Prowadzący: dr Jolanta Artym
Afiliacja: biolog, IITD PAN
Dziedzina wydarzenia: Legnica
Organizator: Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN
Miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Legnicy
Miasto: Legnica
Data wydarzenia: 28/09/2022 10:55,
Forma prezentacji: wykład
Zajęcia w formie: stacjonarnie, 45 min.
Grupa wiekowa: szkoła podstawowa kl. 7-8, szkoła ponadpodstawowa, dorośli
Dostępność dla niepełnosprawnych: Nie
Uniwersytet w szkole: Tak

Ciekawość, presja otoczenia, przekora, sposób na wspólne spędzenie czasu, relaks… To tylko niektóre z powodów, dla których sięgamy po papierosa. Potem silne uzależnienie od nikotyny powoduje, że nałóg ten bardzo trudno nam rzucić. Co dostajemy w zamian za krótką chwilę złudnej przyjemności? 4000 związków chemicznych, które zatruwają nasz organizm, w tym 40, które powodują raka. Amoniak (składnik granulek do przetykania WC), cyjanowodór (gaz pruski stosowany przez hitlerowców w komorach gazowych), DDT (środek owadobójczy), tlenek węgla (zabójczy czad) i tysiące innych trucizn. Palacze „zajadają się” nimi codziennie paląc papierosy. Regularnie pali 21% Polaków, po papierosa sięgają już dzieci 8-12 letnie. Z powodu palenia co roku umiera w Polsce 67 tys. osób, czyli średniej wielkości miasto.
Na wykładzie słuchacze znajdą odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego zapalenie papierosa daje chwilowe poczucie szczęścia? Co to jest „głód nikotynowy”? Jak wygląda „twarz palacza”? Czy papierosy smakowe albo „lighty” i „slimy” są mniej szkodliwe? Czy ilość wypalanych papierosów ma znaczenie? Czy palenie bierne jest tak samo szkodliwe jak czynne? Czy e-papierosy są mniej szkodliwe niż tradycyjne?
Nikotynizm, czyli uzależnienie od tytoniu jest groźną chorobą o poważnych skutkach zdrowotnych, estetycznych i finansowych