Dolnośląski Festiwal Nauki online – uczyć bawiąc, bawić ucząc

Dolnośląski Festiwal Nauki online – uczyć bawiąc, bawić ucząc

Festiwal Nauki  to wydarzenie popularnonaukowe, które prezentuje zarówno historyczne jak i najnowsze osiągnięcia nauki. Formy prezentacji są bardzo zróżnicowane od wykładów poprzez pokazy, konkursy i quizy. Dziś prezentujemy te ze spotkań, które reprezentują hasło „ucząc bawić, bawiąc uczyć”.

“Od Science Fiction do Science”, czyli 500 chemicznych zagadek ukrytych w literaturze – „Od dawien dawna pisarze sięgają po tajemną wiedzę chemiczną. W kryminałach, powieściach, książkach przygodowych i fantastycznych można znaleźć odwołania do alchemików, trucizn, eliksirów, paliw przyszłości i materiałów lżejszych od powietrza. Dla chemika droga od mola książkowego do mola Avogadro to tylko jeden krok. Jeżeli zdarzyło Wam się, że po przeczytaniu ekscytującej opowieści zastanawialiście się, co zawierała magiczna mikstura lub jakie procesy chemiczne ukryte zostały w opisie wydarzenia, to ten konkurs jest dla Was!!! Na najlepszych czekają tajemnicze niespodzianki!”  dr hab. Mariola Kuczer, dr Monika Biernat, dr Alicja Kluczyk, dr Maciej Modzel (UWr)

Naukowcy żartują. Matematyka z uśmiechem – naukowcy także potrafią żartować – o nagrodach IgNoble (antynoble), prawach Murphy’ego oraz garść żartów i zagadek matematycznych opowie wykładowca Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. dr Michał Karpuk (PWr)

Eksperymenty w domu – „Czy warto uczyć się chemii/fizyki/biologii? Czy do czegokolwiek wiedza ta jest nam potrzebna w życiu codziennym? W tej serii filmików pokażemy Wam różne procesy chemiczne/fizyczne/biologiczne, których znajomość możemy wykorzystać w życiu codziennym. Pokażemy Wam jak samodzielnie (lub z drobną pomocą osoby dorosłej) możecie wykonać eksperymenty w domu.” dr inż. Lan Maria Tran, dr inż. Michał Babij (INTiBS PAN)

Większość naszych osiągnięć zawdzięczamy lenistwu… czyli wynalazki, które zmieniły historię ludzkości – „Celem prezentacji będzie przedstawienie wynalazków i odkryć, które w istotny sposób wpłynęły na historię i rozwój społeczeństw. Omówione zostaną takie wynalazki jak penicylina, internet czy łazik marsjański.” mgr Paweł Bęben (PWr)

AI bingo – „Sztuczna inteligencja to fascynująca dziedzina wiedzy, którą zdecydowanie warto poznać lepiej. Zwłaszcza, że obecnie jej rozwój mocno przyspiesza, w efekcie czego sztuczna inteligencja jest wszędzie wokół Nas i wie o Nas z dnia na dzień coraz więcej. Dlatego najwyższa pora, abyśmy i My dowiedzieli się nieco więcej o niej. W tym celu wykorzystamy zasady gry Bingo do stworzenia odmiany Bingo poświęconej sztucznej inteligencji, co posłuży Nam jako narzędzie, które pozwoli uczniom zrozumieć jak działa sztuczna inteligencja. Zanim jednak rozpoczniemy grę spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym właściwie ona jest oraz przyjrzymy się jej najnowszym zdobyczom.” mgr Katarzyna Liwarska-Fulczyk (UEW)

Dwa oblicza kofeiny – czy picie kawy czyni z nas super-bohaterów? – „Któż z nas nie pije kawy? Co więcej, kto z nas nie chciałby się czuć po niej jak super-bohater? Poczucie pobudzenia możliwe jest m.in. dzięki kofeinie. Jej obecność, w tak popularnych napojach, jak kawa, herbata i napoje energetyzujące powoduje, że kofeinę spożywa codziennie około 90% populacji osób dorosłych. Substancja ta od lat stanowi przedmiot wielu dyskusji na temat jej wpływu na organizm człowieka. Dlatego też członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biomarkery w Diagnostyce Medycznej badają wpływ kofeiny zawartej w kawie na wartości wybranych markerów diagnostycznych obecnych w ludzkiej surowicy i zapraszają do podróży po laboratorium medycznym połączonej z edukacyjną prezentacją na temat badanych zależności. Chcesz poznać dwa oblicza kofeiny? Dołącz do DFN!” Kamil Rodak (UMW)

Kryminalne zagadki natury, czyli skąd wiadomo i jak to zbadano – „Środowisko to wszystko co nas otacza. Powietrze, woda, gleba bezustannie oddziaływają na siebie sprawiając, że wokół nas jest mnóstwo „odcisków palców natury”, z których naukowcy odczytują przeszłość, teraźniejszość, a nawet przewidują przyszłość. Przedstawimy Państwu najnowsze narzędzia detekcji „odcisków palców” natury. Powiemy co, jak i do czego. Nawiążemy do seriali kryminalnych serii CSI. Opowiemy co jest kłamstwem, co jest prawdą, a co jest trikiem reżyserskim, który sprawia, że nauka jest tak prosta/trudna* (*niepotrzebne skreślić)… i tak intrygująca.”  dr inż. Paweł Mituła (UPWr)

Fizyka kwantowa okiem humanisty – „Co w fizyce kwantowej może zafascynować humanistę? Czy bez matematycznego aparatu pojęciowego jesteśmy w stanie cokolwiek z tego zrozumieć i nie zwariować? Pułapki i inspiracje. Krótka historia odkryć fizycznych i motywu fizyki kwantowej w kulturze.” Ścibor Szpak (UWr)

Cyrk fizyczny – „Cyrk fizyczny jest stałym elementem programu Festiwalu i od lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Celem imprezy jest popularyzacja fizyki poprzez pokazy doświadczeń fizycznych wraz z ich przystępnymi objaśnieniami. Podczas Cyrku prezentowane będą efektowne, zabawne i zaskakujące eksperymenty fizyczne. Warto podkreślić, że choć impreza odbywa się co roku, to program Cyrku jest zawsze inny. Więcej: http://zdw.ifd.uni.wroc.pl/index.php/popularyzacja/cyrk-fizyczny” mgr Artur Rokosa, dr Bartosz Strzelczyk (UWr)

Cykl Quizów międzypokoleniowych wiedzy o wrocławskich sportach – Quizy to cykl spotkań online z mieszkańcami Wrocławia i aglomeracji, które odbywają się w czasie rzeczywistym na platformie e-learningowej. W grze Quizy międzypokoleniowe mogą wziąć udział wszystkie osoby, które chcą spędzić miło czas z rodziną, sąsiadami, znajomymi. Jedynym warunkiem jest to, aby w jednej drużynie znajdowali się przedstawiciele dwóch pokoleń, np. dzieci-dziadkowie lub dzieci-rodzice, dzieci-rodzice-sąsiedzi, dzieci-rodzice-dziadkowie. Drużyny powinny być minimum dwuosobowe. Każdej drużynie, która się zakwalifikuje do gry, organizatorzy prześlą szczegółowe informacje i pomogą włączyć się do zabawy. Gra trwa około 1 godziny. Quizy to nie tylko wiedza, ale przede wszystkim umiejętność pracy w zespole z różnych obszarów. Wprowadzamy też ducha rywalizacji między zespołami, biorącymi udział w zabawie. 1. Rodzinko, w co grali mieszkańcy w Breslau? 35 pytań dotyczących sportu w przedwojennym Breslau: obiektów sportowych, drużyn, dyscyplin mających największą popularność (od Bractwa Kurkowego, przez kolarstwo torowe, do drużyn piłkarskich)” Marcin Janiszewski, Bogumiła Katkowska (WCRS)

Relaksacja z wykorzystaniem muzyki – sposoby na poprawę samopoczucia w czasie pandemii Covid-19 – „Podczas pandemii COVID-19 potrzebne są środki takie jak: izolacja, kwarantanna i dystans społeczny. Mogą one niekorzystnie wpływać na zdrowie psychiczne. Czynności, które można wykonywać w domu, mogą złagodzić konsekwencje izolacji i poprawić ogólne samopoczucie człowieka. Relaksacja z wykorzystaniem muzyki (zastosowana w domu w trakcie izolacji) stanowić może doskonały środek na radzenie sobie ze stresem wywołanym pandemią Covid-19 i wpłynąć na poprawę samopoczucia.” dr Katarzyna Turek (AMKL)

Projektowanie robotów przyszłości – „Czy można projektować roboty, czy roboty naprawdę potrafią komunikować się z człowiekiem, rozumieć go i wejść z nim w interakcje. Co jest ważne podczas projektowania robotów społecznych, O tym wszystkim opowiem podczas wykładu pt „Projektowanie robotów przyszłości”.” dr Krzysztof Kubasek (ASP)

Niesamowity Spider-Man i niesamowita nauka „Chcesz dowiedzieć się jak powstał Spider-Man i Shrek? Jak tworzona jest współcześnie animacja komputerowa? W sposób interaktywny pokażemy zastosowanie czterowymiarowych systemów analizy ruchu w biomechanice oraz przemyśle rozrywkowym. Przeprowadzimy pokaz analizy i zapisu ruchu z udziałem uczestników.” Bogdan Pietraszewski, Sławomir Winiarski, Artur Struzik, Amadeusz Bartoszek (AWF)

Mamy nadzieję, że wśród opisanych propozycji znajdziesz coś dla siebie. Wyszukiwarka pozwoli Ci na odnalezienie innych fascynujących spotkań z naturą w zależności od dziedziny nauki jaka cię interesuje.

BO

*cytowane opisy pochodzą od osób przygotowujących i prowadzących zajęcia