Dolnośląski Festiwal Nauki online – po pracy

Dolnośląski Festiwal Nauki online – po pracy

Wracasz po pracy do domu, a tu jeszcze gotowanie, prasowanie, malowanie mieszkania. To dobry czas, by wziąć udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki i posłuchać o najnowszych osiągnięciach nauki lub zapytać o nurtujące nas pytania dotyczące medycyny, technologii, ekologii.

W tym roku Festiwal także odbywa się online. Z jednej strony jesteśmy już stęsknieni za kontaktem bezpośrednim, ale z drugiej daje nam to możliwość optymalnego wykorzystania czasu bez konieczności tracenia go na dojazdy, stanie w korkach (zwłaszcza po szkole czy po pracy).

Część z festiwalowych propozycji to popołudniowe lub weekendowe spotkania z nauką. Dotyczą one wielu dziedzin nauki i sztuki. Oto niektóre z nich:

Podczas spotkania zamierzam zaprezentować w jaki sposób książki stawały się powiernikami nieznanych bądź często uznawanych za zaginione, hebrajskich rękopisów, które tym samym stanowią dziedzictwo dawnego piśmiennictwa – możemy dosłownie mówić o „książkach w książkach”.

Mikołaj Wojciechowski (UWr)

Wykład połączony z warsztatami pokaże te najbardziej znane elementy przestępczości szlacheckiej, ale także odkryje obyczajowość szlachecką, skłonność do bójek czy wulgarności szlachty jako zbiorowości.

dr hab. Paweł Klint (UWr)

Czemu jednak nie powinniśmy palić w kominku i jaki może mieć to wpływ na nasze zdrowie? Jaki jest skład dymu ze spalania drewna i od czego zależy? Dlaczego nie spalać mokrego drewna?

mgr Joanna Kubicka (UWr)

Katedra i Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej wraz z Studenckim Kołem Naukowym Chirurgii Dzieci mają zaszczyt zaprosić Państwa na cykl wykładów przybliżających specyfikę pracy chirurga dziecięcego. Podczas spotkań postaramy się omówić aktualne osiągnięcia w chirurgii dziecięcej, wyzwania, jakie każdego dnia są stawiane przed chirurgiem, radości i smutki związane z wykonywanym zawodem. Przedstawimy również ciekawe przypadki kliniczne pokazujące najczęstsze stany chorobowe, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji z doświadczonym chirurgiem dziecięcym.

lek. Sylwester Gerus (UMW)

Najsłynniejsi konstruktorzy z bajek S. Lema – Kalpaucjusz i Trurl nieustawali w wymyślaniu maszyn. Współcześni inżynierowie również wymyślają liczne udogodnienia dla pacjentów z chorobami neurologicznymi; tak że śmiało można powiedzieć, że symbioza mózgu z techniką postępuje.

Jakub Ubysz (UMW)

Roboty chirurgiczne wspomagają pracę chirurgów od 1985 roku, a w Polsce od 2014 roku. Ale czy ich nazwa jest w pełni zgodna z definicją i wyobrażeniem robota, zakorzenionymi w światowej kulturze dzięki literaturze i filmom science fiction? I czy istnieje ryzyko, że roboty w przyszłości odbiorą pracę nam, chirurgom? Autor przedstawia historyczne i literackie korzenie marzeń ludzkości o robotach, z uwzględnieniem ich roli w medycynie, od czasów Leonarda da Vinci (stąd nazwa robota chirurgicznego), Wolfganga von Kempelena, Karela Čapka (autora słowa robot), do Isaaca Asimova, Stanisława Lema i Gwiezdnych Wojen. Szczegółową analizę wizji medycznych robotów skonfrontowano z ich realizacją w praktyce medycznej i próbą spojrzenia w przyszłość.

dr n. med. Adam Skalski (UMW)

„Jak bezpiecznie i skutecznie przyjmować leki?” to cykl „mini wykładów” poświęconych bezpiecznej farmakoterapii. Opowiemy jakie są podstawowe zasady zażywania leków, tak aby uniknąć błędów a terapia przynosiła pozytywne efekty. Na prelekcjach zostanie także poruszona tematyka interakcji międzylekowych oraz interakcji leków z pożywieniem. Serdecznie zapraszamy!

Natalia Wójcik (UMW)

Jak wyobrażano sobie w dawnych epokach muzykę przyszłości? Jakie pejzaże dźwiękowe możemy znaleźć w literaturze science fiction? Czy istnieje jej muzyczny odpowiednik? Ubiegły wiek był świadkiem niezwykłego zbliżenia nauk ścisłych i sztuki dźwięku. Wyobraźnia kierująca artystami sięgała często kilka stuleci naprzód. Maszyny obliczeniowe pozwoliły człowiekowi odkrywać zupełnie nowe dźwiękowe planety i galaktyki, tworzyć muzykę od zera. Co takiego wymyślił? Dziś, kiedy z modernistycznych wizji niewiele już zostało, badając marzenia poprzednich pokoleń wiele możemy się dowiedzieć o sobie samych. Czy wszystko już słyszeliśmy, czy możliwa jest jeszcze muzyka „nie z tej ziemi”?

mgr Szymon Atys (UWr)

Wykład połączony z prezentacją (w tym z przedstawieniem krótkich filmów) obrazujący zmiany zachodzące w administracji publicznej w związku z cyfryzacją i automatyzacją pracy urzędów, wytwarzaniem dokumentacji w postaci elektronicznej, jej archiwizacją, a także z digitalizacją zasobu archiwalnego i pracami nad programami, które z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pomogą odczytać dokumenty sporządzone dawnym pismem (od minuskuły karolińskiej poczynając) osobom korzystającym z materiałów archiwalnych.

dr hab. Lucyna Harc (UWr)

Tomy Lee Jones ratujący Los Angeles przed wulkanem czy może jednak Dwayne Johnson łatający ogromny uskok w Hollywood? A może bomba pozwalająca zatrzymać trzęsienia ziemi w Korei? W czasie wykładu zestawimy informacje naukowe o tym jak działa nasza planeta z wyobrażeniami twórców filmów różnej klasy.

dr hab. Magdalena Matusiak-Małek (UWr)

Wykład będzie poruszał tematykę na pograniczu geologii, mikrobiologii oraz chemii. Uczestnicy zapoznają się z: podstawową klasyfikacją skał, a także budową, odżywianiem oraz występowaniem bakterii, interakcjami na pograniczu skała-pokrywa glebowo roślinna oraz bezpośrednim wpływem bakterii na różne materiały geologiczne. Wykład będzie zakończony quizem z nagrodami, podczas którego młodzież będzie odpowiadać na pytania związane z tematyką poruszaną podczas wykładu.

dr Anna Potysz (UWr)

Czym zajmuje się antropologia sądowa? Sposoby identyfikacji zwłok zeszkieletowanych, w tym identyfikacja na podstawie jednej kości – czy jest możliwa? Popularne seriale a realia pracy antropologa sądowego.

mgr Agata Thannhäuser (UMW)

To tylko niektóre z propozycji. Zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki, by znaleźć spotkanie z konkretnej dziedziny nauki lub dniu.

BO