Spotkajmy się w Głogowie 6-7 października

Spotkajmy się w Głogowie 6-7 października

Głogów zachwyca walorami przyrodniczymi, które stanowią szata roślinna i zwierzęca, gleby, wody i urozmaicony krajobraz. Jakość środowiska wpływa znacząco na samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców.

Przemysł miedziowy posiada nadal największe znaczenie dla gospodarki i struktury zatrudnienia. W subregionie dominują kopalnie, na terenie Głogowa znajduje się Huta Miedzi Głogów, będąca jednym z największych na świecie zakładów produkujących miedź, a srebro – największym w Europie.

Wyczekiwany festiwalowy gościu zapraszamy na naukowe, festiwalowe „figle”. Czeka na Ciebie dużo atrakcyjnych tematów.

Fun z nauki – doświadczenia

Empiryzm, greckie émpeiros – doświadczony to kierunek w teorii poznania wywodzący poznanie ludzkie z doświadczenia zmysłowego, zewnętrznego lub wewnętrznego. Czy istnieje ciekawy sposób poznania niż doświadczenie? Czy nie chcemy rozumieć świata, który nas otacza? Fun z nauki to ciekawe doświadczenia, dzięki którym potwierdzimy różne zjawiska fizyczne obserwowane wokół nas na co dzień. Nie trzeba mieć doktoratu z fizyki, żeby zrozumieć lepiej rzeczywistość. Z pomocą wykładowcy nawet proste zjawiska mogą okazać się fascynujące.

Jak mózg uzależnia się od cukru?

Cukier jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną i najczęściej spożywaną substancją na świecie. Cukier coraz częściej nazywany jest „białą śmiercią”, białą trucizną, słodką trucizną. WHO zaleca orientacyjnie, aby udział cukru dodanego w diecie nie był większy niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Kiedy i jak to się stało, że cukier w różnej postaci zdominował naszą dietę? Jakie są konsekwencje ciągłego spożywania cukru dla nas oraz następnych pokoleń? W trakcie wykładu Jak mózg uzależnia się od cukru? poznamy źródła cukru, produkty „zdrowe” a jednak zawierające duże ilości cukru oraz dowiemy się jak silnie uzależniającą siłę ma cukier, wpływając na nasze umysły i decydując o naszym zachowaniu.

Eliksir życia. O wodzie w naszym organizmie i środowisku

Woda jest składnikiem niezbędnym do życia każdego organizmu. Jest nośnikiem substancji odżywczych/elektrolitów/produktów przemiany materii. Tworzy środowisko dla procesów życiowych zachodzących w organizmie. Z wodą stykamy się codziennie, jest niezbędna do życia. Woda w morzach i oceanach kształtuje klimat na Ziemi. Chcesz dowiedzieć się skąd na Ziemi wzięła się woda? Czy kiedyś się skończy? Zapraszamy na wykład Eliksir życia. O wodzie w naszym organizmie i środowisku. Pamiętajmy, woda to prawdziwy skarb, wszyscy musimy o nią dbać, by trwało życie na Ziemi.

Lasy w obliczu zmian klimatu

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat obserwujemy występujące niepokojące zjawiska pogodowe i anomalie. Czy leśnicy mogą jakoś zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatu. Zmieniające się warunki klimatyczne odciskają swoje piętno na licznych gatunkach, w tym na drzewach, które decydują o fizjonomii ekosystemów leśnych. Przewidywany wpływ zmian klimatu na zbiorowiska leśne może znacząco wykraczać poza dzisiejsze możliwości poznania tego złożonego procesu. Zapraszamy, posłuchaj wykładu Lasy w obliczu zmian klimatu, dowiesz się co robimy i co możemy zrobić w lesie aby ograniczać te zmiany?

Śladami starożytnych cywilizacji

Starożytne cywilizacje to przede wszystkim cywilizacje starożytnych Greków, Rzymian, czy Egipcjan. Starożytne cywilizacje to socjologiczny i technologiczny know-how. Te cywilizacje to również np. cywilizacje Doliny Indusu, Aksum, Królestwo Greko-Baktryjskie, Królestwo Kusz i inne. Podczas warsztatów Śladami starożytnych cywilizacji uczniowie do 30 września wykonują tematyczną pracę plastyczną. W dniach 6-7 października odbędzie się wystawa tych samodzielnie wykonanych prac dowolną techniką. Temat pracy może przedstawiać np. budowle architektury rzymskiej lub greckiej, sławne postacie (bogów) lub scenki z mitologii. Zapraszamy, sprawdź swoje umiejętności plastyczne.

Pokaz projektowania autopilota w helikopterze

W trakcie pokazu zostanie zaprezentowana technika projektowania regulatora, który może być zastosowany do automatycznego sterowania helikopterem. Omówione zostanie zagadnienie modelowania układów dynamicznych przy użyciu elementów sztucznej inteligencji. Następnie zainteresowani pokazem zaznajomią się ze sposobem projektowania regulatorów jak również doborem ich parametrów. Spotkanie zakończy praktyczna implementacja dla laboratoryjnego układu dwóch wirników, mającego za zadanie odzwierciedlać zachowanie rzeczywistego helikoptera.

W.A. Mozart i jego finanse – życie celebryty w XVIII-wiecznym Wiedniu

Wolfgang Amadeus Mozart, kompozytor, wirtuoz gry na instrumentach, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki. W 18-wiecznym Wiedniu W.A. Mozart traktowany był jak celebryta. Wbrew powszechnej opinii, Mozart wcale nie należał do biednych mieszkańców Wiednia. Grupa naukowców z Austrii i Szwajcarii latami badała finanse Mozarta i doszła do nowych wniosków, słabym punktem Mozarta były finanse, które się go nie trzymały. O tym jak żył Mozart w Wiedniu dowiedzą się Państwo podczas wykładu W.A. Mozart i jego finanse – życie celebryty w XVIII-wiecznym Wiedniu.

Warsztaty z odlewnictwa / Wyścigi nanorobotów

Odlewnictwo to jedna z najstarszych sztuk wytwarzania części maszyn/lub przedmiotów przez wypełnianie ciekłym metalem odpowiednio przygotowanych form. Spotkanie Warsztaty z odlewnictwa / Wyścigi nanorobotów prezentują w skrócie proste możliwości odlewnictwa, których każdy może spróbować nie tylko w pracowni, ale również we własnym domu, tworząc efektowe dodatki i detale. XXI wiek to okres galopującego rozwoju przemysłu, z którego wyłania się kolejna rewolucja przemysłowa. Zastanawiamy się jaki będzie jej kolejny krok, jak będą wyglądały fabryki przyszłości. Wdrożenie nowych technologii i wprowadzenie przemysłu wytwórczego na kolejny poziom nie jest możliwe bez wykorzystania robotów. Nie dziwi więc fakt, że w sektorze produkcyjnym wykorzystuje się je w coraz większym stopniu. Robotyzacja dostępna na wyciągnięcie ręki wydaje się najbardziej prawdopodobną alternatywą. W ramach warsztatów Warsztaty z odlewnictwa/Wyścigi nanorobotów  zostaną zaprezentowane proste możliwości programowania mikroprocesorów oraz konkurencje z wykorzystaniem nanorobotów.

W SIECI uzależnienia

Uzależnienie od internetu to stosunkowo nowe zjawisko rozpowszechniania się dostępu do globalnej sieci oraz stałym wzrostem liczby jej użytkowników. Zjawisko to polega na niekontrolowanym korzystaniu z komputera/internetu w sposób, który powoduje szkody w sferze fizycznej/psychicznej/społecznej jak również ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń. Wykład W SIECI uzależnienia będzie dotyczył szeroko rozumianych uzależnień behawioralnych, które mają wpływ na niewywiązywanie się z obowiązków zawodowych/ rodzinnych/powodują marginalizację społeczną. Istotnym celem spotkania będzie zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń wynikających z uzależnień od telefonów, komputerów, itp. Wykładowca omówi działające mechanizmy, przyczyny oraz skutki tych uzależnień.

W krainie czerwonego złota. Archeologia na placu budowy Huty Miedzi Głogów

Podczas wykopaliskowych badań archeologicznych w Żukowicach przeprowadzonych w latach 1967-1972 szczególnie cenne okazały się odkrycia na pradziejowych cmentarzyskach kultury łużyckiej/lateńskiej i wczesnośredniowiecznych osadach. Ich wyniki wzbogaciły zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. „Historyczne” wyniki zostały między innymi wykorzystane w realizacji wystawy zatytułowanej W krainie czerwonego złota. Archeologia na placu budowy Huty Miedzi Głogów. Organizatorzy zapraszają na najnowszą wystawę przygotowaną w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. To niezwykle ciekawa ekspozycja. Posłuchaj o znaczeniu tych archeologicznych prac/badań.

Spektroskopia, czyli klucz do identyfikacji materii

Spektroskopia jest nauką badającą interakcję fal elektromagnetycznych z materią. Jedną z cech materii jest zdolność do odbijania bądź pochłaniania promieniowania elektromagnetycznego o różnych długościach fali, pozwala to identyfikację substancji, a także określenie jej składu. Na wykładzie zostaną przedstawione poszczególne rodzaje spektroskopii oraz omówiona zostanie budowa prostego spektroskopu, który można wykonać z łatwo dostępnych materiałów.

Umundurowanie i wyposażenie żołnierzy piechoty we wrześniu 1939 roku – lekcja żywej historii

Wyposażenie i umundurowanie żołnierza jest zawsze ściśle określone w regulaminie. W roku 1939 polski szeregowiec posiadał menażkę/manierkę/skórzany pas z ładownicami i niezbędnik (połączone ze sobą widelec i łyżka). Ponadto żołnierz otrzymywał polową łopatkę i maskę gazową. Oficerowie otrzymywali pas wyposażony w skórzaną koalicyjkę, lornetkę, torbę – raportówkę, mapnik i gwizdek. Sanitariusze nosili charakterystyczne torby z czerwonym krzyżem. Bardzo ważny w wyposażeniu był polski orzełek oraz napierśnik z wytłoczonymi danymi żołnierza. Prelegent wykładu Umundurowanie i wyposażenie żołnierzy piechoty we wrześniu 1939 roku – lekcja żywej historii należący do grupy rekonstrukcyjnej, zaprezentuje elementy uzbrojenia (repliki) i wyposażenia żołnierzy piechoty Wojska Polskiego, Wehrmachtu i Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku.

To tylko niektóre z zaplanowanych propozycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Głogowie. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

Profesor Jadwiga Sołoducho

Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu