english version English

Dolnośląski Festiwal Nauki Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal wspierają finansowo:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Gmina Wrocław

Urząd marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Aktualności

Dajemy słowo! – Nauki Humanistyczne (cz. I)

Cieszymy się, że jesteście z nami i mamy dla Was kolejną dawkę informacji. Dziś zaprezentujemy pierwszą część panelu Nauki Humanistyczne. Dajemy słowo, że… będzie ciekawie!

Swoją podróż rozpoczynamy od zabawy. Gdzie? W bibliotece! Tak, to będzie fantastyczna podróż po świecie literatury i nie tylko. Pokój zagadek (escsepe room), czyli biblioteka to dobre miejsce, aby uczestnicy zapoznali się z zasadami działania biblioteki naukowej. Ważna będzie praca w grupie i umiejętność logicznego myślenia, bo zegar będzie tykać nieubłaganie. Uczestnicy postarają się wykorzystać swoją wiedzę do rozwiązywania naukowych zagadek. Nie zapominamy również o dzieciach i mamy dla nich grę pt. W labiryncie tajemnic biblioteki. Najmłodsi uczą się przez zabawę – rozwiązują ćwiczenia interaktywne na temat biblioteki jako instytucji kultury. Pozostańmy w temacie gier i zadajmy sobie pytanie: czy niektórzy bohaterowie lektur muszą być nudni? O tym, czy tak musi być, będzie przekonywać dr Paweł Biernacki na wykładzie pt. Grywalizacja - jak z książki zrobić grę? Wszyscy zainteresowani imprezą nauczą się stosować narzędzia fińskiej szkoły –  ActionTrack. Goście zaprojektują mobilną grę paragrafową opartą na wybranym utworze. Będziemy Was uczyć projektowania gier! Odpalić je można na smartfonie lub tablecie, bazując na tekstach znanych nam wszystkim ze szkoły. Klony, sztuczne mózgi i figury woskowe, czyli o znaczeniu fantazji w literaturze i nauce jest natomiast spotkaniem, które uświadomi odbiorców literatury, że mistyka, spirytualizm, neurologia lub biologia ma wielki wpływ na powstanie dzieła literackiego, bo motto przyświecające zajęciom brzmi następująco: „Rzeczywistość, która pobudza fantazję. Fantazja, która staje się rzeczywistością”.

Ogólniej o działaniu języka można dowiedzieć się, biorąc udział w wykładzie Jak działa język? warsztaty językoznawcze. Młodzież będzie miała okazję zapoznać się z mechanizmami rządzącymi nie tylko polszczyzna, ale także innymi językami. Wszyscy chętni dowiedzą się również o uniwersalnych regułach występujących w systemie językowym. Na wykładzie porozmawiamy np. o efekcie McGurka.

A co z mediami? O pewnych zjawiskach językowych pojawiąjących się w mediach na przestrzeni kilkudziesięciu lat można mówić wiele, ale jednymi z najbardziej dostrzegalnych są procesy powstawania nowych wyrazów, takich jak celebryta czy celebrytka. Celem wykładu Idole, gwiazdy, celebryci - określenia osób znanych w języku polskim z perspektywy językoznawczej będzie ukazanie wpływu środowiska show-biznesu na zbiór współczesnej leksyki używanej przez Polaków. O tym jak pamięć jednostkowa, zbiorowa i kulturowa jest utrwalana w tekstach dowiemy się, uczestnicząc w wykładzie Pamięć w tekstach kultury. Część pierwsza dotyczyć będzie przedstawienia teorii tych zagadnień, następnie uczestnicy posłużą się zdobytą wiedzą i wykażą się kreatywnością.

Jesteś ciekaw jak znani ludzie przygotowują się  do wystąpienia przed publicznością? W takim razie wykład Jak przygotować się do wystąpień publicznych? Jest dla Ciebie. Uczestnicząc w tym wykładzie będzie można zdobyć wiedzę na temat wystąpień oficjalnych, sposobu przygotowania się do nich i radzenia sobie ze stresem w takich okolicznościach. Natomiast o komunikacji między klientem a instytucją/firmą będzie mowa na wykładzie Prosta polszczyzna - nowy język firm i urzędów. Komunikacja jest poddawana dynamicznym zmianom, dlatego też oficjalny i urzędowy język wielu firm zmienia się. Obecnie w natłoku informacji przeciętni obywatele potrzebują jasnych, prostych i zwięzłych komunikatów. O tych i o innych powodach zmiany komunikacji i wpływu plain language na komunikację oficjalną będzie mówił dr Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Język polski jest istną skrzynią pełną naukowych skarbów, ale pamiętajmy, że inne języki są równie interesujące jak nasz język ojczysty. Dlatego też, mamy coś, co może przysporzyć o naukowy i obcojęzyczny zawrót głowy. Cykl spotkań, które będą dotyczyć ciekawostek językowych z całego świata. Na początek proponujemy Wam nowinki z Wielkiej Brytanii. Quiz z elementami gry w języku angielskim dla uczniów szkół średnich poruszy temat życia panującej brytyjskiej rodziny królewskiej The House of Windsor: Darkest Secrets and Biggest Facts. Rodzina królewska Windsorów - fakty i tajemnice to świetna okazja do poznania historii tego kraju. United Kingdom - the national symbols. Zjednoczone Królestwo - symbole narodowe czy Borrowings in English. Zapożyczenia językowe w języku angielskim to podobne tego typu wydarzenia. Szczegółowe informacje– te konkretne o Londynie – znajdziecie, słuchając wykładu London - the city of diversity, Londyn - różne oblicza miasta oraz podczas wirtualnej wycieczki po tym mieście na wykładzie pt. Spacer brzegami Tamizy. W poszukiwaniu tożsamości londyńczyków.

O języku niemieckim dowiecie się więcej, odkrywając tajemnice krajów niemieckojęzycznych w Escape Room - finde den Schlüssel! Do rozwiązania zagadek potrzebujesz podstawowej znajomość języka niemieckiego. Dla uczniów klas gimnazjalnych i średnich mamy coś, co może zachęcić do nauki właśnie języka niemieckiego, a mianowicie Va Bank? Nöö, VA DEUTSCH! Spotkanie będzie odsłoną popularnego turnieju Va Bank, tyle że po niemiecku. Mamy jeszcze jedno (i nie ostatnie) wydarzenie, które zapewne zainteresuje uczących się tego języka - Erfolg in Deutsch - Jak przygotować się do egzaminu z języka niemieckiego? Uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani ze strukturą i formą jednego z uznawanych w Europie egzaminów z języka niemieckiego na poziomie B1 (poziom samodzielności). Zajęcia będą miały charakter warsztatowy. Wszyscy chętni będą mieli okazję pracować na autentycznych zadaniach egzaminacyjnych, zapoznają się z ich treścią i formą oraz poznają strategie, ułatwiające rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych. Jeśli natomiast interesujecie się etykietą grzecznościową, to nie możecie pominąć wydarzenia pt. Kilka słów o (nie)grzeczności w języku niemieckim.

Trzecim, istotnym językiem i bardzo popularnym jest język francuski. Zaczynając od pogranicza dwóch języków, czyli polskiego i francuskiego, organizując wykład Ile francuskiego jest w polszczyźnie? O zapożyczeniach z francuskiego w języku polskim przechodzimy do historii kultury i tego kraju wykładem Naturalnie francuski, specjalnie dla dzieci.

A jeśli lubicie klasykę, mamy coś specjalnego! Lekcja łaciny po łacinie – uczestnicząc w tych warsztatach będziesz świadkiem tego, że łacina żyje i ciągle jest używana nie tylko w piśmie, ale i mowie. Chcesz nauczyć się czytać Biblię, ale w języku greckim? Nie ma nic prostszego, jak wybranie się na warsztat pt.  Lekcja czytania Biblii po grecku. Wzloty i upadki pasjonatów języka hebrajskiego to natomiast wykład, który pokazuje, jaką rolę odgrywa język hebrajski we współczesnej literaturze sensacyjnej. Prowadzący zainteresuje uczestników językiem i kulturą hebrajską w kontekście świata zachodnio-semickiego.

Macie już swoje ulubione wydarzenia? My mamy nadzieję, że tak, więc do zobaczenia już wkrótce!

Daria Dominiak

Źródło miniaturki: https://pl.freepik.com

DRUKUJ drukuj

Member of European Science Events Association       * Znajdź nas: