PLATFORMA EUSEA WSPOMAGA POPULARYZATORÓW NAUKI

PLATFORMA EUSEA WSPOMAGA POPULARYZATORÓW NAUKI

- eusea - lower silensian science festival - dfn - festiwal nauki - wrocław

Dolnośląski Festiwal Nauki jest od lat aktywnym członkiem EUSEA (European Science Engagement Association), czyli europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego organizacje zaangażowane w upowszechnianie nauki. Na stronie internetowej stowarzyszenia (www.eusea.info) pojawiła się nowa baza danych – Platforma EUSEA– stanowiąca ogólnodostępne źródło informacji przydatnych organizatorom imprez popularyzujących naukę.  Platforma powstała dzięki współpracy kilku członków EUSEAi różnych ekspertów realizujących wcześniej europejskie projekty NUCLEUS i SUSTAIN. 

Platforma ma służyć specjalistom z dziedziny komunikacji w poszukiwaniu potrzebnych inspiracji, metod i narzędzi do realizowania różnorodnych aktywności naukowych, kulturalnych i artystycznych mających na celu upowszechnianie i popularyzację nauki.  Gromadzone są na niej cenne zasoby i przydatne formaty polecane przez doświadczonych praktyków z dziedziny komunikacji nauki. Wśród nich znalazła się propozycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, tzw. Naukowy Trójkąt (Science Communication Triangle)

Platforma będzie aktualizowana oraz wzbogacana o nowe propozycje, a także poszerzana o nowe formaty. W okresie pandemii pojawiło się bowiem zapotrzebowanie na innowacyjne pomysły  umożliwiające przeprowadzanie imprez festiwalowych „na odległość” przez Internet.

Zachęcam Państwa do odwiedzenia strony internetowej https://eusea.info/platform/about-this-platform/about/. Można tam znaleźć dziesiątki propozycji imprez polecanych przez innych popularyzatorów nauki z Europy i świata. Po kliknięciu na daną imprezę pojawia się jej opis, sposób przygotowania oraz dodatkowe źródła informacji o podobnych imprezach.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele organizacji członkowskich EUSEA odbyli kilka narad za pośrednictwem Internetu, w czasie których próbowano wynaleźć nowe formaty imprez popularyzujących naukę, które mogą być realizowanie w okresie pandemii.  Można się więc spodziewać, że wkrótce na Platformie EUSEA pojawią się opisy imprez „na czas pandemii”, z których będzie można skorzystać przygotowując XXIII edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Barbara Cader-Sroka

Poniżej: niektóre propozycje imprez na Platformie EUSEA (zrzuty z ekranu)