Łączy nas krew, która ratuje życie – bo tętni w nas dobro

Łączy nas krew, która ratuje życie – bo tętni w nas dobro

Krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek. Nie można jej kupić ani wyprodukować, a świadomość, że możemy uratować komuś życie jest wartością nadrzędną. Warto zatem podczas XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odwiedzić Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, aby dowiedzieć się co tak naprawdę płynie w naszych żyłach.

Z czego się składa i w jaki sposób sprawdzić, czy niczego w niej nie brakuje? Ilu osobom ratuje życie jedna jednostka krwi? Co ile minut ktoś jej potrzebuje? Jakich grup krwi najczęściej brakuje, kiedy i dlaczego? Czy oddając krew można zarazić się AIDS lub innymi chorobami? Czy oddawanie krwi boli? Czy można się od tego uzależnić? Kto nie może być dawcą krwi i dlaczego? Jak długo trwa proces oddawania krwi? Czy oprócz krwi pełnej można oddawać też inne jej składniki? W jaki sposób się to odbywa? Jak długo „żyją” poszczególne składniki krwi? W jakich warunkach się je przechowuje? Na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź odwiedzając nasze Centrum.

Monika Kopeć

Link do wydarzenia: https://www.festiwal.wroc.pl/wydarzenia/laczy-nas-krew-ktora-ratuje-zycie-bo-tetni-w-nas-dobro-1200/

In_11_21 8.jpg