologii i onkologii dziecięcej (2002), opieki paliatywnej (2004), transplantologii klinicznej (2004) i immunologii klinicznej (2004). W 1979 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych, a w 1994 r. – doktora habilitowanego. W 1999 r. otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2003 r. – profesora zwyczajnego.  W 2014 roku otrzymała tytuł Doktora Honoris Causa. Od 1975 r. była związana  jako  lekarz i wykładowca z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Od 2000r do 30.09.2021r. była  kierownikiem Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej  we Wrocławiu – Klinika „Przylądek Nadziei”. W latach 2007-2015 była Prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Jest członkiem Rady Naukowej kliniki „Budzik” w Warszawie,  a także członkiem rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” opiekującej się dziećmi leczonymi w Klinice „Przylądek Nadziei”. W  wyborach w 2011 roku została Senatorem RP, a w wyborach parlamentarnych w 2015 rok została Posłem na Sejm RP, od listopada 2019 roku ponownie jest Senatorem RP.  (fot. Adam Hawalej)

Marek Krajewski

Marek Krajewski – polski pisarz i filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych, jeden z najpopularniejszych polskich twórców kryminałów, autor bestsellerowych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych, m.in. Paszportu „Polityki” i Nagrody Wielkiego Kalibru. Odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Miłośnik filozofii stoickiej, pilny czytelnik Marka Aureliusza. Autor podcastu „Zeznanie literackiego kryminalisty”, w którym wciąga ekspertów w fascynujące rozmowy o wątkach poruszanych w swoich książkach. Najnowsze dzieło autora, „Demonomachia”, właśnie ukazało się w księgarniach. To zupełnie nowa odsłona jego twórczości, wciągająca powieść o demonach i Galicji przełomu XIX i XX wieku. Ambasador Wrocławia. (fot. Radosław Kaźmierczak)

Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz – najwyżej sklasyfikowany polski tenisista w historii, zwycięzca czterech turniejów ATP – w Winston-Salem, Delray Beach, Miami i Metz. Półfinalista Wimbledonu i uczestnik prestiżowego turnieju Masters. Reprezentant Polski. (fot. ATP)

Leszek Mordarski

Leszek Mordarski – dziennikarz o naukowym zacięciu. W Radiu Wrocław pracuje od czasu studiów – przed mikrofonem spędził dziesiątki tysięcy godzin. Jego pasją jest historia. Urodzony w Krynicy, w Małopolsce, swoją duszę oddał Dolnemu Śląskowi. Od lat na radiowej antenie zgłębia tajemnice tego regionu. Techniczne wykształcenie sprawia zaś, że bliskie są mu wszelkie naukowe nowinki, którym w Radiu poświęca czas w programie „Projekt Nauka”. Największą frajdę sprawia mu jednak kontakt z młodymi ludźmi. Jest stałym instruktorem na warsztatach radiowych w rozgłośni przy Karkonoskiej we Wrocławiu. (fot. Barbara Zielińska)