„SCIENCE DAYS” – DNI NAUKI W RUST W NIEMCZECH

„SCIENCE DAYS” – DNI NAUKI W RUST W NIEMCZECH

W dniach 13-15.10.2011r. przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, jako reprezentanci Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, uczestniczyli w festiwalu „Science Days” w Rust, w Niemczech.

Pracownicy Katedry Biomechaniki, dr Agnieszka Szpala, dr Adam Siemieński i Sebastian Jaroszczuk, zostali zaproszeni przez Prof. Joachima Lercha z Uniwersytetu we Freiburgu do wzięcia udziału w festiwalu nauki „Science Days”, który odbywał się na terenie Europa Park w miejscowości Rust.

„Science Days” jest olbrzymim przedsięwzięciem nie tylko naukowym, ale także organizacyjnym. Festiwal ten już od 11 lat cieszy się w Niemczech ogromną popularnością, o czym może świadczyć liczba odwiedzających – od 20 do 25 tysięcy w ciągu trzech dni trwania imprezy.

W tym roku hasłem przewodnim „Science Days” było „Zdrowie i Chemia”. Pracownicy naszej uczelni przygotowali prezentację pt: „Jak działają mięśnie? Elektromiografia i jej zastosowanie do oceny pracy mięśni.” Ponieważ główną grupą, do której skierowane są wystąpienia, są dzieci i młodzież w wieku szkolnym (7-16 lat), prezentacja miała charakter warsztatu i pokazu. Uczestnicy eksperymentu mogli obserwować, a nawet usłyszeć aktywność własnych mięśni. Największe zainteresowanie wzbudzała możliwość użycia sygnału EMG własnych mięśni do sterowania zabawkami (zdalnie sterowane samochody).

Prezentacja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, o czym może świadczyć liczba zwiedzających aktywnie uczestniczących w  eksperymentach, która przekroczyła sto.