AMBASADORZY Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

AMBASADORZY Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Rolę Ambasadora Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przyjęły wyjątkowe osobowości reprezentujące nasz region. Łączy nas idea dzielenia się wiedzą i popularyzowania nauki. Poniżej przedstawiamy Wam sylwetki naszych Ambasadorów:

prof. Jan Miodek

Prof. dr hab. Jan Miodek – rocznik 1946, emerytowany prof. zwycz. Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1989-2016 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, w latach 2002-2016 kierownik Zakładu Historii Języka Polskiego, członek Rady Języka Polskiego, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego, znany z telewizyjnych programów „Ojczyzna polszczyzna” (1987-2007), „Prof. Miodek odpowiada” (1995-2006) i „Słownik polsko@polski” (od 2009) (fot. Marcin Miodek)

prof. Alicja Chybicka

Prof. dr hab. Alicja Chybicka – Urodziła się 10 maja 1951 r. w Wałbrzychu. W 1975 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W 1979 r. uzyskała specjalizację I stopnia, a w 1982 r. – II stopnia z pediatrii. Zdobyła także specjalizację z hematologii i onkologii dziecięcej (2002), opieki paliatywnej (2004), transplantologii klinicznej (2004) i immunologii klinicznej (2004). W 1979 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych, a w 1994 r. – doktora habilitowanego. W 1999 r. otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2003 r. – profesora zwyczajnego.  W 2014 roku otrzymała tytuł Doktora Honoris Causa. Od 1975 r. była związana  jako  lekarz i wykładowca z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Od 2000r do 30.09.2021r. była  kierownikiem Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej  we Wrocławiu – Klinika „Przylądek Nadziei”. W latach 2007-2015 była Prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Jest członkiem Rady Naukowej kliniki „Budzik” w Warszawie,  a także członkiem rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” opiekującej się dziećmi leczonymi w Klinice „Przylądek Nadziei”. W  wyborach w 2011 roku została Senatorem RP, a w wyborach parlamentarnych w 2015 rok została Posłem na Sejm RP, od listopada 2019 roku ponownie jest Senatorem RP.  (fot. Adam Hawalej)

Marek Krajewski

Marek Krajewski – polski pisarz i filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych, jeden z najpopularniejszych polskich twórców kryminałów, autor bestsellerowych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych, m.in. Paszportu „Polityki” i Nagrody Wielkiego Kalibru. Odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Miłośnik filozofii stoickiej, pilny czytelnik Marka Aureliusza. Autor podcastu „Zeznanie literackiego kryminalisty”, w którym wciąga ekspertów w fascynujące rozmowy o wątkach poruszanych w swoich książkach. Najnowsze dzieło autora, „Demonomachia”, właśnie ukazało się w księgarniach. To zupełnie nowa odsłona jego twórczości, wciągająca powieść o demonach i Galicji przełomu XIX i XX wieku. Ambasador Wrocławia. (fot. Radosław Kaźmierczak)

Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz – najwyżej sklasyfikowany polski tenisista w historii, zwycięzca czterech turniejów ATP – w Winston-Salem, Delray Beach, Miami i Metz. Półfinalista Wimbledonu i uczestnik prestiżowego turnieju Masters. Reprezentant Polski. (fot. ATP)

Leszek Mordarski

Leszek Mordarski – dziennikarz o naukowym zacięciu. W Radiu Wrocław pracuje od czasu studiów – przed mikrofonem spędził dziesiątki tysięcy godzin. Jego pasją jest historia. Urodzony w Krynicy, w Małopolsce, swoją duszę oddał Dolnemu Śląskowi. Od lat na radiowej antenie zgłębia tajemnice tego regionu. Techniczne wykształcenie sprawia zaś, że bliskie są mu wszelkie naukowe nowinki, którym w Radiu poświęca czas w programie „Projekt Nauka”. Największą frajdę sprawia mu jednak kontakt z młodymi ludźmi. Jest stałym instruktorem na warsztatach radiowych w rozgłośni przy Karkonoskiej we Wrocławiu. (fot. Barbara Zielińska)

dr inż. Elżbieta Romanik

Dr inż. Elżbieta Romanik – Na Instagramie znana jako @panidoktorodpowietrza. Jako #InfluencerkaWiedzy edukuje w temacie ochrony środowiska i z dużą dawką humoru pokazuje codzienność pracy naukowca i nauczyciela akademickiego. Pracowniczka badawczo-dydaktyczna na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Liderka Dostępności na Uczelni. Naukowo zajmuje się oczyszczaniem gazów odlotowych. Przekazywanie wiedzy to jej wielka pasja, którą stara się nieustannie udoskonalać. Nie boi się wychodzić poza utarte schematy i próbować nowych form edukacji.  Poza pracą na Uczelni prowadzi dla dzieci zajęcia związane z ochroną środowiska i zmianami klimatu, warsztaty recyklingowe i szyje z przedszkolakami zabawki dla hospicjum. Od wielu lat aktywnie włącza się w organizację wydarzeń w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej.

Maciej Modzel i Marta Gieruń (fot. Łukasz Daczewski)

Od ponad dwóch lat tworzą bloga Pozwól, że wyjaśnię, gdzie co tydzień w przystępny sposób dostarczają najświeższe informacje i ciekawostki z wielu dziedzin nauki.

Maciej Modzel – doktor nauk chemicznych, adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na co dzień zajmuje się chemią białek oraz uczeniem studentów chemii organicznej. Obecnie pracuje nad zastosowaniem spektrometrii mas do analizy oddziaływań międzycząsteczkowych w białkach. Najwięcej radości sprawia jednak mu praca dydaktyczna i możliwość dzielenia się swoją wiedzą. Od wielu lat związany z Dolnośląskim Festiwalem Nauki. Prywatnie nałogowy czytelnik, planszówkowy geek, oraz szwędacz górski.

Marta Gieruń – absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalistka ds. promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Z wykształcenia bibliotekarka i edukatorka cyfrowa. Uczyła młodzież i dorosłych krytycznego myślenia oraz obrony przed fake newsami. Współautorka gry mobilnej “W labiryncie newsów i fake newsów”. Uwielbia popularyzację nauki, jej ulubiona dziedzina naukowa to astronomia. W wolnych chwilach fotografka, graficzka, mól książkowy i zapalona podróżniczka.

dr Aleksandra Ziober

Dr Aleksandra Ziober – Historyk, adiunkt w Zakładzie Historii Gospodarczej, Demografii i Statystyki w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej badania koncentrują się wokół historii społeczno-politycznej elit Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVII wieku. W 2020 roku uzyskała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych wybitnych naukowców, jest także kilkukrotną stypendystką Fundacji z Brzezia Lanckorońskich oraz Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu. Dwukrotnie otrzymała również dofinansowanie na realizacje projektów naukowych od Narodowego Centrum Nauki w Krakowie (konkursy PRELUDIUM i SONATA). Na Instagramie prowadzi profil @historiansjourneys_pl, na którym dzieli się ciekawostkami historycznymi na temat odwiedzanych przez nią miejsc. Od lat pełni rolę koordynatora Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.