Nauki ścisłe i przyrodnicze

Nauki ścisłe i przyrodnicze

„Nauki ścisłe i przyrodnicze” to fascynujący panel na Dolnośląskim Festiwalu Nauki, który pozwala na zrozumienie, jak nauka odkrywa tajemnice natury i wszechświata. W przeciwieństwie do nauk inżynieryjno-technicznych, które skupiają się na praktycznym zastosowaniu wiedzy naukowej do rozwiązywania problemów i tworzenia nowych technologii, nauki ścisłe i przyrodnicze skupiają się na badaniu fundamentalnych praw natury i wszechświata.

Panel „Nauki ścisłe i przyrodnicze” to okazja do zrozumienia, jak nauka pomaga nam odkrywać
i zrozumieć złożone procesy i zjawiska, które kształtują nasz świat, od mikroskopijnych cząstek atomowych po ogromne galaktyki we wszechświecie. To tutaj odkrywamy, jak nauka pomaga nam zrozumieć, jak działa natura, jak ewoluują gatunki, jak powstają góry, jak zmienia się klimat i jakie są fundamentalne prawa rządzące wszechświatem.

Zapraszamy do odkrywania fascynującego świata nauk ścisłych i przyrodniczych, gdzie nauka spotyka się z naturą, a odkrycia naukowe pomagają nam zrozumieć i docenić złożoność i piękno naszego świata.

W ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2023 możecie uczestniczyć w takich zajęciach jak:

  • Kiermasz Fizyczny” to zbiór doświadczeń i demonstracji, na których będzie można zobaczyć m.in. śrubę Archimedesa, kołyskę Newtona, koło Maxwella, pobawić się lewitującą kolejką, jak również przyjrzeć się z bliska kraterom na Księżycu. Fizyka na wyciągnięcie ręki!
  • Wykład „Odlotowa chemia” wprowadzi nas w fascynujący świat eksperymentów chemicznych. Gwarantujemy widowiskowe i spektakularne doświadczenia wzbogacone
    o wyczerpujący i merytoryczny wykład. Odlećcie z nami!
  • Molekularne nożyczki” to zajęcia, na których uczestnicy poznają właściwości kwasów nukleinowych,  dowiedzą się czym jest DNA plazmidowe, poznają techniki izolacji oraz detekcji materiału genetycznego DNA. Ponadto będziecie mieli okazję własnoręcznie wyizolować DNA plazmidowe z bakterii i poddać materiał trawieniu z zastosowaniem enzymów restrykcyjnych. Macie szansę poczuć się prawdziwymi naukowcami!
  • Wykład „Astronomiczne dziwactwa, czyli «a co by było, gdyby… ?»”  poruszy zagadnienia, które filozofom i astronomom się nie śniły! Jak wygląda grawitacja na płaskiej ziemi? Co by się stało gdyby w układzie słonecznym nagle pojawiła się czarna dziura? Te i inne astronomiczne dziwactwa tylko na tym wykładzie!

„Nauka porusza!”, więc czas wyruszyć w kosmos!

Pełen wykaz wydarzeń z tego panelu znajdziecie TUTAJ!