Spotkajmy się w Bolesławcu 5-7 października

Spotkajmy się w Bolesławcu 5-7 października

Bolesławieckie zakłady ceramiczne są jednym z największych producentów ceramiki stołowej ręcznie formowanej i ręcznie zdobionej unikalną techniką stempelkową. Oryginalna ceramika światowej sławy z Bolesławca to piękna „wizytówka” Regionu.

Miasto, w którym w sierpniu odbyło się jedno z najbarwniejszych atrakcji Bolesławieckiego Święta Ceramiki 2022 zaprasza na jubileuszowe festiwalowe spotkania.

Festiwal w mieście otworzy wykład o negatywnych skutkach zmian klimatu, Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu, które nastąpią szybciej niż prognozowano. Ze specjalnego raportu naukowego ONZ wynika, że tylko wyhamowanie ocieplenia poniżej 1.5ºC daje gwarancję, że jakość życia ludzi oraz świat, który znamy będzie uratowany. Wszystkie kraje świata muszą podjąć wspólne działania, aby do 2050 roku stać się zupełnie neutralne klimatycznie. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest obniżenie globalnego poziomu emisji gazów cieplarnianych o połowę do roku 2030 roku. Musimy się jak najszybciej uniezależnić od paliw kopalnych. Inaczej część terenów naturalnych (np. rafy koralowe i regiony polarne) – zniknie na zawsze. Czy widmo głodu przemówi silniej niż argumenty kryzysu klimatycznego? Zapraszamy, dowiedz się, co UE robi, aby złagodzić zmianę klimatu i oczywiście przystosować się do niej.

Arktyka oczami geologa

Jeśli masz w sobie duszę podróżnika i interesuje Ciebie historia Ziemi, to wykład Arktyka oczami geologa jest dla ciebie. W trakcie wykładu przybliżona zostanie praca geologa za kołem podbiegunowym, a więc mieszkania w namiotach wśród reniferów i niedźwiedzi polarnych. Dowiecie się między innymi czym różni się obozowanie w północnej  Skandynawii od obozowania na Spitsbergenie?, czy w XXI wieku wciąż mamy na mapach „białe plamy”?, jak rodzą się i umierają oceany? Po wykładzie Arktyka oczami geologa istnieje możliwość obejrzenia minerałów i skał ze Skandynawii i Spitsbergenu.

Jak żyć i jak się uczyć, żeby się nauczyć

Jednym z nas uczenie przychodzi łatwiej, innym przysparza trochę  zmartwień. Uczenie się większość z nas opisze jako „przyswajanie” pewnych informacji. Nawet nie przypuszczamy jak skomplikowane mechanizmy molekularne uaktywniane są w trakcie tego procesu. Związek miedzy pamięcią długotrwałą a krótkotrwałą nie został do końca wyjaśniony. Podczas wykładu zostaną przedstawione mechanizmy molekularne uczenia się i tworzenia pamięci, a także ich związek ze stylem życia i metodami uczenia się.

Tajemnicze wirusy Ebola i Marburg

Szczepionki i leki przeciwwirusowe pomogły powstrzymać rozprzestrzenianie się wielu chorób wirusowych. Wirus Ebola i pokrewny wirus Marburg zostały opisane jako wirusy powodujące gorączki krwotoczne o bardzo ciężkim przebiegu. Dużo wirusów w ostatnich dekadach zbierało śmiertelne żniwo. Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi albo tkanką zakażonych ludzi lub zwierząt. Pocieszająca jest informacja, że udało się opracować szczepionkę, która w znacznym stopniu zabezpiecza przed zachorowaniem. Należy zauważyć, że koronawirus, który dotarł na każdy kontynent, ma niższy wskaźnik śmiertelności niż na przykład Ebola. Organizatorzy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zapraszają na wykład Tajemnicze wirusy Ebola i Marburg.

Genetyka zła – czy usposobienie zapisane jest w genach?

Zastanawiamy się czy osobowość mamy zapisaną w genach? Rodzice zastanawiają się, po kim ich dziecko odziedziczy charakter. Czy geny decydują o osobowości? Okazuje się, że nauka ma na to kilka odpowiedzi. Czynniki środowiskowe odgrywają dużą rolę w rozwoju osobowości. Identyczne bliźniaki wychowane osobno okazały się podobne pod względem osobowości. Uważa się, że istnieje pięć cech, które mają związek z osobowością i są dziedziczone. To ekstrawersja, neurotyczność, ugodowość, sumienność i otwartość. W trakcie wykładu dowiesz się o genetycznych uwarunkowaniach zachorowań ludzkich oraz występowaniu konkretnych cech osobowości. Przyjdź, posłuchaj wykładu Genetyka zła – czy usposobienie zapisane jest w genach?

Anna Przemyślidka? Co o śląskiej księżnej mówi nam jej pieczęć?

Księżna Anna Przemyślidka wydaje się być nieco zapomnianą postacią w XIII-wiecznej historii Śląska. Przez długi czas pozostawała w cieniu swojej ascetycznej teściowej, Jadwigi Śląskiej, ogłoszonej później świętą. Podczas wykładu – Anna Przemyślidka? Co o śląskiej księżnej mówi nam jej pieczęć? uczniowie dowiedzą się o życiu i działalności fundatorki klasztorów i dobrodziejki zakonów. Będzie równocześnie okazja do wprowadzenia słuchaczy w zagadnienia związane ze sfragistyką (sygillografią) – jedną z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem pieczęci jako źródeł historycznych. Spotkanie  zakończy mini konkurs z nagrodami.

Spektrum żywienia nastolatka

Zdrowe nawyki żywieniowe mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie i rozwój młodego organizmu. Budowanie nawyków żywieniowych zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. W diecie nastolatka około 15-20% kalorii powinno pochodzić z białka, nie może zabraknąć również produktów bogatych w wapń, który ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kości, a także drobiu, soi, roślin strączkowych, orzechów oraz jaj. Zapraszamy na spotkanie Spektrum żywienia nastolatka. Podczas wykładu młodzież dowie się między innymi dlaczego jedząc za mało można przytyć, jak również skąd czerpać wiedzę na temat żywienia, a co traktować jak fake news.

Jak mi się wydaje – warsztat z pisarką

Iwona Banach, polska pisarka i tłumaczka literatury pięknej, autorka komedii kryminalnych poprowadzi warsztat dla osób zainteresowanych tworzeniem literatury. Praktyczne rady jak konstruować fabułę, co należy robić aby znaleźć wydawcę i czego nie należy robić. Jak odnaleźć się na trudnym rynku wydawniczym? Chcesz dowiedzieć się również o tym czy bestseller jest bestsellerem i dlaczego?, „wstąp” na wykład Jak mi się wydaje – warsztat z pisarką.

To tylko niektóre z zaplanowanych propozycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bolesławcu. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

Profesor Jadwiga Sołoducho

Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu