Dolnośląski Festiwal Nauki online – a może wyjść z domu?

Dolnośląski Festiwal Nauki online – a może wyjść z domu?

Czy wersja zdalna Dolnośląskiego Festiwalu Nauki musi oznaczać siedzenie w domu przed komputerem? Otóż niekoniecznie! Choć wszystkie spotkania (z jednym wyjątkiem, o którym za chwilę) odbywają się w tym roku zdalnie, to jest możliwość udziału w nich w innych okolicznościach niż zamknięcie we własnym pokoju.

Pierwszą z propozycji jest Joga Kręgosłupa. Zachęcamy do wyjścia do ogrodu, parku, lasu i poćwiczenia jogi razem z Dolnośląskim Festiwalem Nauki.  „Zajęcia dedykowane są głównie osobom pracującym zdalnie oraz osobom na emeryturze. Celem zajęć jest regeneracja i odprężenie psychofizyczne. Uczestnicy poznają zestaw pozycji (asan) stosowanych w zapobieganiu dolegliwości kręgosłupa, które najczęściej spowodowane są długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Ostatnia część zajęć poświęcona zostanie regeneracji psychofizycznej z wykorzystaniem wybranych technik relaksacyjnych. Całość spotkania prowadzona jest przez fizjoterapeutkę, doświadczonego nauczyciela jogi.”  Katarzyna Bulińska (AWF)

Wrocław z pokładu kajaka to kolejna z propozycji, w której możecie wziąć udział w zaciszu własnego pokoju lub na łonie natury, siedząc na przykład nad Odrą, którą nasz prowadzący płynie. Zachęcamy do dowiedzenia miejsc pokazanych na filmie, a w przyszłym roku (jeśli sytuacja pozwoli) do pełnego udziału w jednym z kajaków. „Kilkugodzinna wycieczka kajakami turystycznymi z Parku Wschodniego rzeką Oławą do ujścia i Odrą w okolice Ostrowa Tumskiego i zakończenie koło Kładki Zwierzynieckiej.” mgr Wojciech Bigiel (AWF)

Nordic walking – wysłuchaj wykładu i działaj! Zapraszamy do zapoznania się z tą formą aktywności, które nie wymaga zakupu kosztownego sprzętu lub wysportowanego ciała. Aktywność fizyczna jest podstawą utrzymania zdrowia, a tę możemy uprawiać bez większych wyrzeczeń i w towarzystwie.  „Prezentacja najbardziej wszechstronnej formy aktywności fizyczno-ruchowej w odniesieniu do zmian w stylu życia współczesnych i przyszłych społeczeństw.” dr Tadeusz Niebudek (AWF)

„Wybierz się na spacer po kampusie XIX-wiecznych klinik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, odkryj ich historię i poznaj sławnych medyków Wrocławia. Quest historyczny to piesza gra miejska do samodzielnego przejścia w dowolnej chwili. Zachęcamy do udziału w pojedynkę lub w zespole 2-4 osobowym. Należy pobrać i wydrukować kartę gry ze strony: (zostanie podana w późniejszym terminie) Z kartą należy udać się na miejsce startu gry (przed główne wejście do Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej – ul. M. Curie-Skłodowskiej 66 Wrocław). Karta wskazuje gdzie należy się udać i jakie informacje zdobyć. Liczby zebrane we wszystkich punktach pozwolą odkryć współrzędne geograficzne miejsca docelowego. Zdjęcie z miejsca docelowego, zrobione według wytycznych z karty należy wysłać mailowo na adres marketing@umed.wroc.pl najpóźniej do ostatniego dnia trwania DFN we Wrocławiu. Dla osób, które poprawnie wykonają zadanie przewidziane są drobne nagrody. UWAGA! Gra nie wymaga wchodzenia do żadnych budynków. Ze względów epidemiologicznych i organizacyjnych prosimy się od tego powstrzymać. Jeśli chcesz podjąć prawdziwe wyzwanie i dobrze się bawić, zrezygnuj z używania internetu podczas questa”. Anna Tumidajewicz (UMW)

Obcowanie ze zwierzętami ma bardzo dobry wpływa na nasz stan emocjonalny i ogólnie pojęte zdrowie. Zapoznaj się z tym, co specjaliści mówią o Animaloterapii i relaksuj się na spacerze z psem, głaszcząc kota, a jeśli nie masz zwierząt to polecamy odwiedziny u znajomych lub adopcję z wrocławskiego schroniska. „Zwierzęta coraz częściej odgrywają istotną rolę, pomagając ludziom powrócić do zdrowia albo towarzysząc im w trudach rehabilitacji, leczenia. Stały się także nieocenionymi pomocnikami osób, których dotknęło inwalidztwo. Na czym polega rola zwierząt? Co powoduje, że terapia z ich udziałem staje się skuteczniejsza? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi”. dr inż. Maciej Dobrowolski, dr hab. inż. Magdalena Zatoń-Dobrowolska prof. uczelni (UPWr)

Korzystając z wolnej chwili np. podczas stania w kolejce lub na spacerze polecamy do odsłuchania podcastów przygotowanych przez ratowników medycznych. Obecnie sytuacja ochrony zdrowia w naszym kraju jest dramatyczna więc warto poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zdrowia. Podcasty będą dotyczyć udzielania pierwszej pomocy podczas wypadków komunikacyjnych, jak wygląda naprawdę trudna praca ratownika medycznego, jak skutecznie wezwać pomoc, a także alergii i związanych z nią zagrożeń. Te propozycje przygotowało dla Was Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Wrocławska Akademia pierwszej Pomocy.

Wieczór w miłym towarzystwie i z Dolnośląskim Festiwalem Nauki? Ależ oczywiście! Zaproś znajomych lub bliskich i obejrzyjcie spektakle przygotowane przez studentów i pracowników Akademii Sztuk Teatralnych. Jeśli nie możesz wyjść do teatru, to teatr może przyjść do Ciebie. Polecamy spektakle: Wrocław. Escape room w reżyserii Arkadiusza Buszko na podstawie tekstu Piotra Rowickiego, Noc wśród drzew w reżyserii Radka Stępnia na podstawie tekstu Konrada Hetela i Radka Stępnia, nie-walentynki na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa „Walentynki” w przekładzie Andrzeja Bubienia, Gdy przyjdzie sen. Tragedia miłosna w reżyserii i na podstawie tekstu Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak oraz Dom rzeczy pospolitych w reżyserii i na podstawie tekstu Agaty Biziuk.

To tylko kilka z propozycji, w zależności od zainteresowania dziedziną nauki korzystając z naszej wyszukiwarki każdy znajdzie coś dla siebie.

BO

*cytowane opisy pochodzą od osób przygotowujących i prowadzących zajęcia