Spotkajmy się w… Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesiu, Szczytnej (Ziemia Kłodzka 5-6.10)

Spotkajmy się w… Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesiu, Szczytnej (Ziemia Kłodzka 5-6.10)

Ziemia Kłodzka jest jednym z piękniejszych regionów Polski – teren dawnego hrabstwa kłodzkiego, dziś powiatu kłodzkiego, położony na południu Polski, w Sudetach, otoczony przez liczne pasma górskie. Region ten jest krainą śródgórską, miejscem niezwykle pięknym i charakterystycznym. Jest przebogaty architektonicznie, historycznie i przyrodniczo.

Wśród propozycji popularnonaukowych znalazły się między innymi:

Sekrety gwiazd i wielkiego wybuchu – wykład inauguracyjny

Naukowcy opisują Wielki wybuch  jako moment, w którym nieskończenie gęsty punkt – tak zwana osobliwość – zaczął się rozpadać i rozszerzać, wprawiając w ruch elementarne prawa fizyki i procesy powstawania cząsteczek. Proces tworzenia się galaktyk i planet trwał kolejne miliony lat. Na wykładzie zaprezentowane zostaną skutki „wielkiego wybuchu” oraz powstanie gwiazd we Wszechświecie. Zapowiada się ciekawy wykład.

Zapraszamy, posłuchaj o niesamowitym obiekcie we wszechświecie – kometach, planetoidach w układzie słonecznym oraz o rozszerzaniu się wszechświata.

Odgłosy lasu

Naturalny las jest najbardziej złożonym i najtrwalszym ekosystemem lądowym. Większość lasów w Polsce to lasy pochodzenia sztucznego, wyhodowane przez człowieka. W parkach i lasach można usłyszeć śpiewające sikory, kowaliki, pełzacze czy kosy. W niektórych miejscach koncertują szpaki. Świerszczak to jeden z tych ptaków, którego łatwiej rozpoznać po śpiewie, aniżeli po wyglądzie. Jego śpiew w żaden sposób nie przypomina śpiewu ptaka, a raczej cykanie świerszcza czy pasikonika. W lesie można spotkać bardzo wiele przeróżnych zwierząt. Sarny jelenie, dziki, łosie, wilki, lisy, zające, mrówki, dzięcioły – to te najbardziej znane. Zwierzęta mieszkające w lesie są dzikie i niebezpieczne dla człowieka.

Zajęcia podczas warsztatu Odgłosy lasu polegać będą na rozpoznawaniu przy pomocy tematycznych tablic  dydaktycznych zwierząt. Dla najaktywniejszych słuchaczy czeka specjalna nagroda.

Gwiazdy neutronowe, fale grawitacyjne i promieniowanie kosmiczne w projekcie CREDO

Przez tysiące lat Galaktyka traktowana była jako obłok, ale już w starożytnej Grecji pojawiały się poglądy, że jest to zbiorowisko gwiazd położonych bardzo blisko siebie. Stopniowo dochodzono do wniosku, że Galaktyki mogą mieć różną budowę i kształty.  W skład Galaktyki wchodzą nie tylko gwiazdy, ale również obiekty jak: mgławice gazowe i pyłowe, gromady otwarte i kuliste gwiazd, super masywna czarna dziura w centrum.

Organizatorzy spotkania zapraszają, dowiesz się również o międzynarodowym projekcie CREDO – Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory, którego celem m.in. jest poszukiwanie ciemnej materii oraz badanie natury czasoprzestrzeni.

Origami matematyczne

Origami matematyczne to tradycyjna sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX wieku ustalono, że w procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. Origami jest to ciekawa metoda wspierająca rozwój dziecka. Zajęcia Origami matematyczne polegają na składaniu kolorowych kwadratów, prostokątów w różnej wielkości, a następnie formowanie ich w bryły matematyczne i inne modele.

Obecnie origami nabrało zupełnie nowego znaczenia, jest wykorzystywane jako rozwiązanie dla wielu zastosowań w inżynierii, technologii i medycynie. Zapraszamy, poznaj sztukę składania papieru.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej  to jedyne w Polsce muzeum,  w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Kolekcję tworzą również zbiory opakowań zapałek i etykietek zagranicznych z różnych krajów (Chin i Japonii) oraz cenny zbiór polskich etykietek zapałczanych od najstarszych do współczesnych czasów. Od 2001 roku muzeum wydaje rocznik  Zeszyty Muzeum Filumenistycznego, w którym publikowane są artykuły o tematyce filumenistycznej.

Formy ochrony przyrody na Dolnym Śląsku

Wśród najważniejszych form ochrony przyrody należy wymienić parki narodowe (Karkonoski i Gór Stołowych), użytki ekologiczne, sieć Natura 2000 i liczne pomniki przyrody. Obszary Natura 2000 powstają we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000. 

Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu zaprasza na wykład i dyskusję. Na terenie Dolnego Śląska przynajmniej jedna trzecia powierzchni objęta jest jedną z form ochrony przyrody, poznaj chociaż niektóre z nich.

Spotkanie z członkami rodzin odznaczonych tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Kapituła instytutu pamięci Jad Waszem przyznaje wyróżnienie osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej. Zapraszamy na wykład/dyskusję…

Sowy Polskie i ich czynna ochrona

Wszystkie sowy objęte są ochroną ścisłą, w przypadku puchacza, ochronione są również miejsca jego rozrodu. Spośród wymienionych gatunków, zalatującymi do nas od czasu do czasu są: sowa śnieżna, sowa jarzębata, syczek i puszczyk mszarny. Stowarzyszenie Ochrony Sów,  przyrodnicza pozarządowa organizacja działa w Polsce prężnie. Jej celem jest ochrona zwierząt, ich siedlisk i dziedzictwa przyrodniczego, koordynowanie i prowadzenie działań na rzecz ochrony ptaków ze szczególnym uwzględnieniem sów. 

Serdecznie zapraszamy na  wykład Sowy Polskie i ich ochrona, dowiesz się o tym, że najczęściej stosowanym w Polsce rozwiązaniem w ochronie tego gatunku  jest wywieszanie skrzynek i platform lęgowych. 

Jeż nasz kolczasty przyjaciel

Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce. Jego wierzch pokrywają szarobrunatne kolce, a brzuch biało-szare futerko. W Polsce występuje jeż europejski i wschodni. Jeże skrzyżowane pochodzą z Afryki. Środowisko naturalne jeży to sawanny i stepy oraz trawiaste równiny. Jesienią jeże bardzo intensywnie żerują, gromadzą tłuszcz potrzebny do przeżycia zimy. Dziennie potrafią zjeść nawet 150 g ślimaków, szarańczaków, jaszczurek i chrząszczy.

Festiwalowy gościu przyjdź na spotkanie z pracownikiem Ośrodka rehabilitacji jeży w Bystrzycy Kłodzkiej panem Jerzym Garą.

Wielcy ludzie żyli w brudzie– krótka historia brudu

Ludzkie zmagania z brudem są powiązane ze stanem wiedzy, kulturą, a nawet gospodarką. Na przestrzeni dziejów zmieniały się poglądy na brud. Instytucje państwowe, autorytety moralne różnie podchodziły do dbania o higienę osobistą. Większość społeczności uważa, że aż do XX wieku woda i kąpiele nie były popularne u  naszych przodków. Dzieje brudu, jego zwalczania stanowią fascynującą część naszej kultury/obyczajów.

Warto zgłębić historię brudu, posłuchać  i o tym, że niektórzy ludzie mogą mieć obsesje i zaburzenie obsesyjno-kompulsywne związane z brudem.

Program Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w miejscowościach Ziemi Kłodzkiej znajdziecie tutaj.

prof. dr hab. inż. Jadwiga Sołoducho – Pełnomocniczka Środowiskowego Koordynatora DFN ds. regionu