Dolnośląski Festiwal Nauki wciąż aktywny w Chinach

Dolnośląski Festiwal Nauki wciąż aktywny w Chinach

Doroczne spotkanie członków Światowej Sieci Festiwali Nauki

10. Konferencja Okrągłego Stołu

Pekin, 18 września 2023

Dolnośląski Festiwal Nauki od 2018 roku jest członkiem Światowej Sieci Festiwali Nauki (ŚSFN) – ang. Beijing Global Network of Science Festivals.

Członkowie Sieci zapraszani są  do aktywnego udziału (w ostatnich latach zdalnie) w dorocznych spotkaniach członków ŚSFN a także w Konferencjach Okrągłego Stołu (o tych konferencjach pisałam tutaj: www.festiwal.wroc.pl/2020/08/18/pekinski-miedzynarodowy-festiwal-nauki-iii-konferencja-okraglego-stolu/ ).

Dolnośląski Festiwal Nauki doceniany jest w Chinach za jego staż, rozmach, doświadczenie i bogaty program. W 2020 roku w periodyku „Newsletter” publikowanym przez BAST (Pekińskie Stowarzyszenie ds. Nauki i Technologii) znalazł się artykuł, w którym w imieniu DFN dzieliłam się pomysłami na kontynuowanie działalności popularyzacyjnej w trudnym czasie pandemii Covid-19.

18 września 2023 roku, w ramach Beijing International Week for Science Literacy odbyło się kolejne spotkanie członków ŚSFN oraz dziesiąta już Konferencja Okrągłego Stołu. Celem spotkania było dzielenie się najlepszymi doświadczeniami i sprawdzonymi praktykami, a jego zwieńczeniem była dyskusja na temat rozwoju współpracy pomiędzy członkami ŚSFN. Każdy uczestnik miał osiem minut na wypowiedź. Zaproszono 14 następujących członków Sieci (ze względu na trudność w precyzyjnym tłumaczeniu podaję ich oryginalne afiliacje):

1. William McQiu, President of ST Giant Films/NZPR Group LTD (Nowa Zelandia)

2. Ganigar Chen, Vice President of the National Science Museum Thailand (Tajlandia)

3. Knowledge Chikundi, Director of Africa Science Buskers Festival (Zimbabwe)

4. Krešimir Čanić, Advisor of Institute for Science Popularization (Chorwacja)

5. Amalina Harun, Senior Social Investment Advisor of Brunei Shell Petroleum Company Sdn. (Brunei)

6. Nur Karnina Karim, Head of Seria Energy Lab (Brunei)

7. Lee Song Choon, Director of KidsSTOP (Singapur)

8. Ana María Jaramillo-Escobar, Coordinator of the ‘Science Between Mountains’ project, EAFIT Children’s University (Kolumbia)

9. Shadrack Mkansi, Science Awareness Platforms Manager of SAASTA (Afryka Południowa)

10. Barbara Urszula Cader-Sroka, International Cooperation Coordinator of Lower Silesian Science Festival, University of Wroclaw (Polska)

11. Abdul Rauf, Founder and CEO of the Pakistan Science Club (Pakistan)

12. Dilrukshi Ranathunga, Principal Scientific Officer and Head of the Science Communication and Outreach Division of the NSF (Sri Lanka)

13. WU Yuan, Deputy Director of Beijing Science Center (Chiny)

14. Nikolai Zammit, Director of ESPLORA (Malta)

W spotkaniu ŚSFN i Konferencji uczestniczyłam zdalnie. Podczas swojego wystąpienia zaprezentowałam osiągnięcia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w zakresie popularyzacji nauki, podkreślając rolę  astronomii, jako że rok 2023 był rokiem obchodów 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

 Zwróciłam uwagę na to, że pomimo, iż przywołując postać Koperniku nawiązywałąm do czasów  bardzo odległych, to jednak pewien aspekt działalności astronoma jest ponadczasowy i aktualny. Mikołaj Kopernik wykazał się bowiem wielką odwagą prezentując innowacyjny i rewolucyjny wówczas pogląd na świat – pogląd, który podważał ugruntowane w ciągu stuleci przekonania głoszone przez uznane ówcześnie autorytety. Nowatorskie koncepcje współczesnych naukowców mogą także, podobnie jak kilkaset lat temu koncepcje Kopernika, spotkać się początkowo z krytyką środowiska, by po pewnym czasie uzyskać jego pełną akceptację. Bo to odwaga i konsekwencja są motorami postępu w nauce, czego wciąż aktualnym przykładem jest postawa Mikołaja Kopernika.

Poniżej przedstawiam slajdy z kilku prezentacji pokazanych podczas spotkania.

Maltańskie Interaktywne Centrum Nauki ESPLORA zaprasza do swej stacjonarnej siedziby, ale organizuje także wyjazdowe zajęcia warsztatowe na Malcie i na Gozo, o czym opowiadał Nikolai Zammit, dyrektor ESPLORY.

O misji oraz wizji rozwoju Centrum Nauki w Singapurze opowiadał Lee Song Choon. Nawet tak wspaniale rozwinięte centra nauki jak to wciąż potrzebują nowych pomysłów, by zachować atrakcyjność i świeżość, których oczekują ich goście.

Dilrukshi Ranathunge z Narodowej Fundacji Naukowej mówiła o polityce Sri Lanki, która sprzyja budowaniu społeczeństwa zaznajomionego z nauką i jej osiągnięciami. Sri Lanka z pewnością może czerpać z bogatego doświadczenia, jakie w tym zakresie ma wielu członków ŚŚFN.

Amalina Harun mówiła o synergii pomiędzy przemysłem i edukacją w Brunei. Nur Karnina Karim przedstawiła Seria Energy Lab – sztandarowy program firmy Brunei Shell Petroleum mający na celu wspieranie rozwoju nauk ścisłych w kraju poprzez, między innymi, popularyzację nauki i technologii.

W otwarciu Seria Energy Lab uczestniczył książę Haji Al-Muhtadee Billah, najstarszy syn sułtana Brunei i następca tronu.

Knowledge Chikundi z Zimbabwe ma na celu wspieranie młodych afrykańskich talentów i ich ambicji rozwoju w zakresie STEM. W latach 2016-2023 pomógł organizować pokazy naukowe, które zaangażowały ponad 300 000 dzieci i nauczycieli w Zimbabwe, Zambii, Malawi i Botswanie.

Uczestnicy spotkania Światowej Sieci Festiwali Nauki i dziesiątej Konferencji Okrągłego Stołu

(Pekin, 18 września 2023 r.)

Organizatorzy odwdzięczają się uczestnikom wszelkich spotkań i konferencji organizowanych przez BAST przesyłając im spersonalizowane podziękowania. Poniżej prezentuję podziękowanie, które w imieniu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przyjęłam we wrześniu 2023 r.

Barbara Cader-Sroka – Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora DFN ds. współpracy międzynarodowej