english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Wrocławskie Muzea na DFN

Spotkania we Wrocławskich Muzeach odbywające się w ramach Imprez Wiodących są tematem dzisiejszej aktualności. Przeczytajcie i wybierzecie te imprezy, które najbardziej Was interesują! Jest ich wiele i są bardzo różnorodne. Sprawdźcie sami!

Rozpoczynamy podróż po wrocławskich bibliotekach i muzeach. Zaczniemy od wydarzenia pt. Jej Wysokość Kaligrafia - powraca, które odbędzie się w Muzeum Historycznym. Wszyscy chętni będą mogli dowiedzieć się, czym jest kaligrafia i jak zdobyć tę umiejętność. O uzbrojeniu żołnierzy opowiedzą nam przewodnicy w Muzeum Militariów podczas spotkania Hełmy stalowe z Muzeum Militariów. Jeśli ktoś interesuje się historią Wrocławia, powinien wybrać się na wykład Alarm dla Wrocławia. Rzecz o epidemii ospy z 1963, podczas którego zostaną przedstawione wydarzenia i postaci związane z tym faktem historycznym.

Wybitni uczeni XIX i XX wieku na Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiuto spotkanie, podczas którego uczestnicy będą przechadzać się po Cmentarzu Żydowskim, słuchając historii o ludziach, którzy przyczynili się do rozwoju nauki w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku. O zasłużonych osobistościach pochodzących ze stolicy Dolnego Śląska można również posłuchać na wykładzie Ciekawostki z życia wybitnych wrocławian.

Przyjdź do Muzeum Farmacji i poznaj historię odtruwania ludzi. Posłuchaj ciekawostek podczas wykładu pt. Trucizny w historii i poznaj przykłady stosowania tego specyfiku w okresie starożytnym oraz w czasach współczesnych, postaci znanych trucicieli, a także wybrane mikstury. Substancje psychoaktywne w lekarstwach przełomu XIX i XX wieku to również wydarzenie, podczas którego dowiesz się o chemikaliach i lekarstwach w okresie wielkiego rozwoju medycyny i techniki.

Na temat Hucułów zaczerpniesz informacji, uczestnicząc w wykładzie pt. Honorowi i dzicy. Kulturowy wymiar walki o zdrowie Hucułów na początku XX wieku. Jesteś fanem kinematografii?W takim razie mamy coś dla Ciebie- Czy filmy o superbohaterach mogą uczyć historii? Na te i inne pytanie dotyczące bohaterów filmowych będziemy szukać odpowiedzi właśnie podczas tego spotkania. Dla miłośników antropologii organizujemy wykład Etiologie choroby u ludów przedpiśmiennych w kontekście XX-wiecznych teorii antropologicznych. Prowadzący zaprezentujepięć najczęściej występujących tradycyjnych etiologii w kontekście teorii rozwijanych na gruncie tej interdyscyplinarnej dziedziny nauki na pograniczu humanistyki, kultury i biologii w XX wieku. Wyobraźcie sobie, że przez kilka stuleci sądzono, że odkrywane na stanowiskach archeologicznych pradziejowe i średniowieczne naczynia gliniane rodzą się w ziemi - Garnki rodzą się w ziemi. Cud boski czy natury? Przyjdź na tę spotkanie i dowiedz się ciekawostek z życia starożytnych cywilizacji.

Do zobaczenia w muzeum!

PS. Pamiętajcie o zapisach na te i inne wydarzenia, które odbędą się w ramach DFN!

Daria Dominiak

Źródło miniaturki: freepik.com

Źródło fot.: galeria DFN

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: