Prowadzący: dr n. med. Katarzyna Jermakow
Afiliacja: Wydział Lekarski, UMW
Współprowadzący: Członkowie Studenckiego Koła Naukowego K-191, studenci Wydziału Lekarskiego, Paulina Wójcik, Tomasz Dudzik, Kalina Kreft, Natalia Kuderska
Dziedzina wydarzenia: Nauki medyczne i nauki o zdrowiu
Organizator: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Miejsce: Spotkanie online
Miasto: Wrocław
Data wydarzenia: 22/09/2021 12:00,
Zapisy od: 16/09/2021
Zapisy d: 20/09/2021
Zapisy telefoniczne / mailowe: katarzyna.jermakow@umed.wroc.pl
Forma prezentacji: dyskusja, film, pokaz
Zajęcia w formie: MS Teams
Grupa wiekowa: Szkoła ponadpodstawowa, Dorośli
Liczba miejsc na sali: 50
Dostępność dla niepełnosprawnych: Tak
Uniwesytet w szkole: Tak

https://teams.microsoft.com/_?lm=deeplink&lmsrc=homePageWeb&cmpid=WebSignIn#/pre-join-calling/19:ERwyuOI6TGv7Pnl-oHKG0qZYV4ugpPTTMcda8pC3WCE1@thread.tacv2

Po wybuchu pandemii wirusa SARS-Cov-2 codzienność każdego człowieka zmieniła się bezpowrotnie. Towarzyszyć zaczęły nam wielkie obawy o zdrowie a wraz z nimi wszechobecne środki ochrony osobistej, maseczki, środki dezynfekcyjne, ciągle powtarzana przymusowa dezynfekcja. Jak w tej nowej rzeczywistości sobie radzimy? Co nauczyliśmy się robić aby chronić zdrowie? Czy nauczyliśmy się robić to poprawnie?

Celem naszego badania przeprowadzonego w ramach FAST było sprawdzenie skuteczności procesu dezynfekcji dłoni u przypadkowych wrocławian. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do rutynowych kontroli szpitalnych pobraliśmy odciski dłoni osób spotkanych w przestrzeni publicznej przed i po procesie dezynfekcji rąk. Wszystkie próbki poddaliśmy inkubacji w celu namnożenia drobnoustrojów. Określiliśmy jak różni się ilość drobnoustrojów powlekających dłoń przed dezynfekcją i po procedurze dezynfekcji. Przekonaj się czy udało się wrocławianom utrwalić nawyk dezynfekcji rąk w sposób prawidłowy?

Zapraszamy na poznanie wstępnych wyników naszego doświadczenia w ramach Funduszu Aktywności Studenckiej FAST pod patronatem Urzędu Miasta Wrocławia. Będziecie mogli zobaczyć na własne oczy bakterie, które trwale lub przejściowo kolonizują dłonie wrocławian. Będziecie mogli przekonać się kiedy proces dezynfekcji rąk jest skuteczny. Nauczymy Was jak prawidłowo wygląda proces mycia i dezynfekcji rąk.