Dolnośląski Festiwal Nauki online – dla szkół

Dolnośląski Festiwal Nauki online – dla szkół

Drugi rok pandemii niesie kolejne wyzwanie jakim jest organizacja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w wersji online. Choć najlepszą formą uczenia się jest kontakt twarzą w twarz i możliwość zadawania pytań w momencie ich rodzenia się, to wersja zdalna także odkryła przed nami swoje plusy. Niezależnie od tego gdzie jesteś możesz uczestniczyć w wykładach, słuchać podcastów lub wziąć udział w warsztatach w zaciszu własnego domu. To także szansa dla uczniów i nauczycieli na urozmaicenie lekcji. Część spotkań odbywa się na żywo na platformach, które już dobrze znają z minionych miesięcy zdalnego nauczania (MS Teams, Zoom). Część zajęć to przygotowane specjalnie na Festiwal nagrania wykładów, wycieczek, prezentacji czy przedstawień teatralnych, których odtworzenie jest możliwe w dogodnym dla odbiorcy czasie w okresie trwania Festiwalu. Pozwala to na dostosowanie programu DFN do planu lekcji lub innych zajęć.

Nowa strona Dolnośląskiego Festiwalu Nauki wyposażona jest  w wyszukiwarkę wydarzeń. Ułatwia to znalezienie odpowiedniego spotkania wg dziedziny nauki, wieku odbiorców, terminu czy organizatora. Wyszukiwarka jest prosta w obsłudze i daje możliwość szybkiego znalezienia interesujących wydarzeń. Polecamy korzystanie z niej.

Na część zajęć obowiązują zapisy. Informacja o nich znajduje się w szczegółach każdego wydarzenia. Po znalezieniu interesującego nas tytułu należy rozwinąć szczegóły wydarzenia klikając w jego tytuł. Jeśli na to spotkanie obowiązują zapisy to znajdzie się tam informacja o terminie ich prowadzenia przez wykładowców oraz telefon lub mail kontaktowy (lub link do interaktywnego formularza). Przypominamy, że biuro DFN nie prowadzi zapisów na imprezy, robią to osoby wskazane przy konkretnym spotkaniu.

Oferta dla szkół jest bardzo bogata, a festiwalowe spotkania z nauką rozpoczynają się już od grup przedszkolnych. Eksperymenty chemiczne, zdrowe odżywianie, edukacja ekologiczna, fizyka w filmach, zabawki czy już nauka – to tylko niektóre z podejmowanych tematów. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki. Dla nauczycieli to także możliwość poszerzenia swojej wiedzy i warsztatu pracy. O pułapkach oceniania, pokoleniu show off lub przemocy instytucjonalnej wobec dzieci będzie można dowiedzieć się podczas wykładów i warsztatów, które odbywają się także w godzinach popołudniowych.

Uczniów i nauczycieli zachęcamy do relacji w mediach społecznościowych i oznaczania Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w publikacjach. Chętnie będziemy je udostępniać!

BO