Ząbkowice Śląskie – Dolnośląski Festiwal Nauki online – edycja regionalna

Ząbkowice Śląskie – Dolnośląski Festiwal Nauki online – edycja regionalna

Ząbkowice Śląskie to piękne, zabytkowe miasto o wspaniałej architekturze  i trochę tajemniczej przeszłości. Wspomnę, Krzywa Wieża nazywana „śląską Pizą” – jedna z atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, renesansowa budowla obronna – Zamek w Ząbkowicach ŚląskichIzba Pamiątek Regionalnych posiadająca  w swoich zbiorach ciekawe eksponaty związane z historią miasta.

Nasz gościu festiwalowy zapraszamy, oczaruje  nie tylko region oferujący niezwykłe atrakcje architektoniczne, historyczne, przyrodnicze, ale również bogata oferta programowa.

Jak smakuje dziennikarski chleb

Dziennikarstwo to o procesie komunikacji społecznej – artykuły, reportaże, wywiady, komentarze, felietony. Dziennikarz analizuje fakty na temat istotnych wydarzeń, zjawisk, sytuacji. O wadach i zaletach pracy dziennikarskiej z pokazem zdjęć opowie Bartłomiej Nowak, wieloletni dziennikarz „Tygodnika Wałbrzyskiego”, portalu „walbrzych24.com”, tygodnika „30 minut”, a wcześniej Polskiego Radia Wrocław czy Słowa Polskiego, na co dzień nauczyciel Zespołu Szkół Nr 5 w Wałbrzychu.

Jak język kształtuje rzeczywistość, czyli hipoteza Sapira-Whorfa i inne pozornie trudne rzeczy

Hipoteza Sapira-Whorfa – prawo relatywizmu językowego głosi, że używany język wpływa w mniejszym lub większym stopniu na sposób myślenia. Twórcy tego prawa uważają, że wszystko to, co składa się na język (słownictwo, poziom narracji i gramatyka) zmuszają osoby nimi mówiące do widzenia świata w specyficzny sposób.  Proponowane zajęcia pozwolą uczniom przyjrzeć się temu prawu. Wspólnie ze Studenckim Kołem Naukowym Językoznawców Uniwersytetu Wrocławskiego, uczniowie zastanowią się, jak i dlaczego język, którego używamy, zmienia nie tylko sposób, w jaki rzeczywistość postrzegamy, lecz także świat dookoła nas.

Na (srebrno)górskim szlaku. Kolej Sowiogórska – wykład inauguracyjny

Kolej Sowiogórska to nazwa dawnej normalnotorowej kolei prowadzącej z Dzierżoniowa przez Pieszyce, Bielawę, Srebrną Górę, Przełęcz Srebrną, Wolibórz, Słupiec do Ścinawki Średniej. Tematem wykładu inauguracyjnego Na (srebrno)górskim szlaku. Kolej Sowiogórska będzie „burzliwa” historia kolei, która miała służyć przede wszystkim jako atrakcja turystyczna, ale  również na potrzeby transportu węgla z kopalń w Słupcu i Nowej Rudzie do Dzierżoniowa.

W końcu wychodząc, witaliśmy gwiazdy”– podróż w Boskiej komedii Dantego jako fenomen literacki, kulturowy i filozoficzny

Przedmiot wykładu to arcydzieło literatury europejskiej – „Boska komedia” oraz uniwersalność zagadnień poruszanych przez florenckiego twórcę. Dzieło Dantego obala mit, który mówi, że średniowiecze to wieki ciemne. Kreacja świata, w którym odbywa się podróż przez Piekło, Czyściec i Raj, niewątpliwie nawiązuje do nauczania Kościoła katolickiego. Jednak należy pamiętać, Dante stworzył rzeczywistość, która jest nośnikiem prawd ponadczasowych i uniwersalnych dla każdego człowieka. W ten sposób, choć treść utworu nawiązuje do faktów historycznych, w rzeczywistości stanowi alternatywną rzeczywistość. Wraz z biegiem podróży poeta przechodzi od ciemności do światła – i tak odkrywa przed czytelnikiem zagadnienie najważniejsze – „Miłość, co wprawia w ruch słońce i gwiazdy”. Przyjdź, posłuchaj wspomnień o arcydziele literatury światowej i „szczytowym” osiągnięciu literatury średniowiecznej.

Konstruktorzy Klapaucjusz i Trurl – symbioza mózgu i technologii

Zbiór groteskowo-baśniowych opowiadań Stanisława Lema napisany jest w konwencji baśni ludowej, w których bohaterami i narratorami są roboty. Najsłynniejsi, genialni  konstruktorzy z bajek S. Lema – Klapaucjusz i Trurl nie ustawali w wymyślaniu maszyn. Współcześni inżynierowie również wymyślają liczne udogodnienia między innymi dla pacjentów z chorobami neurologicznymi. Śmiało można powiedzieć, że symbioza mózgu z techniką postępuje. Niezwykle intersująco zapowiada się spotkanie z genialnymi inżynierami – robotami o niemal boskich zdolnościach. Zainteresowanych – zapraszamy…

Zabójcy XXI wieku – samochody i wypadki komunikacyjne w medycynie sądowej

Wszystkich poruszających się po drogach publicznych, obowiązują zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie wykładu Zabójcy XXI wieku – samochody i wypadki komunikacyjne w medycynie sądowej przedstawione zostaną różnego typu wypadki komunikacyjne. Omówiona zostanie również ich analiza sądowo – lekarska, wraz z przystępnie pokazanymi przykładami opiniowania oraz sądowo-lekarskiej sekcji  zwłok. Na podstawie prezentowanych przykładów omówione zostaną podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego (zasada prędkości bezpiecznej, ostrożności lub szczególnej ostrożności, ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego). Pamiętajmy, naruszenie jednej z trzech zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, może skutkować kolizją lub wypadkiem!

Uroki języka migowego

Języki migowe są językami wizualno-przestrzennymi, na całym świecie używa się około 200–300 odmiennych języków migowych. Każdy język migowy opiera się na swoim własnym słownictwie oraz systemie gramatycznym. Organizatorzy spotkania zapraszają na szerszą dyskusję o zasobie pojęć migowych, na które składają się znaki ideograficzne (zwane migami), które czasem są odpowiednikiem krótkich zwrotów w języku mówionym. Dowiesz się również o  liczbie znaków migowych w różnych językach.

V Dyktando na DFN

To już piąta, jubileuszowa edycja festiwalowego Dyktanda w Ząbkowicach Śląskich. Dyktando jest świetną okazją do tego, by wykazać się znajomością zasad polskiej pisowni, ortografii i interpunkcji. Pamiętamy, nasz system fonetyczny opiera się na: zasadzie fonetycznej, morfologicznej, historycznej i konwencjonalnej. Każdego roku tekst dyktanda jest związany z Dolnym Śląskiem. Dla osób, które popełnią najmniej błędów czekają nagrody. Zapraszamy!

Magia chemii dla najmłodszych

Oglądając filmy o czarach i magii, dowiadujemy się czym interesowali się alchemicy. Czy alchemia i chemia są ze sobą spokrewnione? Co chemia ma wspólnego z gotowaniem, najnowszymi osiągnięciami codziennymi technologicznymi? Na czym polega eksperyment chemiczny? Interesujesz się chemią, zapraszamy na proste,  magiczne eksperymenty.       

Historia sygnalizacji kolejowej (Polskie Stowarzyszenie miłośników kolei)

Istotną formą kontroli ruchu sieci kolejowej jest przekazywanie informacji i poleceń przez osoby odpowiedzialne za kierowanie ruchem kolejowym (dyżurnych ruchu), osobom odpowiedzialnym za prowadzenie pociągów. Najważniejszą funkcją sygnalizacji kolejowej jest unikanie zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu pociągów. Osoby zainteresowane sygnalizacją kolejową w Polsce, jej funkcją, rozwiązaniami stosowanymi w sygnalizacji, zapraszamy na wkład Historia sygnalizacji kolejowej (Polskie Stowarzyszenie miłośników kolei).

Konkurs graficzny “INNE CYWILIZACJE I ŚWIATY”

Cywilizacja to poziom rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym, który charakteryzuje się między innymi określonym poziomem kultury materialnej. Stanowi ona najwyższy poziom organizacji społeczeństw z którymi jednostki identyfikują się. W skład cywilizacji wchodzą mniejsze jednostki (narody, wspólnoty pierwotne). Niektórzy uważają, że istnieje cywilizacja pozaziemska. Sprawdź swoje wiadomości o cywilizacjach świata. Weź udział w tematycznym konkursie Inne cywilizacje świata. Zapraszamy.

Drugi rok pandemii koronawirusa

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uważają,  że drugi rok pandemii może być trudniejszy niż pierwszy, biorąc pod uwagę sposób rozprzestrzeniania się nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Na wykładzie zostanie przedstawiony aktualny stan rozwoju pandemii i prognozy na przyszłość. W szczególności uwaga słuchaczy zostanie zwrócona na takie zagadnienia jak pochodzenie SARS-CoV-2, pojawianie się nowych wariantów wirusa oraz charakter odporności nabytej po przejściu zakażenia i po zaszczepieniu.

XVI Konkurs Mikrobiologiczny dla Licealistów „Świat mikrobów”

Mikrobiologia zajmuje się zagadnieniami związanymi z mikroorganizmami oraz wirusami. Do organizmów, którymi zajmuje się mikrobiologia, należą bakterie, grzyby oraz niektóre protisty. XVI Konkurs Mikrobiologiczny dla Licealistów „Świat mikrobów” przeprowadzony będzie w formie konkursu nadesłanych przez uczestników prac w formie plakatu naukowego, na dowolny temat w obrębie mikrobiologii. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich. Interesujesz się    jedną z nauk biologicznych – mikrobiologią zajmująca się badaniem i wykorzystaniem drobnoustrojów, zapraszamy do udziału w XVI konkursie mikrobiologicznym. Sprawdź swoją wiedzę.

Jak bardzo życie zależne jest od wody?

Woda pokrywa ponad 70% powierzchni Ziemi. Życie na Ziemi miało swój początek w wodzie, wszystkie organizmy żyjące na naszej błękitnej planecie potrzebują wody. Woda pełni różne funkcje; jest podstawową potrzebą, zasobem lokalnym i globalnym, regulatorem klimatu. Jednak na przestrzeni czasu woda stała się docelowym zbiornikiem dla licznych zanieczyszczeń, „kopalnią” bogatą w minerały, które można eksploatować. Zapraszamy na dyskusję o wodzie, która dla nas jest nie tylko zasobem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów, ale również zasobem, z którego korzystamy każdego dnia.

Cud miód. Miód, pyłek kwiatowy, propolis i inne produkty pszczele dla zdrowia i urody

Miód skrywa w sobie bogactwo witamin i jest zalecany podczas różnego rodzaju infekcji. Jak powstają te produkty? W jakich schorzeniach mogą nam pomóc? Jaki miód należy kupować i jak go przechowywać? Ponadto dowiesz się wiele ciekawych i niezwykłych faktów z życia pszczół i ciężkiej pracy pszczelarzy oraz tajników apiterapii, czyli leczenia za pomocą produktów z ula. Będzie sporo rad praktycznych: przepisów na pyszne dania z miodem, kremy, maseczki czy kąpiele odmładzające, proste i skuteczne kuracje na przeziębienie, ból głowy, stawów, niestrawność czy bezsenność.

Czy stres nas motywuje czy niszczy?

Poszukamy odpowiedzi dlaczego tak wiele osób w sytuacjach stresowych sięga po słodycze, chipsy, a niektórzy dorośli po papierosy i inne używki? Na koniec poszukamy zdrowych metod na radzenie sobie ze stresem i wypróbujemy niektóre z nich w ramach krótkich warsztatów .stres nas motywuje czy niszczy?

Kreatywność szansą XXI wieku 

 Kreatywność to nie tylko rozwiązywanie problemów, ale również generowanie różnych nowych pomysłów. To istota funkcjonowania organizacji XXI wieku. Jak wynika z przeprowadzonych  badań, kreatywne działanie jest potrzebne, jest szansą XXI wieku traktowaną jako zdolność do  osiągania różnorodnych, wartościowych efektów/rozwiązań. Interesują Ciebie kreatywne talenty, które tworzą wartość organizacji XXI wieku, zapraszamy na wykład Kreatywność szansą XXI wieku.

Efektywne wykorzystanie energii

Efektywne wykorzystanie energii elektrycznej to ograniczenie mocy i energii pobieranych z systemu elektrycznego, które nie powodując negatywnego wpływu na działalność wykonywaną w budynkach/przemyśle względnie w różnych procesach przetwarzania. Należy pamiętać, aby zapewnić wydajność energetyczną instalacji elektrycznej trzeba poprawić produktywność poprzez systematyczną kontrolę i usuwanie zakłóceń. Zapraszamy na dyskusję o energii, zarządzaniu nią i optymalizacji kontraktowania energii.

Katastrofa klimatyczna – gdzie jesteś Polsko AD 2021?

W 2018 roku stało się jasne, że kryzys klimatyczny nie tylko dotyczy pożarów na Antypodach, powodzi w Azji, czy tajfunów w Ameryce. Do społeczeństwa i mediów dotarło, że zmiany klimatyczną są i będą narastały w Polsce i dotyczą każdego z nas. Polska jako wyjątkowy w Europie monopolista węglowy znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Jak rząd i społeczeństwo sobie z tym radzi? Jak odpowiadamy na Politykę UE Europejskiego Zielonego Ładu i neutralności klimatycznej? Jak budujemy nową, obywatelską, rozproszoną energetyką opartą nie na paliwach kopalnych a odnawialnych? O tym będzie wykład Katastrofa klimatyczna – gdzie jesteś Polsko AD 2021? Zapraszamy.  

Czy COVID-19 jest ostatnim globalnym zagrożeniem, czy będą następne pandemie?  

Czy będą następne pandemie, trudno odpowiedzieć. Jedno jest pewne, naukowcy muszą lepiej przygotować się na następną pandemię. Tak ostrzega międzynarodowy zespół naukowców z University of Virginia School of Medicine (UVA). Przygotowywane jest między innymi opracowanie „zaawansowanego systemu informacyjnego”. Naukowcy przyznają, że realizacja tego i innych opracowań będzie dużym przedsięwzięciem. Należy przyznać, że w historii ludzkości pandemia COVID-19 jest stosunkowo łagodna w porównaniu na przykład z dżumą dymieniczą (czarną śmiercią), która zabiła sto razy więcej ludzi. Zapowiada się interesujący   wykład o bardzo aktualnej tematyce, czy można być wizjonerem i przewidzieć jakie będą kolejne epidemie/pandemie, jakie drobnoustroje je wywołają? Zapraszamy, przyjdź, posłuchaj o tym czy świat „się boi i zbroi”  przed kolejną pandemią?

Plantacje i lasy – krytyka leśnictwa XXI wieku

Lasy to niemal 30% powierzchni kraju, to najbardziej złożony ekosystem lądowy, w którym współżyją tworząc biocenozę różne organizmy roślinne i zwierzęce. Funkcje ochronne lasu to korzystny ich wpływ na kształtowanie klimatu globalnego/  lokalnego, przeciwdziałanie powodziom, lawinom, ochronę gleb przed erozją. Lasy mierzą się z zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatycznych. Szybkie tempo zmian to dla wielu gatunków drzew z jednej strony wzrastające ryzyko dotyczące adaptacji do nowych warunków, natomiast  z drugiej  niepewność powstająca w gospodarce leśnej. Jakie są wyzwania i szanse leśnictwa XXI wieku, dowiesz się podczas wykładu Plantacje i lasy – krytyka leśnictwa XXI wieku, zapraszamy.

 Szczepionki – wynalazek anielski czy diabelski

Wakcynologia jest  dziedziną medycyny zajmująca się szczepieniami ochronnymi (prowadzi badania naukowe, opracowuje nowe  szczepionki). Jest gałęzią medycyny, która wyodrębniła się z chorób zakaźnych. Wykład dotyczy informacji o współczesnej wakcynologii, z krytycznym omówieniem argumentów antyszczepionkowców. Zapraszamy, posłuchaj  na temat profilaktyki COVID-19, która również pozwoli każdemu obywatelowi naszego Państwa  podjąć racjonalną decyzję dotyczącą własnej osoby.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho (Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora ds. regionu)