FESTIWAL W REGIONIE ONLINE: ODC. 7 DZIERŻONIÓW

FESTIWAL W REGIONIE ONLINE: ODC. 7 DZIERŻONIÓW

Nie takie szczepionki straszne jak je malują!

Skuteczność szczepień ochronnych/bezpieczeństwo tych szczepień/korzyści jak również zagrożenia związane ze szczepieniem różnych grup pacjentów w zapobieganiu chorobom zakaźnym, to jeden z istotnych problemów dotyczących naszego zdrowia. W historii ludzkości epidemie wirusowe czy bakteryjne zdarzały się bardzo często. O tym jak groźne obecnie są działania ruchów antyszczepionkowych dlaczego ludzie boją się szczepić dzieci dowiesz się podczas wykładu Nie takie szczepionki straszne jak je malują!

Jak nie dać się „nabić w butelkę”? O narzędziach wywierania wpływu na ludzi

Przyjdź posłuchaj o psychologii Cialdiniego, dowiesz się w jak dużym stopniu możemy oddziaływać na innych ludzi każdego dnia. Wystarczy, że poznasz kilka prostych zasad, nauczysz się maksymalnie wykorzystywać drzemiący w nich potencjał, a możesz w sposób etyczny kształtować otaczającą Ciebie rzeczywistość.

Jak zakochuje się mózg?

Czy to prawda, że tylko poeci, pisarze czy muzycy potrafią mówić o miłości, wyrażać to uczucie? Czym tak naprawdę jest miłość i jak powstaje? Co to są feromony damskie/męskie? Jakie jest działanie tych bezzapachowych substancji, które wpływają na to czy postrzegamy osoby płci przeciwnej za atrakcyjne oraz  na czym polega ich moc? Zakochany mózg, to tylko czysta gra hormonów!

Przyroda – najlepszy chemik świata

Bez chemii nie byłoby wielu pięknych zdarzeń w historii świata, nie byłoby sztuki druku, ani otrzymywania papieru, wielkich dzieł malarstwa. A bez przyrody świat byłby szary, smutny, nieciekawy. Różnorodność biologiczna jest szczególną wartością całej żywej przyrody. W każdej żywej roślinie reakcje chemiczne przebiegają nieustannie. Roślina pod wieloma względami przewyższa chemika, wystarczy wspomnieć zdolność wytwarzania glukozy i skrobi z wody i powietrza. Zapraszamy, przyjdź, posłuchaj również o substancjach o właściwościach toksycznych w roślinie – Przyroda najlepszy chemik świata.

Czy Polska stanie (staje) się państwem wielonarodowym?

Po 2013 roku widoczny jest napływ do Polski tysięcy imigrantów, głównie (chociaż nie tylko) z Ukrainy. Zjawisko to jest korzystne dla naszego wzrostu gospodarczego, a także ze względu na złą sytuację demograficzną naszego kraju. Z drugiej strony, niesie ono ze sobą szereg zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Osiedlanie się imigrantów na stałe może w rezultacie doprowadzić do przekształcenia się Polski w państwo wielonarodowe. Czy w systemie demokratycznym państwa wielonarodowe stanowią wzór sprawnego państwa, czy  może  wzorem są państwa jednonarodowe?

Mikroskopia konfokalna i superrozdzielcza STED

Ubiegłoroczna nagroda Nobla z dziedziny chemii  przyznana została za opracowanie metod superrozdzielczych w mikroskopii fluorescencyjnej.Mikroskopia Wymuszonego Wygaszania Emisji – STED (STimulated Emission Depletion) jest jedną z technik mikroskopii wysokorozdzielczejMikroskopia STED. Mikroskopia Wymuszonego Wygaszania Emisji dostarcza znacząco poprawionej rozdzielczości w stosunku do mikroskopii konfokalnej. Więcej informacji o mikroskopia STED jednej z kilku technik, które były w ostatnim czasie opracowane w celu pokonania limitu dyfrakcyjnego mikroskopii świetlnej jak również zwiększenia rozdzielczości dowiesz się słuchając wykładu.

Od SARS-1 do SARS-2. Skąd się biorą nowe wirusy?

Pojawianie się nowych wirusów wywołujących choroby jest zjawiskiem naturalnym. Nowe gatunki wirusów powstają podobnie na drodze ewolucji, jak nowe gatunki innych organizmów żywych. Wirus SARS-CoV-2, to najnowszy z rodziny koronawirusów. Rodzina ta jest duża, na przykład również dużo z wirusów powodujących zwyczajne sezonowe przeziębienie to koronawirusy. Skąd się wziął koronawirus i czego jeszcze o nim nie wiemy, dowiesz się podczas prezentacji Od SARS-1 do SARS-2. Skąd się biorą nowe wirusy?

Czy mózg może uzależnić się od cukru?

Smak słodki wpływa na rejony w mózgu, które aktywują się u osoby uzależnionej od substancji psychoaktywnej. Organizm może przyzwyczaić się do wysokiej ilości cukru i słodyczy w diecie. Może być przyczyną różnych  dolegliwości (npotyłość czy cukrzyca). U dzieci odpowiedzialny jest za występowanie próchnicy. Nadmierne spożywanie cukru zaburza również pamięć przestrzenną.

W trakcie wykładu Czy mózg może uzależnić się od cukru? poznamy źródła cukru tak zwane produkty „zdrowe”, a jednak zawierające duże ilości cukru, dowiemy się jak silnie uzależniającą siłę ma cukier, wpływając na nasze umysły i decydując o naszym zachowaniu.

Brand hero, jaką rolę odgrywa bohater marki?

Brand hero, to idea tworzenia postaci jako nośników wartości i cech charakterystycznych marki, przechodzi swoisty renesans. Od kilku lat w Polsce, na świecie można zaobserwować wielki come back bohaterów marki w komunikacji marketingowej. Podczas warsztatu Brand hero, jaką rolę odgrywa bohater marki? na podstawie określonego  schematu uczestnicy będą mogli stworzyć/ przedstawić swój pomysł na brand hero dowolnej organizacji czy nawet szkoły lub uczelni.

Czy zje nas SMOG? (projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL)

Wykład  poświęcony problematyce jakości powietrza, realizowany w ramach projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL. Jakość powietrza to aktualnie jeden z najbardziej palących problemów cywilizacyjnych, a zabiegi o jej poprawę stanowią istotne wyzwanie dla rządów/społeczeństw na całym świecie. Używając terminu „jakość powietrza”, zwracamy uwagę na skład chemiczny powietrza, analizowana jest zawartość w powietrzu substancji szkodliwych, a w przypadku związków stale obecnych w powietrzu – ich poziom, którego przekroczenie może być szkodliwe.

Na tropie nieśmiertelności

Medycyna w ostatnim stuleciu żeby wydłużyć ludzkie życie zrobiła rzeczywiście dużo. Nawet w leczeniu nowotworów i chorób serca – uznawanych za głównych zabójców naszych czasów – zrobiono  postępy. Kiedy staniemy się nieśmiertelni? Na to zuchwałe pytanie nauka potrafi udzielić coraz więcej odpowiedzi. Jednak czy pokonanie wszystkich chorób, zapewni nam długowieczność lub spowolni proces starzenia? Czy najpotężniejsze umysły, znajdą receptę na wydłużenie życia? Posłuchaj wykładu o fascynującym tytule Na tropie nieśmiertelności.

Pandemiczne wirusy grypy

Do zachorowania na grypę dochodzi najczęściej w wyniku wdychania kropelek zakaźnej wydzieliny z dróg oddechowych podczas przebywania w bliskiej odległości osoby chorej/podczas kichania/kaszlu względnie wydmuchiwania wydzieliny z nosa, a także przez bezpośredni kontakt z osobą chorą.Dotychczasowe obserwacje wskazują, że zakaźność grypy pandemicznej A/H1N1v jest większa, a drogi szerzenia się podobne do grypy sezonowej. Narasta przekonanie, że wkrótce może dojść do powstania całkiem nowego wirusa grypy, który zapoczątkuje pandemię o skutkach porównywalnych z obecną pandemią koronawirusa. Należy mieć nadzieję, że nie będziemy musieli walczyć z oboma pandemicznymi wirusami naraz.

Czy wiesz czym oddychasz? (projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL)

Co roku, z powodu zanieczyszczenia powietrza, umiera w Polsce około 48 tysięcy osób. Nasze zdrowie jest takie, jak nasza woda/jedzenie/powietrze. Powinniśmy dbać o jakość żywności i płynów, które spożywamy, a także o  powietrza, którym oddychamy. Podczas spotkania Czy wiesz czym oddychasz? (projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL) przedstawione zostaną główne źródła naturalnych i antropogenicznych zanieczyszczeń powietrza. Ponadto wykładowca wyjaśni czy powietrze jest gorsze w dużych miastach czy w małych miejscowościach. Zajęcia realizowane będą w ramach Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL.

prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho
Pełnomocnik Koordynatora DFN ds. Regionu

Piotr Krysiak
Biuro DFN