Dzierżoniów – Dolnośląski Festiwal Nauki online (edycja regionalna)

Dzierżoniów – Dolnośląski Festiwal Nauki online (edycja regionalna)

Dzierżoniów to miasteczko położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej, tutaj powstały znane na całym świecie legendarne radiowe odbiorniki Diora. Sercem Dzierżoniowa jest Rynek ze średniowieczną wieżą ratusza. Została ona zbudowana na planie kwadratu. Na wieży w XVII wieku pojawiła się piękna balustrada z herbem miasta i godłem Habsburgów. Miasteczko w którym trenuje najszybszy na 50 metrów Polak, zaprasza na festiwalowe prezentacje.

Armia rzymska w początkach cesarstwa

Pokaz multimedialny Armia rzymska w początkach cesarstwa przybliży festiwalowym gościom siły zbrojne starożytnego Rzymu w okresie początków cesarstwa, które utrzymywały  dominację w świecie antycznym przez ponad tysiąc lat. Szczególną rolę spełniała armia rzymska w czasach republiki jak i w okresie cesarstwa. Bogato ilustrowana prezentacja przedstawi nie tylko, jak wyglądały bitwy tego okresu, ale również codzienna służba ówczesnych legionistów. Dodatkową atrakcją będzie wystąpienie członka grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax, grupy specjalizującej się w odtwarzaniu sylwetek starożytnego Legionu z okresu I wieku n.e. Grupa rekonstrukcyjna podczas spotkania w Dzierżoniowie zaprezentuje repliki elementów uzbrojenia i wyposażenia armii rzymskiej.

Życie codzienne oficerów II Rzeczypospolitej

Pokaz multimedialny Życie codzienne oficerów II Rzeczypospolitej nawiązuje do barwnego życia, ale i ciężkiej codziennej służby elity społecznej II Rzeczypospolitej, jaką byli polscy oficerowie. Podczas prezentacji, słuchacze będą mogli zapoznać się również z ówczesnym kodeksem honorowym. Podchorążowie opowiedzą jaki charakter ma ten dokument, również  jaką rolę odgrywa etos oficerski armii II RP w ich osobistych motywacjach dotyczących służby i nauki w Akademii Wojsk Lądowych. Zapraszamy, przyjdź posłuchaj jakie oblicze ma Polska armia,  czy dokument ten nawiązuje  do tradycji korpusu oficerskiego jako szczególnej grupy minionego systemu?

Współczesne kluczyki Króla Boludara do nakręcania rozumu – od DBS do TMS

Głęboka Stymulacja Mózgu (Deep Brain Stimulation, DBS) stwarza szanse na realną pomoc pacjentom opornym na dotychczasowe konwencjonalne leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii. Należy podkreślić, DBS jest nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się terapią, bazującą na aktualnych badaniach neuroscience. Tak jak w jednej z bajek robotów Stanisław Lema – cyklu gro­te­sko­wych opo­wia­dań, utrzy­ma­nych w kon­wen­cji ba­śni lu­do­wej.– w neurologii również istnieją współczesne „kluczyki do nakręcania rozumu”. W trakcie wykładu omówione będą zagadnienie głębokiej i magnetycznej stymulacji mózgu. Dowiesz się również o prowadzonych pracach w zakresie wykorzystywania DBS w leczeniu OCD – zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego i MDD major depressive disorder.

Wyzwania na rzecz ochrony klimatu

Coraz większy wpływ na zmiany klimatu i problemy środowiskowe, takie jak na przykład zmiany w cyrkulacji oceanicznej, wzrost temperatury wód morskich, topnienie lodowców w Arktyce, świadczą o tym, że planeta zbliża się do granic stabilności.  Przewiduje się że bez zwiększenia efektywności we wszystkich sektorach, w tym bez wprowadzenia innowacyjnych systemów wodnych, w ciągu 20 lat zapotrzebowanie na wodę o 40% przekroczy jej podaż. Sektory europejskie, takie jak budowlany/ chemiczny/ motoryzacyjny/ lotniczy/ maszynowy i sprzętowy, zależne są od dostępu do surowców. Społeczeństwo musi podjąć działania, aby stawić czoła nieuniknionym skutkom zmian klimatu. Pamiętajmy, zmiana klimatu coraz bardziej zagraża Światowemu Dziedzictwu Kulturowemu. Zapraszamy, posłuchaj o działaniach na rzecz ochrony klimatu.

Czy można się dogadać ze sztuczna nerką? Trudny dialog pacjent – maszyna

Celem leczenia nerkozastępczego jest zastąpienie funkcji nerek, które ustały w wyniku odwracalnych lub nieodwracalnych zmian. W Polsce i na świecie stosowane są trzy metody leczenia nerkozastępczego: dializa otrzewnowa (DO), hemodializa (HD) i transplantacja nerki. Postęp medycyny oraz dostępność leczenia dializami sprawiły, że metoda ta może być oferowana wszystkim potrzebującym. Za przeciwwskazania uznaje się zaawansowaną chorobę nowotworową. Organizatorzy festiwalu nauki w Dzierżoniowie zapraszają na wykład  Czy można się dogadać ze sztuczna nerką? Trudny dialog pacjent – maszyna z fragmentami materiałów wideo pokazujący techniki leczenia nerkozastępczego, ich zalety i wady.

Bądź lekarzem sam dla siebie – jak rozpoznać chorobę nerek

Wszyscy powinniśmy szczególnie dbać o zdrowie swoich nerek. Nerki produkując odpowiednie substancje biochemiczne biorą udział w kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Kardiolodzy apelują: “Chroń nerki, ocal swoje serce”. Wykład Bądź lekarzem sam dla siebie – jak rozpoznać chorobę nerek to interesująca prezentacja (z fragmentami materiałów wideo), pokazująca jak samodzielnie rozpoznać najczęstsze choroby nerek i co zrobić aby ich uniknąć. Zapraszamy, zachętą niech będzie możliwość zainscenizowania porady lekarskiej udzielanej pacjentowi z chorobą nerek oraz tematyczna dyskusja.

Animaloterapia – czy zwierzęta mogą leczyć?

Terapia z udziałem zwierząt – animaloterapia to metoda wspomagająca leczenie oraz rehabilitację osób z niepełnosprawnością. Spośród metod terapii z wykorzystaniem zwierząt, największą popularnością cieszy się dogoterapia.  Z powodzeniem wykorzystywane w terapii są także konie, osły, a nawet delfiny. Dotyczy to w szczególności leczenia i rehabilitacji dzieci z zaburzeniami psychicznymi. Zwierzęta coraz częściej odgrywają istotną rolę, pomagając ludziom powrócić do zdrowia albo towarzysząc im w trudach rehabilitacji, leczenia. Stały się także nieocenionymi pomocnikami osób, których dotknęło inwalidztwo. Na czym polega rola zwierząt? Co powoduje, że terapia z ich udziałem staje się skuteczniejsza? Zapowiada się ciekawa dyskusja o pozytywnym oddziaływaniu zwierząt na człowieka!

Zapraszamy do zapoznania się z całym programem w Dzierżoniowie.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho (Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora ds. regionu)