DFN na Politechnice – kilka propozycji

DFN na Politechnice – kilka propozycji

Politechnika Wrocławska to jeden z największych Organizatorów Festiwalu we Wrocławiu. Wśród bogatej oferty zajęć z każdej dziedziny nauki (humaniści także znajdą coś dla siebie) przedstawiamy wybrane propozycje, na które są jeszcze wolne miejsca:

Co można rozdmuchać, a co odlać?

Jeżeli chcecie wykonać własny breloczek i poznać technologię odlewania to serdecznie zapraszam na warsztaty. Poczujecie się jak chemicy, którzy z płynu wyczarują ciało stałe. Dodatkowo poznacie w jaki sposób produkuje się opakowania. Zastąpicie też automatyczne roboty przy produkcji butelek i będzie mogli wykonać własną. Dowiecie się co to plastik, skąd pochodzi i jakie ma właściwości.

Zapraszamy do uczniów klas 4-6 i 7-8 do zapisywania się!

Prawda czy fałsz?

White Hats to koło naukowe Politechniki Wrocławskiej zajmujące się szeroko pojętym Cyberbezpieczeństwem.  W ramach projektu „Cyberakcja – Bezpieczna Bankowa Aplikacja” współtworzonego razem z fundacją Santander oraz fundacją Manus, działacze koła starają się przekazać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa młodzieży licealnej. Warsztaty przedstawione na tegorocznym Dolnośląskim Festiwalu Nauki: „Prawda czy Fałsz – warsztaty z weryfikowania informacji”, to kompleksowe przedstawienie problemów jakimi są obecnie fakenewsy. Na warsztatach nie tylko pokażemy jak
radzić sobie z nieprawdziwymi informacjami w internecie, ale również nauczymy jak efektywniej szukać interesujących nas treści w internecie za pomocą narzędzi OSINTowych – czyli 'sztuczek’ wykorzystywanych przez biały wywiad z materiałów publicznie dostępnych.
Umiejętność szukania i weryfikowania informacji, szczególnie wśród młodych ludzi, ułatwia zdobywania wiedzy. A tak właśnie rozumiemy hasło tegorocznego festiwalu „Liczy się Nauka!”

Serdecznie zapraszamy na warsztaty! Zapisy: „Prawda czy Fałsz” – warsztaty z weryfikowania informacji (1429) – Dolnośląski Festiwal Nauki

Sekretna komunikacja

Warsztat „Sekretna komunikacja” pozwoli uczestnikom zapoznać się z szyframi, które wykorzystywane były powszechnie w różnych okresach historycznych. Dzisiaj nie stanowią one już bezpiecznych metod szyfrowania, a celem warsztatu jest przekonać się, że zaszyfrowane w ten sposób wiadomości można odkodować własnoręcznie. Wśród prezentowanych szyfrów pojawią się między innymi szyfr Cezara czy Skytale. Wszystkie osoby, które nie dadzą rady pojawić się na warsztatach lub po uczestnictwie w nich będą chciały zmierzyć się z większą liczbą szyfrów zapraszamy na stoisko „Matematyka rekreacyjna”. Tam pośród różnych atrakcji będzie właśnie możliwość odszyfrowania sekretnych wiadomości jedną z metod, które będą zaprezentowane zarówno na warsztacie „Sekretna komunikacja”, jak i w postaci plakatów na stoisku. Jednak to nie wszystko co będzie można znaleźć na stoisku – pojawią się również karciane sztuczki matemagiczne oraz popularne łamigłówki logiczne, czyli matematyka ukryta pod różnymi aktywnościami umysłowymi, a to właśnie zwiemy rekreacją.