FESTIWAL W REGIONIE ONLINE: ODC. 6 LUBIN

FESTIWAL W REGIONIE ONLINE: ODC. 6 LUBIN

Lubin leży w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. W mieście tym  swoją siedzibę ma założony w 1961 roku  KGHM Polska Miedź, jeden z czołowych producentów miedzi i srebrana świecie. Niezwykle gościnny nowoczesny ośrodek kultury MUZA w Lubinie, zaprasza na festiwalowe spotkania i liczne tematyczne prezentacje.

Wykład inauguracyjny: Czy można uniknąć chorób cywilizacyjnych?

Choroby cywilizacyjne to choroby powszechnie występujące, do których przyczynił się rozwój cywilizacji. Dotykają krajów wysokorozwiniętych i tych szybko się rozwijających. Człowiek nie powinien być bezradny wobec chorób cywilizacyjnych. Ponad połowa sukcesu zależy od prowadzonego stylu życia, należy pamiętać o profilaktyce – zdrowym odżywianiu się, aktywności fizycznej, okresowym wykonywaniu badań. Profesor Alicja Chybicka (laureatka licznych odznaczeń i wyróżnień, np. Perłą Honorową w kategorii nauka) podczas wkładu inauguracyjnego Czy można uniknąć chorób cywilizacyjnych? wyjaśni jak uchronić się przed typowymi chorobami cywilizacyjnymi.

Fuj, to jest gorzkie! – po co nam zmysł smaku?

Zmysł smaku u człowieka to zdolność do rozróżniania spożywanego pokarmu odpowiada za odczuwanie podstawowych smaków: słonego, słodkiego, gorzkiego, kwaśnego i umami. Uczestnicy zajęć Fuj, to jest gorzkie! – po co nam zmysł smaku?, dowiedzą się jak działa zmysł smaku, zastanowią się dlaczego mamy tak dużą słabość do jedzenia słodkiego, tłustego i słonego oraz dlaczego większość leków i farmaceutyków raczej nam nie smakuje. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie jakie receptory są pobudzane przez chili i miętę?

Co żyło w „miedziowym morzu” 257 mln lat temu?

Podczas wykładu Co żyło w „miedziowym morzu” 257 mln lat temu? przybliżone zostaną zagadnienia o organizmach, których skamieniałości znajdowane są w wyrobiskach kopalnianych KGHM. Osady, w których występują najbogatsze w Europie złoża miedzi i srebra, oprócz wielu innych cennych składników zawierają również interesujące dla nauki skamieniałości. Na ich podstawie można dokonać próby odtworzenia warunków środowiskowych, jakie panowały w morzu zalewającym dzisiejsze okolice Lubina ponad ćwierć miliarda lat temu.

Rosnąć jak na drożdżach, czyli jak?

Najczęściej drożdże stosujemy do produkcji i wypieków różnego rodzaju ciast i pieczywa. Drożdże do produkcji energii potrzebują tlenu i cukru, oraz ciepła. Drożdże są skarbnicą cennych substancji i bardzo korzystnie wpływających na nasz organizm. Mają zbawienny wpływ na naszą cerę, włosy i paznokcie. Warsztaty Rosnąć jak na drożdżach, czyli jak?, poświęcone będą drożdżom i ich znaczeniu w życiu człowieka.

Coś wisi w powietrzu – o bakteriach w naszym otoczeniu

Każdy z nas posiada swoisty zestaw mikroorganizmów, które „wymienia” ze swoimi bliskimi. Najwięcej charakterystycznych dla nas bakterii znajduje się w domach. Chorujemy, kiedy do naszego domu ktoś przyniesie patogen nieznany w środowisku i naszemu systemowi immunologicznemu. Warsztaty Coś wisi w powietrzu – o bakteriach w naszym otoczeniu poświęcone będą królestwu bakterii, ze szczególnym uwzględnieniem ich kosmopolityczności.

Programowanie Przyszłości

Programista, developer/inżynier oprogramowania to osoba, która tworzy programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania (C++, Python, Java). Programiści zazwyczaj specjalizują się w jednym z nich. Organizatorzy imprezy,  Prezes Fundacji Liga Niezwykłych Umysłów zapraszają do ekspresowego kursu Pythona, który będzie można przejść na nagrodzonej złotym medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich EDUTEC  2020 platformie stosowanej do nauki programowania Liga Niezwykłych Umysłów.

Warsztaty Australia – Świat Po Drugiej Stronie Ziemi

Australia to kraj wysoko rozwinięty, ze społeczeństwem wielokulturowym. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego. Podczas spotkania Warsztaty Australia – Świat Po Drugiej Stronie Ziemi, młodzi słuchacze poznają kim byli i kim są dziś Aborygeni (czym jest „Walkabout”, Urulu, „rainstick”, itd). Dzieci poznają legendę o powstaniu fauny i flory Australii oraz historię odkrycia kontynentu przez Europejczyków. Zagrają w aborygeńską grę Birguu Matya. Poznają technikę kropkowania obrazów wykorzystywaną przez Aborygenów i sami będą malować tą techniką jaszczurki, dziobaki i ryby szkieletowe.

Warsztaty Persja – Dywan, Kot i Marchewka

Historia Persjijest długa i skomplikowana. To kraj, który niemal wszyscy mylą z Irakiem. Podczas warsztatów tematycznych słuchacze  poznają między innymi różnice pomiędzy Persami a Arabami, jak również jakie to tradycyjne święto –  nowruz i skąd w Polsce wzięły się pisanki. Ponadto przybliżone  będą różnice kulturowe jakie dzielą Europę i Islam. Młodzi słuchacze wykonają portret perskiego wojownika,  poznają wzory perskich okien. Zapraszam na warsztaty Warsztaty Persja – Dywan, Kot i Marchewka.

Kryzys klimatyczny – blaski i cienie

Od kilkunastu lat efekt cieplarniany jest wymieniany jaki jeden z największych negatywnych skutków działalności człowieka, a zarazem jako jedno z największych zagrożeń dla środowiska i ludzkości. 97% Naukowców nie ma wątpliwości, to człowiek ma kluczowy wpływ na trwające globalne ocieplenie (Kryzys klimatyczny – blaski i cienie).

Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych

Świat ludzi sprawnych często nie rozumie/nie wie, na jakie „pułapki” może trafić w grupie ludzi z niepełnosprawnością. W takiej sytuacji należy  prosto i łatwo nawiązać aktywny kontakt, współistnieć/współdziałać w różnego rodzaju życiowych sytuacjach. Wykład i film Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych oraz dyskusja na temat zasad dobrego wychowania wobec osób z niepełnosprawności pozwolą lepiej zrozumieć los ludzi niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho
Pełnomocnik Koordynatora DFN ds. Regionu