english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

CSI: kryminalne zagadki Wrocławia

Dziś przybliżymy Wam kolejne spotkania z cyklu Imprez Wiodących. CSI: kryminalne zagadki Wrocławia to istna gradka dla fanów kryminalistyki. Sprawdź się w roli detektywa, podążaj z nami tropem zagadek i odkryj tajemnice! Wszystko to już od 21 do 26 września!

I w tym roku CSI: kryminalne zagadki Wrocławia ma dla Was interesujące spotkania, zaskakujące gry oraz trudne łamigłówki. Zapewne nie można przegapić pokazu Jeden wiek w historii ścigania zbrodni - jak w ciągu 100 lat zmieniła się medycyna sądowa? Prowadzący podczas spotkania przedstawią zmiany, jakie zaszły w medycynie sądowej przez ostatnie stulecie. Ewolucje dotyczą obszaru działalności, uwarunkowań prawnych, techniki sądowo-lekarskiej sekcji zwłok oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w praktyce medyka sądowego.

Ciekawostek o skórze i o tym, czy i jakie ślady zostawia ona w miejscu zbrodni, dowiesz się z wykładu Ujawnianie i zabezpieczanie śladów skóry ludzkiej. Jeśli interesujesz się genetyką oraz zastanawiasz się nad zastosowaniem ludzkiego DNA, przyjdź na spotkanie Genetycy na tropie zbrodni i daj się przekonać, że nie ma zbrodni doskonałej. A może chcesz poznać, jak pozyskuje się materiał genetyczny? Wypreparuj swój własny materiał genetyczny i zabierz go do domu – to warsztat, podczas którego uzyskasz własny materiał genetyczny w laboratorium. O tym czy insekty pomagają określić czas zgonu, posłuchacie podczas wykładu Owady w kryminalistyce.

Gadżety policjantów są interesujące i zapewne mają szczególne właściwości, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w warsztacie Policyjna latarka - zobacz świat w świetle UVW trakcie tej imprezy będziesz mógł zobaczyć światło UV oraz odkryjesz tajniki wykorzystania go przez służby mundurowe.Zagłębiając się w antropologię jako dziedzinę, która nierozerwalnie związana jest z kryminalistyką, przygotowaliśmy spotkanie Co powie Ci czaszka? Podczas tego wydarzenia będziesz mógł dowiedzieć się, jak analiza kształtu czaszki wykorzystywana jest w ustalaniu tożsamość osób początkowo uznanych za NN. Pozostając jeszcze w tym temacie, mamy dla Was kolejne wydarzenie - Każda najmniejsza kość ma znaczenie - identyfikacja na podstawie szczątków ludzkichWykład ten ma na celu przedstawienie słuchaczom współczesnych metod ustalania tożsamości szczątków ludzkich na podstawie szkieletu i kości.

Może są wśród Was miłośnicy kryminałów, którzy chcą wcielić się w rolę detektywa i złapać mordercę młodego pracownika księgarni zamordowanego przy ul. Uniwersyteckiej 22/26 we Wrocławiu? Oczywiście nie będzie tam żadnego morderstwa, ale Wirtualne miejsce zdarzenia a rzeczywistość. Natomiast Podczas wykładu pt. Medycyna sądowa a badania historyczne - ekshumacje szczątków ofiar z okresu 1939-1956 dowiemy się, jak wyglądają prowadzone w Polsce  poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar systemów totalitarnych z okresu 1939-1956.

Pamiętajcie, że to tylko zapowiedź kilku wydarzeń, które mamy dla Was w ramach cyklu Imprez Wiodących. Koniecznie śledźcie nas na Facebooku i rezerwujcie sobie wolne terminy, bo takie fascynujące wydarzenia naukowe są imprezami, w których warto uczestniczyć!

Uwaga! Na wszystkie imprezy z tego panelu (z wyjątkiem wykładu Owady w kryminalistyce) trwają zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona, więc zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z terminami zapisów na naszej stronie w zakładce program.

Daria Dominiak

Źródło fot.: galeria DFN

Źródło miniaturki: https://pl.freepik.com/

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: