Krew smoka, toksyczne zagadki, a może wieczorna lekcja anatomii?  UMW na Dolnośląskim Festiwalu Nauki z rekordową liczbą atrakcji

Krew smoka, toksyczne zagadki, a może wieczorna lekcja anatomii?  UMW na Dolnośląskim Festiwalu Nauki z rekordową liczbą atrakcji

Wykłady, laboratoria, warsztaty, pokazy, wystawy, a nawet parzenie ziółek – ponad 180 wydarzeń przygotowali wykładowcy, studenci i doktoranci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki. Nasza uczelnia będzie też gospodarzem „Miasteczka Naukowego”, rozpoczynającego XXVI edycję festiwalu, gdzie zorganizuje przeszło 40 atrakcji, związanych m.in.
z promocją zdrowia i udzielaniem pierwszej pomocy.

– Zaangażowanie naszych pracowników i studentów w organizację festiwalowych wydarzeń było w tym roku rekordowe – mówi dr hab. Maria Wesołowska, koordynator uczelniany DFN. – W żadnej z poprzednich edycji nie mieliśmy aż tylu propozycji i świetnych pomysłów. Cieszy też różnorodność tematyczna. Dziękuję wszystkim za to zaangażowanie i za chęć popularyzacji wiedzy.

Będzie ciekawie, a wybór trudny.  Bogaty program przygotowali diagności laboratoryjni UMW. Co się bada w laboratorium medycznym, na czy polega obrazowanie molekularne, co pływa we krwi i po co, jak ciężką prace wykonują nerki, jak się wykrywa substancje psychoaktywne – to tylko niektóre z tematów „laboratoryjnych”, jakie z pewnością zainteresują młodych i nieco starszych uczestników.

Na DFN nie mogło zabraknąć Muzeum Farmacji UMW, w którym aż kipi od ciekawostek związanych z dawną medycyną. Tym razem słuchacze poznają sekrety ziołolecznictwa oraz nadnaturalne moce grzybów, w oparciu o ludowe bajki czy klasykę literatury dla dzieci „Alicję w krainie czarów”. Dowiedzą się też o składnikach leków sprzed wieków, takich jak np. róg jednorożca i krew smoka.  

Dolnośląski Festiwal Nauki to dla uczelni medycznej doskonała okazja do promocji zdrowia i właściwego stylu życia, które są ze sobą nierozłącznie związane. Przedstawiciele UMW wyjaśnią, dlaczego otyłość jest epidemią XXI wieku, jaki jest związek ze spożyciem cukru a chorobami cywilizacyjnymi, na czym polega dieta planetarna, jakie są konsekwencje palenia tytoniu i ogólnie jak być „fit”. Będzie można odbyć wirtualną podróż przez ludzkie łożysko i wieczorną lekcję anatomii.  „Stop the Bleed” – szkolenie z technik tamowania krwawień zagrażających życiu oraz pierwsza pomoc w sytuacjach krytycznych – to z kolei propozycje Centrum Symulacji Medycznej UMW. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMW zaprosi na trening obwodowy i do gry w piłkę nożną, a biochemicy pomogą młodym detektywom tropić toksyczne zagadki. To tylko kilka przykładów festiwalowej oferty Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Hasło tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki brzmi „Nauka porusza!”, co jest nawiązaniem do obchodzonego Roku Mikołaja Kopernika. Wrocławska edycja DFN potrwa od 16 do 22 września. Kalendarz imprezy tradycyjnie będzie wypełniony licznymi atrakcjami.

Miasteczko Naukowe (dawny Park Wiedzy) stanie w budynku Wydziału Farmaceutycznego UMW przy ul. Borowskiej 211 i będzie czynne w godz. 10.00-16.00. W tym czasie odbędzie się ponad 40 wykładów i warsztatów, z czego połowę przygotował UMW – w tym imprezy związane m.in. z promocją zdrowia (Studium Wychowania Fizycznego i Sportu) oraz udzielaniem pierwszej pomocy (Centrum Symulacji Medycznej oraz Katedra Ratownictwa Medycznego UMW). Honorowy patronat nad uroczystą inauguracją festiwalu objął rektor UMW prof. Piotr Ponikowski.

Dodatkowo w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, 22 września odbędzie się wrocławska edycja międzynarodowego konkursu Falling Walls Lab, adresowanego do młodych naukowców. Każdy z nich będzie miał trzy minuty, aby zaprezentować wyniki swoich prac/badań. Zwycięzcy wezmą udział w finale, który odbędzie się w Berlinie.

Wszystkie imprezy Uniwersytetu Medycznego znajdziesz dzięki wyszukiwarce!