Nauki inżynieryjno-techniczne

Nauki inżynieryjno-techniczne

„Nauki inżynieryjno-techniczne” to kolejny fascynujący panel na XXVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki, który podkreśla znaczenie inżynierii i technologii w naszym codziennym życiu. W odróżnieniu od innych dziedzin, nauki inżynieryjno-techniczne koncentrują się na praktycznym zastosowaniu wiedzy naukowej do rozwiązywania konkretnych problemów i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Ten panel stanowi doskonałą okazję do odkrycia, jak inżynieria i technologia poruszają nasz świat, kształtują naszą rzeczywistość i wpływają na naszą przyszłość.

Dla każdego umysłu ścisłego, który woli konkret ponad abstrakcję, jest to panel doskonały.  Na Festiwalu prezentujemy ponad sto dziesięć zajęć popularnonaukowych, które przedstawiają współczesne dokonania i ciekawostki związane z naukami inżynieryjno-technicznymi. Oto niektóre z nich:

  • Chemiczne zoo” – pokaz laboratoryjny w ramach którego pokazane zostaną zjawiska fizykochemiczne takie jak dyfuzja, rozpuszczanie czy cementacja zachodzące w roztworach wodnych;
  • Jak wyczarować miasto?” – warsztaty dla dzieci, na których Uczestnicy zapoznają się pracą architekta i urbanisty oraz  będą mogli samodzielnie modelować elementy miasta w różnych skalach;
  • Nieskończony wszechświat, czy pączek z dziurką?” – Jak wielki jest Wszechświat? Jak pokonać ogromne odległości w przestrzeni międzygwiezdnej? Może Wszechświat jest zakrzywiony i nie będziemy musieli długo podróżować przez jego pustkę? Na tych warsztatach uczestnicy będą mogli sami skonstruować nieskończony wszechświat i zapoznać się z jego topologią!
  • Fascynujący świat nanocząstek” to pokaz laboratoryjny, na którym uczestnicy zapoznają się z podstawami nanotechnologii, a także będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzić syntezę i charakteryzację nanocząstek. Brzmi intrygująco, prawda?

To ledwie cztery przykłady zajęć z ponad stu, które zaprezentujemy Wam na panelu „nauki inżynieryjno-techniczne”. To nawet nie jest czubek naukowej góry lodowej!

Pełen wykaz wydarzeń z tego panelu znajdziecie TUTAJ!