„SZARO, ALE BŁĘKIT” – PATRONAT DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

„SZARO, ALE BŁĘKIT” – PATRONAT DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

Miłośnicy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, jak wam wiadomo, zawsze cieszymy się z sukcesów osiąganych przez osoby zaangażowane w tworzenie naszego wydarzenia. Nie inaczej jest tym razem gdy dowiadujemy się, że p. Mateusz Chorążyczewski, autor wielu tekstów do gazetki „Na tropach wiedzy”, wydał swoją pierwszą książkę. Ksiażkę, którą Dolnośląski Festiwal Nauki objął Patronatem.

- nietota - dolnośląski festiwal nauki - dfn - chorazyczewski - szaro ale blekit - szaro ale błękit - chorążyczewski

„Szaro, ale błękit”, bo tak zatytułowane jest wydawnictwo, skupia się tematyką wokół wrocławskiego osiedla, którego „bohaterami są mieszkańcy: żyjące w świecie fantazji dzieci, nienadążający za zmianami staruszkowie, szukający swoich tożsamości trzydziesto- i czterdziestolatkowie, bezimienni właściciele psów, sklepikarze, bezdomni poszukiwacze złomu. Książkę można traktować jako powieść lub zbiór opowiadań. Bohaterem są także miejsca, w których rozgrywa się akcja. Piwnice pełne klamotów, mieszkania, osiedlowe sklepy oraz samo miasto stają się areną wydarzeń, wspomnień, zabawnych historii. Proza pełna poetyckiego opisu, ale również oryginalnych finałów historii, zaskakujących pomysłów. Niektóre fragmenty mają charakter filozoficznego rozważania z przymrużeniem oka o małym życiu osiedli, których w Polsce są tysiące. Każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie: dowie się, w jakim celu zorganizowano sekretne zebrania w garażu, jak wygląda nocne życie mieszkańców, pozna tajemnicę więzi starszych ludzi z kwiatami na balkonie, usłyszy, co mają do powiedzenia swoim właścicielom psy, przeczyta, co na osiedlu robią Policjanci z Miami, a także Diabeł i Baba Jaga.

Mateusz Chorążyczewski (ur. 1984) 

Jako nauczyciel języka polskiego we wrocławskiej podstawówce na co dzień zachęcam do czytania dobrych książek i podejmowania pierwszych prób pisarskich. Interesuje mnie literatura piękna i wschodnia myśl filozoficzna. W książkach i filmach cenię najbardziej poruszane z dystansem i humorem ważne tematy dotyczące zwykłych ludzi. Ukończyłem polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Wychowałem się na Krzykach, mieszkam na Muchoborze.

Więcej informacji znaleźć można na stronie autora. Gorąco zapraszamy i życzymy dalszych literackich sukcesów!

Książce patronuje także klub muzyczny Nietota.

PK