Nauki teologiczne

Nauki teologiczne

„Nauki teologiczne” to unikalny panel na Dolnośląskim Festiwalu Nauki, który zwraca uwagę na głębokie i nierzadko skomplikowane kwestie duchowe i religijne. Na przekór niektórym dziedzinom nauki, które skupiają się na badaniu fizycznego świata, nauki teologiczne zanurzają się w wymiarach transcendentalnych i zrozumieniu boskości. Ten panel jest okazją do zgłębienia wiedzy na temat tego, jak różne systemy wierzeń wpływają na naszą kulturę, zachowanie i społeczeństwo.

Na XXVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki, zyskacie możliwość uczestnictwa w trzech różnorodnych wydarzeniach z zakresu teologii. Chcielibyście odkryć więcej na temat związku między nauką a wiarą, albo jak różne koncepcje Boga wpływają na ludzkie społeczeństwa i kultury? To właśnie panel dla Was!

W ramach tego Panelu możecie uczestniczyć w imprezach edukacyjnych takich jak:

  • Kopernik była kobietą?” – Kopernik był mężczyzną, ale co by było gdyby był kobietą? Kultowe zdanie „Kopernik była kobietą” od lat rozpoczyna dyskusję wokół pytań o rolę kobiet w świecie odkryć i kluczowych prac naukowych. Prowadząca proponuję dyskusję nt. czy kobiety mają coś do powiedzenia w teologii…  
  • Dante Alighieri – renesansowy heretyk” – Prowadzący w formie wykładu poruszy kwestie sporu Dantego z papieżami, jego krytyki ówczesnego Kościoła zawartej w „Boskiej komedii”, trafienia tegoż dzieła na Indeks oraz współczesnej rehabilitacji florenckiego poety.
  • Czy nauki przyrodnicze mogą zastąpić religię? Odpowiedź Alistera McGratha” – Prowadzący przedstawi słuchaczom różne modele relacji nauka-religia. Wyjaśni, co oznacza pojęcie ancilla theologiae i poda historyczne oraz współczesne przykłady. Następnie omówi propozycję A. McGratha, żeby to nauki przyrodnicze były ancillae theologiae.

Serdecznie zapraszamy!

Pełen wykaz wydarzeń z tego panelu znajdziecie TUTAJ!