Spotkajmy się w… Jeleniej Górze (9-10.10)

Spotkajmy się w… Jeleniej Górze (9-10.10)

Stolica Karkonoszy Jelenia Góra to miasto, w którym nie tylko górscy pasjonaci znajdą moc atrakcji. Są tutaj liczne zamki, pałace, jeziora, tamy, punkty widokowe oraz muzea. Po raz czterdziesty plac Ratuszowy w Jeleniej Górze zamienił się w scenę teatralną. W lipcu na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych, gościły grupy teatralne z Polski, Ukrainy, Włoch i Czech. Firmy z Dolnego Śląska oraz z Kraju Libereckiego mają ścisłą współpracę i wymianę doświadczeń. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Okręgowa Izba Gospodarcza w Libercu współpracują od dawna przy wielu projektach.

Gościnna Jelenia Góra zaprasza sympatyków DFN do wysłuchania licznych różnotematycznych wykładów, warsztatów, dyskusji, a wśród nich m.in.:

Roboty przyszłości jak zmienią naszą rzeczywistość? – wykład inauguracyjny

Obecnie roboty przyszłości fascynują ludzi nauki. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom wiele prac związanych z produkcją będzie znacznie łatwiejsza. Czy gospodarka cyfrowa oparta na działaniu robotów to nasza świetlana przyszłość?

Wstąp na naukowe spotkania w Jeleniej Górze, posłuchaj o tym jak zmienia się nasza rzeczywistość?  Zapraszamy.

Moc energii w biologii

Metabolizm to ogół reakcji chemicznych i towarzyszących im przemian energetycznych zachodzących w każdej komórce. W szeregu przemian metabolicznych produkt jednej z reakcji często jest substratem następnej. Szlaki i cykle metaboliczne są najczęściej spotykanymi typami ciągów przemian. Biologiczna energia zgromadzona jest w postaci węglowodanów, tłuszczy i białek, uwalnia się na drodze utleniania biologicznego w procesie oddychania komórkowego.

O przemianach biologicznych w komórce, wiedzę Twoją uzupełnią warsztaty Moc energii w komórce.

Sztuczna inteligencja (AI) a człowiek – współpraca czy konkurencja na rynku pracy?

„Sztuczna inteligencja” – artificial intelligence określa aplikacje wykonujące złożone zadania, takie jak na przykład komunikacja online z klientami czy gra w szachy, które kiedyś wymagały udziału ludzi. Coraz szybszy rozwój sztucznej inteligencji zwiastuje nie tylko rewolucyjne zmiany dla naszego społeczeństwa, ale także równie wielkie dla prowadzenia i zarządzania biznesem. Codzienne funkcjonowanie firmy i biura coraz bardziej zmienia się pod wpływem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

Czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzkość? W jaki sposób uczy się sztuczna inteligencja? Przyjdź, posłuchaj czy Al – artificial intelligence   to prawdziwy zawrót głowy?

Niewolnicy dopaminy – jak nie dać się uwięzić w uzależnieniu od komputera i telefonu

Uzależnienie od sieci internetowej, telefonu  polega na niekontrolowanym korzystaniu z komputera, z Internetu w sposób, który powoduje szkody w sferze psychicznej, społecznej, ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń. Grupą najbardziej podatną na wpływ nowoczesnej technologii jest grupa ludzi młodych, którzy od najmłodszych lat posługują się komputerem. Interesujący wykład o silnym uzależnieniu, agresji w chwili braku dostępu do komputera lub innych urządzeń elektronicznych poprowadzi terapeuta i psycholog.

Broń nieśmiercionośna – narzędzie bezpieczeństwa czy tortur?

Broń nieśmiercionośna to broń konstrukcyjnie przystosowana do obezwładniania osób bez powodowania ich śmierci, względnie trwałych obrażeń i uszkodzeń. Wzrastające zastosowanie środków obezwładniających przez służby mundurowe powinno mieć  pozytywny wpływ na działania zmierzające w kierunku zapewnienia bezpieczeństwo Państwa i jego obywateli. Warsztat, dyskusja Broń nieśmiercionośna – narzędzie bezpieczeństwa czy tortur? na pewno skłoni do refleksji czy jej zastosowanie zdecydowanie wpłynie na nasze  bezpieczeństwo, czy może stanie się narzędziem w rękach przestępców i terrorystów?

Energetyka co nas czeka?

Wzrastający poziom życia społeczeństwa powoduje coraz większe zużycie energii. Rozwój energetyki odnawialnej powinien być jednym z istotnych celów polityki państwa. Zielone technologie zdecydowanie przodują we wszystkich aspektach porównawczej oceny różnych sposobów wytwarzania energii – ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. 

Energia odnawialna może stanowić istotny element bilansu energetycznego województw, powiatów, gmin, co zależy nie tylko od jej dostępności na danym obszarze, ale i od zastosowanej technologii jej pozyskiwania i przetwarzania, metody jej wykorzystania.

Konieczność odejścia od kopalin i budowy energetyki jądrowej to jedno z najważniejszych zadań teraz i w przyszłości.

Escape room – czas to pieniądz

Powtarzaną do znudzenia maksymę „czas to pieniądz” wypowiedział jako pierwszy (po angielsku) Benjamin Franklin.  Powiedzenie to znaczy, że każdą godzinę, którą stracimy na leniuchowaniu, możemy zamienić na pieniądze.

Należy przyznać, czas jest wartościowy, tracąc go traci się pieniądze, które by się wtedy zarobiło.

Podczas wykładu, warsztatu  Escape room – czas to pieniądz, zagadki, zadania do rozwiązania o róźnym poziomie trudności, będą dotyczyły zagadnień  z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości.

Sztuka podejmowania decyzji, warsztaty komputerowe dla bystrzaków

Sieć komputerowa jest złożonym systemem połączonych ze sobą urządzeń, umożliwiających wymianę informacji i zasobów. Podczas warsztatów komputerowych uczestnik dowie się jak wykorzystać narzędzie Solver do podejmowania optymalnych decyzji. Należy zaznaczyć fakt, za pomocą dodatku Solver można ustalić maksymalną lub minimalną wartość określonej komórki przez zmianę innych komórek. Udział w warsztatach komputerowych ułatwi uczestnikom sztukę podejmowania decyzji korzystając z komputera.

Program DFN w Jeleniej Górze możesz poznać tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho – Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora DFN ds. regionu